Denník N

Železo sa kuje za horúca

Ľudová múdrosť nás učí, že železo sa kuje za horúca. Ak teda chceme zmeniť skorumpovaný systém a vybudovať slušné Slovensko, musíme železo znovu rozžeraviť.

Ľudová múdrosť nám hovorí, že železo sa kuje za horúca. Len vtedy, keď sa nahreje na potrebnú teplotu, je možné začať ho tvarovať. Keď sa ochladí, opäť nadobudne svoju pevnosť a neohybnosť. Ak si vtedy uvedomíme, že s výsledkom stále nie sme spokojní, neostáva nám iné, len ho znovu rozžeraviť.

Presne to sa stalo aj u nás na Slovensku. Systém, ktorý už roky funguje na nekalých praktikách skorumpovaných politikov, sa nám konečne začalo dariť formovať do želanej podoby. A práve vtedy—vo chvíľach, keď sa nielen železo začalo poddávať, ale aj pozornosť mnohých zahraničných politikov a médií sa upriamila na situáciu v našej krajine—vtedy sme železo nechali vychladnúť. A teraz sa čudujeme, že je znovu nepoddajné.

To, že sme nevyužili potenciál momentu, bola veľká chyba. Našťastie nie nezvratná. Ešte stále je čas na to, aby sme dnes a v nasledovných týždňoch slušným spôsobom ukázali rigidným štruktúram a politickým fosíliám našej krajiny, že je čas na zmenu. Že s doterajším výsledkom nie sme spokojní.

Ak to chceme docieliť, musíme ale železo znovu rozžeraviť. Musíme pomôcť ľuďom spomenúť si na to, prečo sa to celé začalo. Musíme im pripomenúť, že ľudia ako Ján Kuciak bojovali nie za výmenu postavičiek ale za zmenu systému, ktorý si pod povrchom pokračuje spokojne ďalej.

Železo musíme znovu rozžeraviť. Musíme znovu vyjsť do ulíc, tentokrát s ešte väčšou vervou a odhodlaním. Musíme zaujať zahraničné médiá a nadnárodné politické telesá, ktoré vyvinú ďalší tlak na to, aby sa u nás začalo budovať slušné Slovensko. Kriminálne živly musia byť potrestané, korupcia odsúdená. Éra zastrašovania ľudí ich volenými zástupcami musí skončiť. A nastúpiť musí nová doba, v ktorej každý politik pochopí, že nesie zodpovednosť za svoje skutky rovnako ako občania, ktorí ho zvolili.

Howgh.

Teraz najčítanejšie

Jaro Marcin

Som optimista a advokát zdravého rozumu. Rád spievam, píšem, učím sa jazyky a vymýšľam hlúposti.