Denník N

Ako ďalej, pán poslanec?

Danko vyzýva k svetovému mieru, Kováčik chce disciplinárne stíhať Špirka. Dnes boli znova protesty a koalícia nepodala žiadnu reakciu. Špina je zažratá. Tu už nepomôže ani Majster Poriadok…

Autor: John Smith

Pán Fico, pán poslanec, pýtam sa, ako ďalej? Koľko tlaku ešte vydržíte ako predseda vládnej strany, s mocou väčšou, ako má predseda vlády? Pri hlave vám už 10 rokov držia zbraň oligarchovia. Posledný mesiac už aj protestujúci na uliciach. Jediná otázka, ktorá ostáva, je: kto vystrelí prvý?

Dnes iba krátke zamyslenie.

Stavím sa, že Robo si nikdy neprečítal napríklad „Ako chutí moc“ od Ladislava Mňačka. Alebo ešte lepším príkladom by mohol byť napríklad epos o Gilgamešovi. Jedna z hlavných myšlienok deja je totižto niečo takéto: „Nie je v živote dôležité dosiahnuť večný život, ale večné meno“. A keďže pán poslanec je birmovaný komunista, tak toto je lepší príklad na porovnanie jeho pôsobenia v politike.

Sľubovali novú vládu. Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú. O čom je táto „nová“ vláda? Jej začiatok sa do dejín zapísal špáradlom. Potom sa to začalo znova sypať tak, že sa nedajú všetky informácie naraz registrovať. Dôveru vláde vyslovilo 81 poslancov. Čerešničkou na torte bol poslanec Marček s jeho emotívnym vystúpením pred hlasovaním o dôvere. Podporil vládu tým, že ju nepodporil. K tomu asi stačí dodať len to, že ak toto je elita národa, ktorá nás zastupuje, tak sa nečudujem, že sme tam, kde sme. Ale naspäť ku kauzám. Ešte sa Pellegrini ani neohrial v kresle a už začala kauza s agrodotáciami, ktorú popísal novinár Andrej Bán. Následne začala slovenská polícia prehľadávať les pri Veľkej Mači, aby našla vražednú zbraň vo veci zavraždenia J. Kuciaka a M. Kušnírovej. Skutočne skoro. Gratulujem. Rozum mi taktiež ostal stáť nad vystúpením bývalého premiéra Fica, ktorý označil pokojné protesty za prevrat a naďalej kritizoval prezidenta, ktorý sa ako jediný primerane vzoprel cez politickú krízu. Žasnem. Potom sa prokuratúra konečne pohla a neakceptovala Bašternákov návrh na vykonanie účinnej ľútosti. Chudák, už ani ľutovať hriechy nemôže. Znenazdajky následne odstúpil Krajmer, ktorý bol riaditeľ protikorupčnej jednotky NAKA. Síce mal dlhší reakčný čas, ale aj tak precitnutie predsa prišlo! Medzitým Šufliarsky (námestník generálnej prokuratúry) stihol prehrať súd v kauze Mello a štát predať svoje akcie v Trenčianských Tepliciach. Neskôr sa začala normalizácia RTVS pod vedením J. Rezníka, ktorý napr. zosadil novinárku s 25-ročnými skúsenosťami či zavolal Gusta Murína, aby pripravoval podklady na relácie o vede a zahraničí v Slovenskom rozhlase. Dankov kôň teda rozohral svoju hru. Taktiež sme boli svedkami Kováčikovho návrhu na disciplinárku s V. Špirkom. V tomto štáte ak nahlásite korupciu, tak sa pravdepodobne nič neudeje. Alebo sa aj niečo udeje… Budete potrestaný.

Smer a vládne strany nám teda dali dosť pozvánok na protesty Za slušné Slovensko. A dnes sa občania znova vyjadrili. Síce v menšom počte, (v Bratislave zhruba 45-tisíc ľudí) ale za to hlasy neutíchli. Najnovším trápnym „krokom“ proti týmto protestom bolo však založenie strany „Za slušné Slovensko“ bývalou Jahnátkovou hovorkyňou. Na to, s kým máme dočinenia, celkom slabý pokus zastaviť občiansku iniciatívu.

A asi skoro na záver… Drucker ako minister vnútra doslova potrebuje čas, aby prehodnotil Gašparovu funkciu. Úbohé. Konaj, človeče!

Koľkokrát sa teda Fico snažil dosiahnuť „večné meno“ tým, že urobil niečo dobré aj pre ľud, nielen kopíroval opozičné návrhy? Pretože keď sa na to pozeráme už z hocijakej strany, vždy vidno, že išiel iba na určitú hranicu, ktorú mu nikdy nedovolili prekročiť jeho finančníci tam zhora. Pokochajme sa teda Ficom sediacim na poslaneckej stoličke, kým nie je príliš neskoro. Je tam totižto už iba na to, aby zabezpečil, že bude dlh voči ľuďom, ktorí ťahajú za nitky vládnej strany Smer splatený. Potom upadne do zabudnutia a „pôjde za medveďmi“ či za Vladom.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Daniel Valko

„Ten, kto má dosť odvahy a trpezlivosti celý život sa pozerať do tmy, prvý v nej uvidí záblesky svetla.“ D.Glukhovsky