Denník N

Niekde začať treba

A vládou to nie je

Posledné roky je na Slovensku korupcia jednou z top tém, čo dokazuje aj nesmierne množstvo káuz, ktoré mali svoje „riešenie a vinníka“, ale boli po starom zakopnuté pod koberec. Slováci sú nespokojní a sťažujú sa. Takáto je situácia na Slovensku v skratke. V práci si zanadávajú na otrasné chovanie politikov, vyššie postavených, vedúcich, susedov.

V skutočnosti je to však zväčša výsledkom našeho vlastného správania a my len hľadáme koho obviniť. Naše vlastné správanie, morálka a takisto vo veľkej miere aj výchova. Samozrejme nie každý sa musí viniť, že zhrabol polovicu eurofondov do vačku, ale po malých kúskoch sa korupcia nachádza v každej domácnosti, ktorú poznám.

Susedinho brata žena má kamarátku čo sa pozná s tým a s tým a práca/dovolenka/zľavy pre syna sú za malú službu vybavené. Alebo kamoška robí v reštike tak tam posunie aj moju sestru a potom aj jej deti a rovno celú rodinu. Prípadne otec robí na škole, tak už viem kam pôjdem. Veľa z nás dobre pozná tento scenár, ale potom sa nemôžeme diviť, kto nám tu vládne. Nestačí, keď sa jeho kamoš pozná s tým a s tým, tak sa všetko nesmie vybaviť.

Momentálny stav korupcie vo vláde nie je ničím iným, len obdobou toho, čo sa deje aj medzi nami. Čím skôr však začneme meniť seba a hlavne výchovu detí alebo prístup k riešeniu problémov a potrieb, tým bližšie je deň, kedy sa mentalita a myslenie ľudí na Slovensku aj na vysokých miestach zmení. Chce to prestať obchádzať pravidlá cez kamarátov, chcieť aj proces a nie len výsledky, aj také môže byť Slovensko, ale niekde treba začať a z parlamentu tento krok prvý nenastane. Nie oni, ale my.

Teraz najčítanejšie