Denník N

Kariérne voľby Miroslava Lajčáka

Jediná krajina nevyhostí žiadneho ruského diplomata po útoku v Anglicku. Mlčanie počas vládnej krízy. Odchod mladých talentovaných diplomatov. Vizitka ministra zahraničných vecí, ktorý pod zámienkou vysokej diplomacie pretvoril MZV na one man show.

Slovensko je menšia krajina a na šikovnosti jej diplomacie záleží. V tom, ako si vieme presadzovať naše záujmy, podporovať pokojné prostredie v našom susedstve, alebo propagovať naše hodnoty poza naše hranice.

Veľká časť našich diplomatov na tejto úlohe aktívne pracuje, MZV je v mnohom výkladná skriňa nášho úradníckeho stavu. Je tu však druhá stránka mince. Dominantný spôsob riadenia MZV, ktorý priniesol posledných 5 rokov minister Lajčák.

Minister má reprezentovať národný záujem SR v zahraničí. Žiaľ, jeho prvé roky v úrade boli podriadené jednému hlavnému cieľu, kandidatúre Miroslava Lajčáka za Generálneho tajomníka OSN. Pretavilo sa to do toho, akú rétoriku náš minister viedol voči kľúčovým krajinám až po to, kde všade cestoval.

New York a život po ňom

Môžeme dumať nad tým, či by to Slovensku pomohlo, alebo nie. Každopádne platí, že po volebnej kampani 2016, kedy minister bez problémov kryl xenofóbny, antimigračný slovník vlády sme nakoniec ostali vo voľbe Generálneho tajomníka vo zvláštnej pozícii. Získali sme hlasy Číny a Ruska, no našich spojencov nie. 

O rok neskôr Miroslav Lajčák získava cenu útechy, miesto šéfa predsedu Valného zhromaždenia OSN. Viac menej ceremoniálnej funkcie, s jednoročným mandátom. Minister si užíva funkciu, predsedá stretnutiam, kde sa okrem iného hovorí o dôležitosti riešenia utečeneckej otázky. Pomedzi to ako zástupca jedinej krajiny V4 rozhodne o tom, že nevyhostíme žiadneho diplomata Ruskej federácie po útoku nervovým plynom v Anglicku. Podľa informácií Denníka N je za mäkkým postojom MZVaEZ práve Lajčák.

Nezabudnime, že život je aj po New Yorku. Vzhľadom na kariérnu trajektóriu a ambície ministra Lajčkáka je pravdepodobné, že poškuľuje po niečo ďalšom. Pozícii v OSN či OBSE je dosť a jedno majú spoločné. Je dobré mať Rusko na svojej strane pre ich získanie.

Samostatnou kapitolou je kumulácia funkcií predsedu VZ OSN a ministra. Funkcia v OSN si vyžaduje takmer neustály pobyt v New Yorku. Ministerstvo de-facto riadi štátny tajomník Korčok. Podľa informácii zo zákulisia sa však kľúčové rozhodnutia zasekávajú spolu s celým ministerstvom.

Mimochodom, kumulácia funkcií je neštandardná. Do roku 2000 tak podľa verejne dostupných informácii urobili len dvaja úradujúci ministri. (Väčšina ľudí zastávajúcich post šéfa VZ OSN vlastne ani neprišla z ministerskej funkcie.)

 

Zdvojenie funkcií je skôr výnimka.

 

Použijúc obľúbenú formulku bývalého premiéra, je legitímna otázka sa pýtať či chce byť minister riadiť MZVaEZ alebo Valné zhromaždenie OSN? Dnes je už zrejmé, že súčasný stav vyvoláva škody.

Lajčákovo ministerstvo. Doslova.

Sústredenie na jeden cieľ sa žiaľ prenieslo do fungovania ministerstva. Za posledný rok  minimálne dvaja talentovaní diplomati odišli verejne z MZVaEZ a verejne kritizovali fungovanie ministerstva. Rastislav Mojto slúžil v Budapešti, Ondrej Gažovič v Berlíne. Nehovoriac o Zuzane Hlávkovej pred dvoma rokmi.

Otvorene hovoria o zlom manažmente ľudských zdrojov či zlej verejnej komunikácií. V kuloároch sa k tomu pridáva jedno opakujúce vysvetlenie. Lajčák vládne ako monarcha, kariéry rastú a padajú s ministrom. Predstava konfliktu s ním vyvoláva v ľuďoch, čo investujú roky života do jazykovej a vedomostnej prípravy v mene kariérneho rastu, hrôzu.

Predstava odborníka-diplomata na čele ministerstva zahraničných vecí znie na prvé počutie dobre. Zahraničná politika je však politika. Mal by ju reprezentovať politik s konkrétnym mandátom, predstavou a hodnotami. Diplomati ju majú realizovať. Ak sa to začne pliesť vypadávajú z toho takéto mačkopsy. Napríklad minister, ktorému nejde o zahraničnú politiku, ale budovanie klanov na ministerstve (keďže tam celý život pracovali) a medzinárodnú diplomatickú kariéru.  

 

Teraz najčítanejšie

Martin Dubéci

Som členom predsedníctva a sekretárom hnutia Progresívne Slovensko. Píšem si tu svoje poznámky k politike a spoločenským otázkam. Venujem sa politickej stratégii a bezpečnosti.