Denník N

Paralelný vesmír

Príručka pre zostavovateľov vlády SR

Najprv malé okienko smerom na východ o destination management. Nejako sa nám rozbehla diplomatická turistická mobilita medzi Ruskom a zvyškom sveta. Teda aspoň pre tých, pre ktorých existuje nejaký svet aj za hranicami Ruska. Takže Danko by už mohol ísť na ten dlhodobý jazykový kurz.

Tí, ktorí sa nielen učili, ale aj poučili, vedia, ako to v Rusku chodí. V r. 1968 sa po Československu potuloval takýto vtip: Rusi nepotrebujú osobné autá, pretože, keď cestujú v rámci ZSSR, stačí im bicykel, a keď idú do zahraničia, tak na tankoch. Klasický komunistický stereotyp – slušní obyčajní ľudia a hrôzostrašná vláda. Odvtedy vycestovali na tankoch minimálne dvakrát – v 80-tych rokoch 20. storočia do Afganistanu (vedúceho zájazdu nečakalo búrlivé privítanie ani tam, ani neskôr doma) a v r. 2014 na Krym.

Na útok Ruska na životy ľudí žijúcich v zahraničí (vrátane nevinných okoloidúcich) západné krajiny zareagovali celkom adekvátne (miera je diskutovateľná). Slovensko ako vždy, bojazlivo. Len okoloidúci Fico neodolal nutkaniu a poučil prezidenta aj ostatné krajiny, ako sa to má robiť. Inovoval a prišiel s vylepšeným pravidlom „Ethical values for money“. Ekonomické výhody plynúce so vzájomného obchodu sú predsa dôležitejšie ako ľudské životy a nejaké etické hodnoty. Dalo by sa to romantizujúco prezentovať, ako „stará láska nehrdzavie“, keby to nebolo oveľa vážnejšie – svedectvo toho, že stále nie sme hodnotovo ukotvení v strategických, zahranično-politických otázkach (napr. keď Bezpečnostná rada SR rokuje o dlažobných kockách), nevieme kam ideme, s kým tam ideme, ako tam ideme – aj my na tankoch (viď klasik SNS)? Po nehrdzavejúcom chrbte takejto starej lásky behajú zimomriavky idúce z Kremľa. Za seba môžem len zodpovedne vyhlásiť, že moja stará láska nehrdzavie niekde inde, určite nie v Arteku.

Vráťme sa však peši späť do našej čarokrásnej domoviny plnej čarokrásnych politikov. Novovymenovaný silový minister Drucker zahájil mohutnú komunikačnú ofenzívu. Na ministerstvo vnútra si nedoniesol nikoho okrem svojho šéfa komunikácie. Jeden nie je Lee Iacocca a druhý nie je G. Stephanopoulos. Však oni už budú vedieť, ktorý nie je ktorý. Možno. Áno, vidno, že komunikátor, ale patológ, psychológ, resp. psychiater by bol asi užitočnejší. Forma komunikácie  je lepšia, už sa nenadáva novinárom do prostitútok. Obsah je však distingvovane prázdny. Ozaj, ten komunikačný mág  pozná aj toho Cicera? (stále platí jeho pravidlo pre time management „90% múdrosti je byť múdry včas!“ )

Čo sa z tých článkov v tlači (rozhovor s neúspešným kandidátom J. Rážom (JR), SME, 27.3., T. Druckerom, SME, 3.4., Trend 2018/13) dozvedel nevinný občan SR?

Obsadzovanie postu ministra prebiehalo zhruba takto: PP oslovil TD, či nechce byť ministrom vnútra, TD nechcel (chcel byť iným ministrom), tak oslovil JR. Ten povedal: „Ideme to skúsiť“. Neprešlo. Nevadí, ďalšia bábka!

No, nemáte dobrý pocit z toho , akým sofistikovaným spôsobom sa na Slovensku tvorí vláda? Ak je v školskej jedálni voľné miesto pomocnej kuchárky, vypíše sa výberové konanie a zostaví sa výberová komisia. Keď sa na Slovensku zostavuje vláda, postup je jednoduchý: popýtame sa medzi kamarátmi. Veď aj v minulosti sa obsadzoval post ministra vnútra konkurzom a s akým pekným výsledkom. Preto sa teraz výber ministrov robí už len v rámci susedných kancelárií na ministerstve. Nechceš byť ty ministrom vnútra? To je pekne nastavený proces aj hearing, však pán TD? Kríza tu už je, teraz chýba už iba ten manažment. Minule som totiž niekde v rádiu počul „prednášku“,  asi pre študentov bakalárskeho štúdia o hearingu a nastavení procesov. Od asociácie urológov som potom dostal informáciu, že skúsení vyšetrovatelia, ktorí radšej už dávnejšie odišli od polície, sa išli počúrať od smiechu.

