Denník N

Svetový gitarista zložil album vo svojej hlave

Na najnovšom albume si Jack White trošku zahúlil, nalial do seba zopár pív a sadol do štúdia s ideou nahrať nový album. Tento pokus o prirodzenosť mu veľmi nevyšiel.

Jack White

Boarding House Reach

6/10

Improvizácia je dennou šálkou kávy excentrického muzikanta Jacka Whitea. Na živých vystúpeniach sa vždy objaví s akýmsi prekvapením, ktoré neplánuje ani on sám. V posledných rokoch ho príprava omrzela natoľko, že sa jej vzdal už pri nahrávaní.

A tak si trošku zahúlil, nalial do seba zopár pív a sadol do štúdia s ideou nahrať nový album. Tento pokus o prirodzenosť mu veľmi nevyšiel. Okej, možno si niečo vopred pripravil, aby sa nepovedalo. Problém je, že nahrávka s názvom Boarding House Reach znie prvoplánovo, nie je dotiahnutá. White je perfektný gitarista s neuveriteľným talentom, špecifickým hlasom a nadaním tvoriť chytľavé melódie ocenené širokou populáciou i kritikmi.  No ani on, zdá sa, nie je génius, ktorý vytvorí zázrak pri prvom pokuse v štúdiu.

Jack White bol desiatym dieťaťom vyrastajúcim v katolíckej rodine. Jeho detstvo bolo ovplyvnené náboženstvom, keďže sa v dospelosti rozhodoval pre cestu kňaza. Na poslednú chvíľu si budúcu profesiu rozmyslel, zaobstaral si amplifikátor a začal trénovať na gitare. Skúsenosti mal už od skorého detstva, keď ako malý našiel na povale bubon. Práve v tomto momente sa začala kariéra slávneho hudobníka. Spočiatku obdivoval vážnu hudbu, neskôr sa preorientoval na tvrdšie melódie kapiel Led Zeppelin, Pink Floyd a the Doors.

V začiatkoch jeho kariéry figuroval vo viacerých kapelách, nakoniec sa usadil a vydal album so skupinou The White Stripes. Rovnomenná štúdiovka sa stala oceňovaným počinom, ktorú do siene slávy vyniesli kritici i fanúšikovia. Spevákovi sa tak otvorili dvere do sveta špičkových hudobníkov typu Bob Dylan. Učením od tých najlepších sa Jack postupne vypracoval na prvotriedneho gitaristu a vášnivého zberateľa rôznych hudobných nástrojov a platní (jeho srdcovkou je práve vinyl).

Na najnovšom albume Boarding House Reach sa rozhodol upustiť od čistého rocku, pridať niekoľko hip-hopových tónov a syntetických melódií. Stretol sa s tými najtalentovanejšími muzikantmi, ktorí stoja za úspechom prvotriednych raperov – Lamara, Westa či Jay-zho.

Nasledoval prenájom malého bytíku, kde spevák vytvoril takmer všetky piesne. (Výnimku tvorí track „Over and over and over“ napísaný ešte pre kapelu The White Stripes.) Tentokrát však interpret odmietol klasický postup nahrávania. Všetky skladby sa rozhodol vytvoriť v mysli. Svoje melódie si následne zapísal a nástrojov sa chytil až v štúdiu.

Je síce pravda, že mnohí hudobní velikáni si vedeli v mysliach vytvárať aj niekoľkominútové skladby a následne si ich bez problémov vybaviť. Jackovi, zdá sa, tento štýl nesedí. Výnimkou sú skladby „Connected by love“„Over and over and over“, ktoré sprevádzajú originálne hudobné videá. Za spomienku stojí aj melancholická „What is done is done“.

Či už za prekvapivo nedotiahnutou nahrávkou stojí improvizácia alebo neúspešná snaha o znovuzrodenie rockových liniek, jedno je isté. Album Boarding House Reach je doposiaľ najmenej kvalitný počin z pera, respektíve mysle Jacka Whitea. A to je v prípade talentovaného hudobníka veľká škoda.

To najlepšie z tvorby interpreta nájdete v tomto playliste.

Foto: wikipedia.com (album cover),  flickr.com

Video: Youtube.com

Teraz najčítanejšie