Denník N

Kedy odzvoní mobilným SIM kartám?

V poslednej dobe vidíme tendenciu výrobcov smartfónov zbavovať sa starších technológií, a nahradzovaním ich novými riešeniami. Myslím tým hlavne zbavovanie sa 3,5mm jacku pre slúchadlá a používanie bezdrôtových technológií miesto toho.

Čo z toho taký výrobca má, keď sa zbaví pomerne malého hardvérového riešenia? Ušetrí miesto vo výrobku, ktoré môže využiť na iné veci – dodatočné čipy, väčšiu batériu, úplne nový hardvér. Prípadne môže zmenšiť napríklad hrúbku zariadenia.

V telefónoch však už roky existuje jeden hardvérový prvok, ktorý naďalej pretrváva ako stálica, napriek tomu, že teoreticky by ho nebol problém nahradiť existujúcimi technológiami. Hovorím o SIM kartách, sprostredkujúcich spojenie zariadenia s operátorom.

SIM karta, keď sa na to pozrieme z väčšej perspektívy, je čip navyše, ktorý robí nejakú softvérovú prácu. Primárne na základe medzinárodných štandardov sprostredkuje spojenie s operátorom a dovoľuje tak zariadeniu telefonovať, posielať správy, atď. Telefón samozrejme má aj vlastný čip, prípadne hneď niekoľko, ktoré v dnešnej dobe smartfónov, robia rádovo zložitejšie operácie, než SIM karta. Nepotýka sa s problémom napríklad platobných kariet, kde čip podobný tomu na SIM karte je jediná aktívna zložka celku. Nebol by teda problém tieto softvérové riešenia a štandardy, pri spolupráci výrobcov hardvéru s operátormi, presunúť priamo do integrovaných obvodov telefónu ako takého.

Čo by boli výhody? No samozrejme výrobcovia smarfónov by opäť ušetrili miesto, doteraz využívané na fyzické uloženie SIM karty a jej komunikáciu so zbytkom telefónu ktoré by mohli využiť na iné účely, prípadne na ďalšiu úpravu zariadenia (či už zmenšenie, stenčenie alebo reorganizáciu už existujúceho hardvéru), operátori by zrejme ušetrili na výrobe (kúpe) fyzických kariet, keďže všetko čo by potrebovali by bolo softvérové riešenie (respektíve úprava doterajšieho softvérového riešenia), a v konečnom dôsledku by sme možno ako spoločnosť ešte navyše aj pomohli v nejakej miere životnému prostrediu, menšou výrobou čipových kariet.

 

Teraz najčítanejšie

Lukáš Tomášek

Občas mi niečo napadne, tak o tom napíšem, primárne preto, aby o tom začal uvažovať aj niekto iný, a aby mi dal feedback čo si o mojich nápadoch myslí. Profesionálny nolifer a romance ninja so záujmom o mestský urbanizmus, históriu a technológie.