Denník N

Ako populistické vlády uškodili Slovensku?

Keďže nastal premiérsky koniec Róberta Fica (definitívny?), prišlo mi zaujímavé zhodnotiť jeho (ne)prínos ekonomike Slovenska. V tomto texte porovnávam populistické vlády (Fico, Mečiar) a vlády ochotné robiť ekonomické reformy (Dzurinda, Radičová) a ich vplyv na HDP.

Ku písaniu článku ma motivovala vražda novinára a jeho snúbenice ktorá sa odohrala začiatkom roku 2018. Myslím si, že väčšina z nás už má dosť populizmu v politike nielen toho slovenského, ale aj celosvetového. Avšak Ficovo (ne)schopné vládnutie počas ktorého došlo k úplnej mafianizácií štátu už pre mňa znamenal zlom. Keďže sa zaujímam o ekonomiku, rozhodol som sa zhodnotiť vplyv Ficovho vládnutia na hospodárstvo našej krajiny.

Na grafe nižšie je zobrazené, ako sa menilo HDP Slovenska v období 1993-2016. Nejedná sa ale o čisté zmeny HDP ale od rastu slovenského HDP som odčítal rast HDP Európskej únie. Takto upravené HDP (ďalej už len uHDP) lepšie vyjadruje šikovnosť a schopnosť danej vlády robiť reformy v porovnaní s okolitými krajinami.

Ešte väčšiu výpovednú hodnotu, aký vplyv má vláda na ekonomiku je derivácia tohto grafu (prerušovaná červená čiara). Derivovaný graf nám povie, ako prudký bol rast resp. pokles ekonomiky. Inými slovami, najväčšie kladné hodnoty tejto krivky vyjadrujú úseky, kde bol rast ekonomiky najsilnejší a opak platí pre záporné hodnoty.

Zmeny uHDP. Údaje pochádzajú z databázy svetovej banky.

Ak pôjdeme postupne od roku 1993 tak vidíme, že Mečiarova populistická vláda mala najkatastrofálnejší vplyv na vývoj ekonomiky krajiny. Z grafu následne vyplýva, že príchodom dvoch Dzurindových vlád a uskutočnením ekonomických reforiem došlo k výraznému, až výnimočnému rastu uHDP! Je obdivuhodné ako rýchlo sa podarilo zmeniť negatívny trend od roku 1998 Dzurindovej vláde.

Následne príchodom Fica sledujme ako došlo k výraznému poklesu uHDP krajiny. Iste, môžete argumentovať, že v roku 2008 nastala finančná kríza. Tu si ale musíme uvedomiť, že sa jedná o uHDP, teda ako sa Slovensku darilo v porovnaní s EU. Jasne vidíme, že vláda Fica (nezabúdajme, že s podporou Mečiara) nebola schopná zabrzdiť pád ekonomiky ani v porovnaní s krajinami EU, ktorých sa kríza rovnako týkala! Po krátkom období Radičovej vlády sa opäť dostal k moci Fico, ale krivka derivácie jasne ukazuje, že taký prudký rast ako za vlády Dzurindu Ficova vláda nebola schopná dosiahnuť.

Skúsme si predstaviť nebyť takýchto populistických (inými slovami neschopných) vlád typu Mečiar a Fico, ako ďaleko sa mohlo Slovensko dostať. Trúfam si povedať, že sa mohlo stať jednoznačne najúspešnejšou ekonomikou vo Višegradskom regióne a ekonomickým tigrom EU. Nielen tento graf by vyzeral omnoho lepšie, ale zmenu k lepšiemu by pocítili najmä občania našej krajiny.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Eduard Ješko

Absolvent fyziky na Karlovej Univerzite. Trochu Slovák, trochu Maďar a 7 rokov žijúci v Česku ale hlavne Košičan. Baví ma sledovať politické dianie nielen na Slovensku. Momentálne pracujúci vo Francúzsku/Švajčiarsku.