Denník N

Ako kotlebovci premaľovali firmu

„Pôvodný rovnoramenný dvojkríž sme nahradili cyrilo-metodským dvojkrížom, aký je aj v štátnom znaku Slovenskej republiky. Urobili sme to preto, aby sme sa jednoznačne dištancovali od všetkých spojení s fašizmom, nacizmom a kadejakými podobnými ‘izmami’, pretože táto účelovo lepená nálepka často prekričí všetky dobré a konštruktívne riešenia, ktoré predkladáme,“ napísal na svojom Facebooku poslanec Milan Uhrík.

Priznám sa, že ma Uhríkove slová prekvapili, veď doposiaľ ĽSNS tvrdila, že jej znak, program, vedenie ani členovia strany, nemajú s fašizmom či nacizmom nič spoločné. A teraz, ako keby nechtiac priznávali, že znak prakticky zhodný so znakom Hlinkovej gardy, s tým predsa len niečo spoločné má. Pozrime sa teda na genézu používaného znaku. Afinitu k symbolom vojnovej Slovenskej republiky vidieť aj v týchto znakoch Slovenskej pospolitosti.

Znak Hlinkovej gardy a Slovenskej pospolitosti, ktorej „vodcom“ bol predseda ĽSNS, Marián Kotleba a funkcionármi či členmi mnohí súčasní funkcionári a členovia Kotlebovej strany.

Znak Slovenskej pospolitosti a Ľudovej strany Naše Slovensko.

Starý a nový znak strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

Znak z členského preukazu Hlinkovej gardy a znak mládežníckej organizácie ĽSNS, Ľudovej mládeže.

Znak Hlinkovej mládeže a Ľudovej mládeže.

K tvrdeniam kotlebovcov, že ich znak nemá nič spoločné s fašizmom či nacizmom sa jednoznačne vyjadril heraldik a autor štátneho znaku SR, Ladislav Vrtel: „Používal sa od roku 1938 a bol účelovo vytvorený podľa vzoru hákového kríža v kruhu – emblému Hitlerovej NSDAP, podobne ako emblém maďarskej fašistickej Strany šípových krížov – šípovito ukončený kríž v kruhu. Všetky mali svoj predobraz v nemeckom hákovom kríži v kruhu.“ Alebo:Rovnoramenný dvojkríž v kruhu jednoznačne plnil funkciu slovenského hákového kríža. Kríž so zdvojenými ramenami v kruhu sa spája s Hlinkovou gardou tak, ako sa spája hákový kríž akejkoľvek farby s Hitlerovou NSDAP. Je to presne to isté. Či hákový kríž nakreslíme zelený, alebo červený, užší či širší, stále je to rovnaký symbol.“ Pekným aforizmom okomentoval znak pripomínajúci zamrežované okrúhle okienko väzenskej cely Janko Jesenský: „Dvojkríž, ktorý vŕškov nezná, robí zo Slováka väzňa.

Po sneme v Ružomberku sme sa dozvedeli, že počas neho bolo predstavené aj nové logo strany.

Hm, len prečo práve v Ružomberku…

V perexe spomínaný podpredseda strany Milan Uhrík a jeho zdôvodnenie výmeny znaku.

Okrem súhlasných sa dočkal aj takýchto  komentárov. Martin Sarička sa pýtal či „To predtým nebolo národné?“ a prehlásil: „Mali by sme byť hrdí na naše ľudácke korene.

Peter Peuker posmešne dodal: „Už vám tam chýba len vatra SNP.“

Jofo Baranec tomu nasadil korunu: „Aj teraz už staré logo, bolo podľa mňa dobré, rovnoramenný dvojkriž je Slovanská svastika…“ Čím samozrejme potvrdil dovtedajšie tvrdenia kotlebovcov, že ich znak a strana nemajú s nacizmom a fašizmom nič spoločné.

Intenzívny pocit kúzla nechceného zažijete keď nazriete na stránku Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko – okres Prievidza, a pod novým znakom sa ako prvé objaví dvakrát pozdrav „Na stráž!“ Ani ten samozrejme nemá s Hlinkovou gardou nič spoločné. Podobne ako nápadité dielo kotlebovcov z Brezna, použité ako titulka  na ich stránke.