Môžete nastavovať procesy, ale najprv nastavte ľudí okolo vás (First things first, to v škôlke neučili?), ktorí vás procesne vodia za nos a zahladzujú stopy.

Proces zostavenia „rekonštruovanej“ vlády bol teda zjavne od samého začiatku bábko-hra. Vychádzal z nevyvrátiteľného predpokladu, že celá múdrosť Slovenska aj sveta sa skrýva (veľmi dobre) za múrmi ministerských kancelárií a zostáva už iba: Figúrky, figúrky hýbte sa.

Mimochodom, rozdiel medzi akumulovanou svetovou a slovenskou múdrosťou je podľa ich chápania iba zvyšok po delení – to, čo zostane po rozdelení ministerských stoličiek vo vláde SR.

Ale predsa, tá verzia L+S so súdruhom Žinčicom (hlásenie dedinského rozhlasu napr. v Babindole, resp. Komjaticiach: „Tí, ktorí ešte neboli ministrami, nech sa hlásia v kotolni u s. Žinčicu“ ) je poetickejšia aj efektívnejšia. A hlavne – dotyčný minister aspoň vie, kde je kotolňa.

Viaceré vyjadrenia týchto pánov v publikovaných rozhovoroch, mali svoje nesporné čaro o ktoré by slovenská pospolitosť nemala byť ochudobnená:

JR: Myslím si, že je najnižšia miera korupcie, aká kedy bola. Vďaka médiám má výrazne klesajúcu tendenciu.

TD: „štatistiky ukazujú, že počet trestných činov korupcie nemá tendenciu rásť, čo je otázka na zváženie, či to znamená dobré, alebo zlé ukazovatele v objasňovaní korupcie.

Ak máte informáciu o nejakej korupcii, tak ju v zmysle trestného zákona musíte ohlásiť. Z toho pohľadu by som mal čo povedať? Že existuje? Ak by som také informácie mal, tak ich ohlásim, inak by som sa dopúšťal trestného činu“.

TD si dokonca položil (zatiaľ nevedno kam) básnickú otázku: „Máme absolútnym spôsobom povedať, že orgány činné v trestnom skúmaní … sú zlé? Musíme dôverovať tomu systému, .. nesmieme prepadnúť nedôvere, lebo potom ľudia majú predstavu, že toto je mafiánsky štát a tomu ja neverím“.

TD priznal aj to, že si musí pozrieť štatistiky, ako sa nám zmenila kriminalita, aký je vývoj dopravných nehôd, objasnenosť trestných činov, korupcie a zaklincoval: „Na druhej strane, korupcia existuje vo všetkých spoločnostiach“.

No nie sú milí? Kde preboha títo ľudia žijú? Má to byť praktický dôkaz, že teória strún (string theory) platí? Ja viem, milé deti, že teóriu strún  sme vo fyzike ešte nepreberali, ale títo ľudia predbehli aj učebné osnovy. To my žijeme v paralelných vesmíroch? Na ktorom ministerstve je tá červia (áno, červia, nie čierna) diera, ktorou sa dostaneme do ich vesmíru?

V ten istý deň, ako rozhovor s TD (3.4.), vyšiel v SME článok, že don Vadala, hosťujúci na Slovensku, ovládal aj colníkov a tajných policajtov v SR. Číta p. minister vnútra aj články, ktoré nepíšu o ňom? Mám pre vás jednu dobrú a jednu zlú správu. Tá dobrá: zistila to talianska polícia. Zlá správa: TD je ministrom vnútra SR.

A aby to nebolo málo: Na druhý deň (4.4.) boli v SME publikované výsledky prieskumu medzi nemeckými a rakúskymi firmami, ktorý uskutočnila Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora. Zahraniční investori sa sťažujú, ako slovenský štát bojuje proti korupcii a kriminalite. Investori tomuto faktoru udelili priemernú známku 4,35 (najhoršou známkou je 5.0), ide o najhoršiu známku od r. 2005, keď Slovensko dostalo známku 3.16.

