Denník N

Bojí sa pani ministerka oponentov?

Platforma ŽIJEMVEDU.SK sa rozhodla reagovať na niektoré zavádzajúce a klamlivé vyjadrenia ministerky školstva, pani Martiny Lubyovej, v dnešnej relácii V politike na TA3.

Ohradzujeme sa voči hrám pani ministerky, ktorá sa snaží svojimi vyjadreniami odpútať pozornosť od kauzy eurofondov, na ktorú aj naša platforma poukazovala v lete 2017 a ktorá mala výrazný vplyv na vznik našej iniciatívy Nie je nám to ukradnuté!. Chceme pripomenúť a zdôrazdniť, že v tejto kauze malo byť pochybným spôsobom rozdelených 600 miliónov eur, pôvodne určených na podporu výskumu. Po medializovaní kauzy bola pani Lubyová menovaná za ministerku práve preto, aby napravila napáchané škody. Za 7 mesiacov však v danej situácii nedošlo k žiadnemu posunu.

Obvineniam pani ministerky, že ŽIJEMVEDU.SK nie je ochotná podieľať sa na konštruktívnej diskusii, absolútne nerozumieme.

Na našu prvú výzvu k diskusii po škandále s eurofondami v lete 2017 doteraz nereagovali.

Na otvorený list  (ktorý má doteraz vyše 1200 signatárov) nereagovali priamo, len cez médiá, kde ministerstvo naznačilo stretnutie bez akýchkoľvek ďalších bližších detailov. O spomínanom stretnutí nás nikdy nikto priamo neinformoval, nikdy nám nebolo ponúknuté, a teda sme k nemu nemohli zaujať žiadne stanovisko, či už kladné alebo záporné.

Diskutovali sme s riaditeľom APVV, s pánom Pavlom Balžankom, ktorý nás, na rozdiel od ministerstva školstva, oslovil priamo s ponukou na stretnutie, ktoré aj prebehlo. Na jeho základe sme navrhli konkrétne opatrenia.

V texte iniciatívy Nie je nám to ukradnuté! i v rámci otvoreného listu, adresovaného priamo predsedovi vlády a ministerke školstva, sme spísali návrhy konkrétnych opatrení, ako dosiahnuť v prvom rade transparentné hodnotenie projektov a prerozdeľovanie financií. Bohužiaľ sa doteraz v tomto smere nič nové neudialo.

Čo sa týka prepojení na politické strany, platforma sa od akýchkoľvek obvinení dištancuje a opakovane zdôrazňuje, že je vyslovene apolitická. Ak sú niektorí jej členovia v príbuzenskom vzťahu s členmi politických strán (neselektujeme členov podľa ich rozhodnutí alebo rodiny), je to čisto ich súkromná záležitosť a nemá to absolútne žiadne prepojenie na činnosť samotnej platformy.

Na druhú stranu by sme radi položili legitímnu otázku, prečo pani ministerka v TA3 diskutovala sama so sebou? Ak chce diskusiu, prečo nepozve oponentov?

 

Autorom je platforma ŽIJEMVEDU.SK

 

 

Teraz najčítanejšie

Žijemvedu.sk

Sme nadstranícka platforma, ktorá chce spájať slovenských vedcov doma a v zahraničí a realizujeme iniciatívu "Nie je nám to ukradnuté!"