Denník N

Mať deti je peklíčko. Odvodový bonus to zmení

Vybavovačky po narodení dieťaťa sú také komplikované, že si s kolegami zdieľame návod, ako, čo a kde vybaviť, napísal nám jeden z vás. Životnú situáciu „narodenie dieťaťa“ ste v ankete SaS opakovane označili za nezmyselné byrokratické peklo.

Najväčšie problémy spôsobuje fakt, že každú vec riešite niekde inde. Materskú vypláca Sociálna poisťovňa, príspevok pri narodení dieťaťa a prídavky na dieťa Úrad práce, príspevok obce (ak nejaký poskytuje) obec, resp. mestská časť a rodičovský príspevok a príspevok na starostlivosť o dieťa opäť Úrad práce, ale iné pobočky. Do toho ešte matrika a zdravotná poisťovňa. Skoro všetci od seba navzájom niečo potrebujú a vy robíte poštára.

Najmenej problémov robí matrika. Šťastný otecko sa niekoľko dní po narodení dieťatka dostaví na matriku podľa miesta narodenia, kde ukáže sobášny list, OP seba a manželky a matrikárka mu vydá rodný list. Hotovo. Teda pokiaľ sa najprv nepreveziete na matriku v mieste svojho bydliska, kde vám povedia, nie, nie, rodili ste v nemocnici v inej mestskej časti. Obzvlášť oštara to môže byť, ak ste Bratislavčan, ale rodili ste napríklad v Trenčíne, lebo tam majú lepšiu pôrodnicu.

Iná káva je zdravotná poisťovňa. Vyplniť prihlášku, v poriadku, ale načo treba potvrdenie, že matka bola pred narodením dieťaťa najmenej posledných 12 mesiacov poistená v SR, je nad moje chápanie. Trvalý pobyt dieťaťa už prihlasovať nemusíte, to si už konečne dokážu sprocesovať aj sami. Obec by mohla byť taká milá, že aj príspevok by mohla vyplácať automaticky a nie na žiadosť. Ja viem, žiadosť znamená, že pár ľudí na to zabudne, niektorí sa ani nedozvedia a obec ušetrí. Len to znie trochu  alibisticky a nie ako snaha pomôcť mladej rodine.

V 21. storočí by som očakával, že rodný list dostane mamička do ruky v deň odchodu z pôrodnice (o sobáši štát vie, nemá prečo pýtať sobášny list), tesne po tom ako nadiktuje číslo účtu, kam má obec poslať príspevok. Následne si ešte v pôrodnici vyberie zdravotnú poisťovňu, napríklad podľa toho, aké benefity poskytuje jej dieťatku. Konečne by si zdravotné sestry privyrábali niečím zmysluplným.

Materskú už dostávate, žiadosť poslal ešte zamestnávateľ. Vy už len nesmiete zabudnúť poslať kópiu rodného listu dieťaťa, inak vám vyplácanie materskej pozastavia. Zábava sa začína na ÚPSVaRe (Úrad práce), kam idete požiadať o príspevok pri narodení dieťaťa a o prídavky na dieťa. Keďže na príspevok v plnej výške máte nárok, až keď sa dieťa dožije 28 dní, je dosť možné, že si radšej počkáte a budete to chcieť vybaviť jednou návštevou. Najprv však musíte navštíviť pediatra a aj svojho gynekológa, aby vám dali príslušné potvrdenia. Máte teda žiadosť o príspevok s potvrdením gynekológa, žiadosť o prídavky, potvrdenie pediatra, originál rodného listu, dve kópie rodného listu, OP matky, potvrdenie, že dieťa je zdravotne poistené a už vám chýba iba čestné vyhlásenieVyhlásenie o bydlisku, čo si pozrite, lebo to je ozaj luxusné tlačivo.

Ak ho vyplníte správne, máte moje nehynúce uznanie. To čestné vyhlásenie sme mali doma a neviem, kde sa vzalo, asi si ho matky posielajú v nejakej tajnej underground komunite, lebo nikde na webe ho nenájdete. A prisahám, že keď ma tá pani pri prvej návšteve otočila (zle vyplnené vyhlásenie o bydlisku), tak mi do ruky strčila ešte ďalšie čestné vyhlásenie, písané nejakou dankovštinou, lebo som z neho ani mäkké f nerozumel, len nejakú smernicu si pamätám.

Jednému z čitateľov celý proces nápadne pripomenul registráciu domácich hospodárskych zvierat. Súhlasím. V dnešnej dobe si štát nevie vyčítať zo systému, kto sa narodil, kto zomrel, kde má trvalé bydlisko, akú má poisťovňu, kto je ošetrujúci lekár. Na všetko potrebujete potvrdenie.