Ako pán minister, počujeme sa? Korupcia nemá tendenciu rásť? Povedzte to farmárom na východnom Slovensku, komu/čomu ešte dôverujú a zoberte si aj obuv na behanie. Asi sa trochu prebehnete po poli. Odrastený líder informačnej spoločnosti má tiež menší problém, zvýšil sa mu pri informatizácii jeden bit (adnaja bukva i kakaja raznica!), padni komu padni? A v čakárni vás čaká aj akási p. Rošková, ďalší sú v poradí. Už ste stotožnili ich spoločný menovateľ? Ťažké? Stredná doba životnosti vašich „argumentov“ je asi tak jeden deň, viď aj pripomienky Transparency International a EK. Mimochodom, už ste si dali zistiť, kto poberá agro-dotácie na vaše parkovacie miesto?

štát je skorumpovaný od Ficovej hlavy po Pellého päty a minister vnútra sa pokúša o plané, pseudo-filozofické  úvahy, držiac sa Smeru ako maminej červenej sukne. Chce si naštudovať aj dopravné štatistiky. Fajn, indícia: Slovensko je na zlej ceste, stojíme v zápche a objektívna  zodpovednosť ukazuje jedným Smerom. Kto zaplatí tie úroky z omeškania? A postupne sa nám rozhovoria aj poctiví policajti. Vyzerá to, že niektorí sa poučili od W. Churchilla („Verím iba tým štatistikám, ktoré som sám sfalšoval“).

A tie desiatky tisíc ľudí sú na ulici len preto, že im vyskočila pružina z gauča a nemajú si doma kde sadnúť, aby si vás pozreli v správach? Alebo žiadajú začať proces blahoslavenia politikov Smeru (keď už len nastavujeme tie procesy). Nie, tí ľudia si prišli dať preplatiť ten dlhopis/zmenku na slušnú a spravodlivú spoločnosť, ktorý im politici podpísali pri vzniku SR. Aspoň ten komunikačný mág by mohol poznať, že to je odkaz na menej známu časť učebnicového prejavu Martina L. Kinga I have a deam. („they came here to cash a check“). A čo ste urobili ako  reakciu na oznámenie špeciálneho prokurátora Vasila Špirka? Potrestať? Taký mladý a taký drucker, smutné!

Niektorí vysokí predstavitelia štátu si zjavne robia vlasti-srandu z občanov tohto štátu. Doteraz sa minister zameriaval len na vysvetľovanie toho,  prečo niečo nemôže urobiť. Už stačilo: Je čas niečo vytlačiť alebo zliezť z nočníka. Drucken bitte! A pozor na poradie, najpv tlačiť a potom zliezť.

Ďalší úradník, platený z daní občanov, ktorý chce štátnu krízu pretransformovať na akýsi podivný jazykový menuet? Skutočný odborník na jazykové hry bol už spomínaný L. Wittgenstein, táto posádka potápajúcej sa lode mu nesiaha ani po interpunkčné znamienka.

Raz som sa rozprával s jedným, celkom dobre informovaným občanom USA, ktorý pracoval pre RAND, čo je (nie zlý) Think tank/mozgový trust – nemýliť si s mozgovým trusom, ten je o pár tisíc kilometrov ďalej. Vysvetlil mi, ako to cca vyzerá pri zmene vlády v USA (t.j. republikáni verzus demokrati): Ľudia z Bieleho domu  idú do RAND a ľudia z RAND idú do Bieleho domu. Aj na Slovensku bol pokus vybudovať takýto Think tank, len dotyčný zodpovedný ministerský zle vyslovoval a bol z toho „Sink tank“, t.j. výlevka veľká ako tank.

My máme predsa svoje slovenské špecifické výberové kritéria pre členov vlády:

Mečiar mal pravidlo jedno „S“ – 100%-ná poslušnosť.

SMER mal kritérium tri ”S” – Smerák, Sused, Spolužiak – títo išli do vlády a  bývalí ministri išli do zabudnutia, aby sa to celé po štyroch rokoch (ak nie skôr) znovu opakovalo.

Pre novú vládu by mohli stačiť iba dve „S“ – Slušný a Smart (aspoň taký, ako jeho/jej smartphone).

P.S. Kryl dnes radšej mlčí a zaháňa čiernu predtuchu

Nad mozkem poslušnost a nad rozumem víra

a správná příslušnost je víc, než v botě díra,

každý z nás znal, že zvěř se stane z lovce,

každý však šel a na chytrost měl štempl,

náš cíl se skvěl, jsi proti?

Pak jsi lempl!

Žene vás čert, zas jdete jako ovce,

není to žert, už zvěř se stala z lovce

(K. Kryl: Pochod Gustapa)

Teraz najčítanejšie