Odmietavé komentáre sú aj na stránke Ľudová strana Naše Slovensko – MO Trenčín – Dubnica – Ilava. Stefano Naster s kladivom a kosákom na profilovke napísal: „veľmi ma sklamali škoda bolo môjho hlasu“ a Vlastimil Sojka reagoval: „asi tak ako pisete, ale aspon sme sa ponauciliJán Tóth, ktorý bol v parlamentných voľbách na kandidátke ĽSNS pritvrdil: „Kotlebova strana už ďalej nechce byť vnímaná ako radikálna a chce zaloviť v kresťansko (konzervatívno) – národniarskych vodách. Tak už je to Kotlebova strana a nie ľudová? Pekne to ide dole vodou … hanbia sa za to začo bojovali …)

Podobné to bolo aj na ďalších straníckych stránkach. Študent Matúš Kulich napísal na stránku kotlebovcov z Lučenca: „Quo vadis, ĽS NS? Rovnoramenný kríž bol predsa odznakom strany otca národa Andreja Hlinku a týmto činom sa dištancujete i od neho. Pomaly, ale isto sa snažíte stále viac páčiť radšej mainstreamu ako roduverným Slovákom. Je to skutočne smutné…

Spišskej Novej Vsi admin priamo vyzval priaznivcov aby vyjadrili svoj názor na nový znak. Väčšina komentárov bola súhlasných, za všetky iba jeden. Ivan Čierny: „lepšie, už nikto (okrem sorošovích lokajov) nebude tvrdiť že sú to fašistické symboly.

Nesúhlasil už starý známy Martin Sarička: „Horšie !!! Som ľudák a nechápem zmenu loga !!!“ Zakontroval mu Gabriel Slezák, ktorý za kotlebovcov kandidoval na poslanca v novembrových župných voľbách: „Ja podobne.“ Sarička doplnil: „Každý kto píše že je to lepšie je poriadne mimo. NS!

Nepáči sa to ani Vladovi: „Niee, prečo, tradicny rovnoramenny späť!

A spokojný nie je ani Štefan: „Pripomína mi to 2€ mincu. Evokuje to euro. Rovnoramenny bol lepší.

Kotlebovcom z Nitrianskeho kraja naložil Palo Filo: „Prevraciate kabat? Distancujete sa od odkazu nasich predkov za Slovenskeho statu a radsej sa hlasite k dvom zahranicnym agentom, ktori u nas, Slovanov, zacali vojenske tazenie krestanov v mene Boha? To ste sa teda vyfarbili.

A spokojná nie je ani Zuzana Guothová: „Čo sa báli, že má stejnaké ramená? Že zrušia stranu, lebo fašizmus, nacizmus, rasizmus, térorizmus? Kvôli kopcom musíte teraz všetko prerábať a prepisovať, meniť pečiatky a hlavičkové papiere. Aj pozdrav sa zmení? Čakáme oficiálne stanovisko.

Mám dojem, že práve Zuzana trafila klinec po hlavičke. A dokonca hneď dvakrát. Na Najvyššom súde je predsa návrh Generálneho prokurátora na rozpustenie Kotlebovej strany. Zdá sa, že niekto vedeniu poradil, že zmena loga by v tejto situácii bola dobrým krokom. A druhý trafený klinček je zmienka o tom, čo nové logo prinesie. Myslím, že hlavne peniažky do straníckej pokladne a možno aj do niečej peňaženky. Veď si len predstavte: tričká, košele, mikiny, šiltovky, samolepky, šálky, vlajky, všetko bude treba kupovať nové. Už teraz sa niektorí členovia sťažujú na príliš vysoké ceny straníckeho merchandisingu v porovnaní s bežnými cenami tričiek či samolepiek. Ale ak chcú byť zadobre so šéfstvom, budú musieť poriadne pustiť chlp a niekto si možno dobre pomastí vrecká. Ale čo by správny národovec-kotlebovec pre Kotlebovu rodnú stranu neurobil.

Doplnené 29.3.2018

Svoj názor na zmenu znaku vyjadril aj Rudolf Steigauf, ktorý kedysi pochodoval v Krásnohorskom Podhradí spolu s Kotlebom: „Nie Za Boha, za národ, ale ZA KOTLEBU, ZA PRACHY A FUNKCIE !