Ďalšia ťažko zabudnuteľná interakcia s našimi úradmi vás čaká na konci materskej, keď si idete požiadať o rodičovský príspevok. OP matky, originál a kópia rodného listu, tým vás už nemôžu zaskočiť, to už nosíte automaticky. Okrem toho musíte na Úrad práce priniesť aj rozhodnutie o pridelení materskej a pozor, aj potvrdenie dokedy bola materská vyplácaná! Lenže to vydáva Sociálna poisťovňa a o rodičák práve žiadate na Úrade práce. Vtedy som ocenil, že bývame v Petržalke, kde máme oba úrady v jednej budove. Asi preto ma ani veľmi nevytočilo, keď mi pani na Sociálke oznámila, že potvrdenie o ukončení materskej môžu vydať iba matke. Alebo jej to pošlú domov, ak si zavolá. Však som iba otec, čo by som ja už len chcel za matku prevziať. Možno ma to nevytočilo aj preto, lebo manželka práve sedela s malým v aute na parkovisku a tak sme sa iba vystriedali. No a ešte sme v aute vyplnili dva papiere, ktoré mi pri tej príležitosti strčili do ruky.

Ale viem si predstaviť, že keď niekto na oboch úradoch chytí radu aspoň na pol hodinu a potom ho ešte aj pošlú domov s dlhým nosom, tak má chuť to tam podpáliť.

Jeden z tých dvoch papierov bolo prihlásenie matky do Sociálnej poisťovne na dôchodkové poistenie. Ak by ste to neurobili, matke by sa tých 2,5 roka na rodičovskej dovolenke nerátalo do dôchodkového veku a štát by za ňu neprispieval ani do druhého piliera. Väčšinou vám to nikto nepovie a spätne sa prihlásiť nedá. Dobrá správa je, že od 1.1.2018 vás už prihlásia automaticky, čo zatiaľ vyzerá na najväčší počin tejto vlády. Ale ak ste nastúpili na rodičovskú ešte minulý rok, šup šup do Sociálky, aby ste sa prihlásili na dôchodkové poistenie aspoň na zvyšok rodičovskej.

Grande finále alebo ako hovorí môj kamarát, crème de la crème, vás čaká, keď sa rozhodnete ísť požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa. Nechajme prehovoriť rozhorčenú mamičku:

Matka ide robiť a chce, aby jej štát preplácal čiastočne a značne nepomerne jasle. Tak musí ísť na dve pobočky Úradu prace, lebo nemôžu to robiť na jednej pobočke v mieste bydliska. Na jednej odhlási rodičovský príspevok a na druhej požiada o druhý príspevok, totálne na hlavičku, nie?? Dajú to na Vazovovu, kde ako nerezident nezaparkujete. Zaparkujete, za 2€/hod. Alebo choďte električkou, kde len 1/5 má bezbariérový vstup! Takže si decko hoďte na plecia aj s kočíkom, alebo ho nechajte na zástavke. Bodaj vás tam hore všetkých čertove vidle pichali do zadku, hajzli! Hlavne, že budeme platiť ťažké prachy právnikom (kauza Bžán) a my sa tu môžeme z nedokonalosti systému aj posrať!

V diskusiách sa mamičky zvyknú vyznať, ktorá by koho najradšej utĺkla materskou taškou alebo aspoň prešla kočíkom. Ani táto diskusia nebola výnimkou. Okrem odhlásenia rodičovského príspevku a samozrejme vypísania žiadosti, musíte doniesť potvrdenie zo zamestnania (pri SZČO potvrdenie zo živnostenského registra), čestné vyhlásenie o majiteľovi účtu, zmluvu s poskytovateľom starostlivosti a potvrdenie od zariadenia, odkedy je dieťaťu poskytovaná starostlivosť. Zdá sa Vám to veľa dokladov? Toto je zjednodušenie, pred rokom 2016 bolo potrebné chodiť každý mesiac na úrad práce s potvrdením o úhrade nákladov na škôlku.

Iná mamička píše: Ja som to tiež absolvovala. A potom znova, keď som musela zmeniť číslo účtu. A potom znova, keď som išla rušiť príspevok, lebo mi začala druhá MD. A čo mi povedali, že môžem poslať poštou, som poslala. A potom mi povedali, že im nič neprišlo, nech dôjdem osobne.

