Denník N

Cestou do práce

Drahá Janka!

Snáď si tento list stihneš prečítať pred odchodom do práce. Tak ako každé ráno, aj dnes pôjdeš cestou, ktorá je lemovaná stromovou alejou. Viem, že túto časť dňa si vychutnávaš plným dúškom. Stromy Ťa stále fascinovali svojou vitalitou. Sú vystavené náporom počasia, a predsa im to neškodí. Čím náročnejším obdobím prechádzajú, tým sú odolnejšie.

Prečo Ti píšem o stromoch, keď Teba trápi vlastná hodnota? Nie, nechodím okolo horúcej kaše. Ani sa nevyhýbam odpovedi. Ty chceš počuť aspoň jednu dobrú vlastnosť, ktorej si nositeľkou. Vlastnosť, pre ktorú by sme si Ťa vážili, milovali.

Nie je zvláštne, že si ju zatiaľ neobjavila? Nie jednu, ale desať, dvadsať vlastností Tvojej úžasnej bytosti? Ty ich máš! Máš krásne dary, ktoré sú zatiaľ ukryté pred svetom a pred Tebou.

Vieš Jani, nikto neprišiel na tento svet s prázdnym batôžkom. Sme tu preto, aby sme ho skrášlili. Obohatili. Výbavu máme slušnú. Každý z nás je výnimočný. Veď Ten, ktorý nás stvoril, robí samé originály. Je priveľmi dokonalý, aby tvoril kópie.

Janka namiesto siahodlhého zoznamu dám jednu vlastnosť, aby si mala nad čím premýšľať cestou do práce: obdivujem Ťa za to, že dokážeš vidieť krásu. Nie tú umelú, ale krásu, ktorú hocikto nevidí. A nielen to. Ty si to nenecháš pre seba! Povieš nám to. Nebojíš sa vlastného ohrozenia. Sústavne klopeš na dvere našich duší a pozývaš vidieť krásu toho druhého. Opakovane nám hovoríš, akí sme výnimoční, jedineční, úžasní bez toho, aby si za to očakávala protislužbu.

Nie je zvláštne, že práve toto nedokážeš pri sebe? Prajem Ti, aby každý strom, na ktorý sa dnes pozrieš, Ti pripomenul silu, ktorá drieme v Tebe. Ak obstojíš pred ťažkosťami dňa, posunieš sa ďalej. Nevzdávaj to!

Tvoja Andrea

 

Teraz najčítanejšie