Voči Steigaufovi sa rázne ohradil Vladimír Staňo: „Ďalší stváči zahmlievaci a slnieckari platení tými ktorí rozvracajú celu európu ktorí chcú niekoho spochybňovať na.erte si vy mamrdi. NA STRÁŽ.

Andrea Tamasova naznačila, že zmena loga neznamená zmenu názorov: „Rudko Steigauf Ty co tu davas….zato ze si neuspel v LSNS nik nemoze…tak neociernuj….a zmena loga nieje zmena svojho presvedcenia…“ To nám teda odľahlo, milá Andrea.

Doplnené 2.4.2018

Dva statusy téme venovala aj stránka Hrdý patriot. Patriot sa ohradil voči Uhríkovmu zdôvodneniu zmeny znaku: „Ak je už podľa vás, milá ĽSNS, rovnoramenný dvojkríž fašistický, alebo nacistický, tak týmto ste sa definitívne zapísali k tým, ktorí veci spojené s našou históriou považujú za fašistické…Ivan Sýkora, alias Dereck SP, bývalý vodca Slovenskej pospolitosti, dodal: „Co cakate od ludi kladiacich vence Cervenej armade a placucich za partizanmi.“ A „Hrdý patriot“ pritakal: „Potrebujeme stranu s hodnotami ako má SP. Žiaľ, takej sa asi nedočkáme…

V druhom statuse Hrdý patriot so zapnutým CapsLockom rezolútne tvrdí: „ROVNORAMENNÝ DVOJKRÍŽ NIE JE FAŠISTICKÝ“ Nuž, milý patriot, heraldici o znaku Hlinkovej gardy tvrdia niečo iné.

V komentároch sa patriot zhodol s podpredsedom Slovenského hnutia obrody, Pavlom Privalincom, ktorý napísal: „LSNS pisala ze sa chce distancovat od Fasizmu, preto zmenila logo. Teda dvojkriz povazuje kotleba za fasisticky???“ Patriot sa potešil:“ Konečne niekto, kto to pochopil ako ja.“ A Privalinec dodal: „Teraz si položme otázku, prisposobuju oni system, alebo si system pomaly prisposobuje kotleby? Uniformy odložené, dvojkríž, tiež hodili do koša, nabuduce sa sami zaholokaustuju v dajakej komore.

Na obranu ĽSNS vyrukoval kotlebovec Marcel Černý: „Aj tu je príklad. Len to neberte ako osočovanie našej histórie. ĽSNS je stále nacionálna. Len sa treba trochu prispôsobiť okoliu.“ A ako dôkaz vernosti kotlebovcov pridal fotografiu hrobu Ferdinanda Ďurčanského prikrytý vlajkou Hlinkovej gardy. Toho Ferdinanda Ďurčanského, ktorého Národný súd v neprítomnosti odsúdil v roku 1947 ako vojnového zločinca na trest smrti. V dvoch komentároch ešte Černý dodal: „Ak chce strana uspieť, musí trochu upraviť niektoré časti. Ja nemyslím tiež, že toto je prejav fašizmu, práve naopak.“ a „Ja rozumiem, ale toto je politika. Treba dať médiam čo najmenej nábojov. Ja to tiež nepovažujem za prejav fašizmu. Ale zapnite si média...“

Ešte že nám to Marcel z veľkého mesta tak pekne a po lopate vysvetlil. Nebodaj by sme vo svojej slniečkárskej naivite boli uverili, že kotlebovci to so zmenou znaku myslia úprimne.

Teraz najčítanejšie

Ján Benčík

Nakoľko mi nie sú ľahostajné pomery na Slovensku, píšem na webe Denníka N blogy o tom, čo považujem za nebezpečné. Píšem o konšpirátoroch, kremeľských trolloch, pravicových aj ľavicových antiliberálnych extrémistoch. Niektorí ľudia ma za to majú úprimne radi, iní ma rovnako úprimne nenávidia. A niektorí sa mi dokonca vyhrážajú. Beriem to ako niečo, čo súvisí s tým, čo robím.