Spomeniem ešte absurdity, týkajúce sa príspevku na starostlivosť.  Ak sa vám o dieťa budú starať starí rodičia alebo sa dohodnete so susedou, ktorá si tak chce prilepšiť na dôchodku, nedostanete 280 Eur mesačne, ale iba 41,10 Eur. Ak vám dieťa príjmu do štátnej škôlky, tak váš príspevok bude 80 Eur mesačne. Nikoho nezaujíma, že škôlka od vás pýta oveľa viac. A tak je kopec prípadov, kedy sa vám viac oplatí ostať poberať rodičovský príspevok, lebo ten je 214 Eur, nekráti sa a oba príspevky sú v prípade zdravého dieťaťa iba do 3 rokov veku. Absurdistan.

Ako to bude v systéme Odvodového bonusu?

Prídete do pôrodnice a porodíte. Ďalej nič. Naozaj vôbec nič. Materskú už poberáte odkedy vás na ňu zamestnávateľ nahlásil. Rodičovský príspevok neexistuje, lebo v systéme Odvodového bonusu budeme vyplácať materskú celé tri roky. Príspevok pri narodení dieťaťa a príspevok na starostlivosť o dieťa vyplácať nebudeme, lebo sme ich premietli do podstatne vyššej materskej. Keďže počas materskej môžete ľubovoľne pracovať a striedať sa na materskej s otcom dieťaťa, ešte aj do práce sa vrátite jednoduchšie ako v dnešnom systéme.

Prídavky na dieťa nahrádzame základnou štátnou dávkou, ktorá bude na prvé dieťa vyššia ako dnešné prídavky na dieťa. A najmä, Finančná správa vám ju začne vyplácať hneď, ako sa od matriky dozvie o narodení dieťaťa. Váš účet má predsa najneskôr od vtedy, ako vás zamestnávateľ nahlásil na materskú. Takže porodíte a pri odchode z pôrodnice si zoberiete rodný list, nahlásite zdravotnú poisťovňu dieťaťa, prípadne číslo účtu kvôli príspevku obce. Dvadsaťšesť papierov v dnešnom systéme sme zredukovali na nulu a ušetrili sme vám 4 až 5 dní čistého času stráveného vybavovačkami.

Materskú vypočítame ako 1,5 % z úhrnu miezd za tri odpracované roky podľa výberu rodiča. Ak ešte tri roky odpracované nemá, môže si zarátať za každý chýbajúci mesiac jedno životné minimum, ak má strednú školu, tak až dve. K materskej bude každý rodič dostávať aj základnú štátnu dávku na dieťa vo  výške 20 %  životného minima, na dve deti spolu 60 %, na tri deti 90 %, na štyria a viac detí 100 % životného minima.

Príklad: mamička pred materskou pracovala 4 roky. Prvý rok za 1000 Eur mesačne, druhý rok za 500 Eur mesačne a ďalšie dva roky opäť za 1000 Eur mesačne. Logicky si vyberie tri roky, v ktorých pracovala za 1000 Eur mesačne. Hrubá mzda 1000 Eur mesačne znamená superhrubú mzdu 1352 Eur. Jej materská dávka sa vypočíta ako 1,5% z 36×1352 = 730 Eur. Celkový čistý príjem sa potom vypočíta ako: OB matky 199,48 + OB dieťaťa 39,9 + materská 730 – dane a odvody = 601 € mesačne.

Materská dávka nebude dosahovať maximálne hodnoty súčasného systému, ale bude sa vyplácať plné 3 roky plus 6 týždňov pred narodením dieťaťa. Celkovo dostanú rodiny 1,6 násobok ako dáva štát mamičkám dnes. Nebude žiaden finančný prepad pri prechode z materskej dávky na rodičovský príspevok.

A čo budú robiť všetky tie tety na ÚPSVaRe? Neviem, ale rozhodne niečo užitočnejšie ako doteraz.

Odvodový bonus významne zjednodušuje život a je podstatne štedrejší k mladým rodinám, to už vieme. Čo všetko ešte prinesie Odvodový bonus bežným ľuďom? To sa dozviete v našom vynovenom reformnom diele, ktoré si môžete stiahnuť tu.

Peter Cmorej

Mohlo by vás zaujímať aj:

Teraz najčítanejšie

Peter Cmorej

Venujem sa najmä finančnej oblasti, dôchodkom, daniam a odvodom. Člen strany SaS a komunálny poslanec v Bratislave. A ešte sem tam vyvíjam softvér, radím s investíciami, či chránim spotrebiteľov ;) Viac na mojom LinkedIn.