Denník N

Prečo splatnosť faktúr 14 dní?

Čerpám z vlastných skúseností, jednoducho vás firma nechá pracovať, vyfakturujete a čakáte 60 dní na zaplatenie. Samozrejme pokračujete takto ďalší a ďalší týždeň až kým sa práca nedokončí. Samozrejme, keď už je práca dokončená a odovzdaná, tak už je najmenší problém nezaplatiť, nedvíhať telefóny, zatajovať sa.

Prečo splatnosť 14 dní? Z jednoduchého dôvodu: malý podnikateľ a živnostník žije z toho, čo v danom mesiaci vyrobí a nechce žiť s víziou, že svoje peniaze možno uvidí až o 60 dní po vyfakturovaní. Teda dotuje veľké firmy svojimi prostriedkami. Ešte aj 60 dňová splatnosť sa vo väčšine prípadov nedodržiava čo viac umožňuje, aby faktúry neboli zaplatené vôbec. Čerpám z vlastných skúseností, jednoducho vás firma nechá pracovať, vyfakturujete a čakáte 60 dní na zaplatenie. Samozrejme pokračujete takto ďalší a ďalší týždeň až kým sa práca nedokončí (čo je u malých podnikateľov zväčša skôr ako prídu na rad prvé splatnosti). Samozrejme, keď už je práca dokončená a odovzdaná, tak už je najmenší problém nezaplatiť, nedvíhať telefóny, zatajovať sa.

Pri 14 dňovej splatnosti je minimalizovaná šanca na neplatenie ďalších  faktúr už len z toho dôvodu, že firma jednoducho zastaví svoje práce do termínu zaplatenia vystavených faktúr .

Pri 14 dňovej splatnosti je jednoduchšie vymáhanie dlžnej sumy a aj väčšia istota vymoženia,  ako keď máte niekoľko desaťtisícové a státisícové faktúry pri splatnosti 60 dní, niekedy dokonca aj viac.

Vysoká splatnosť faktúr takisto neumožňuje vznik nových firiem, lebo každý začínajúci podnikateľ, si nemôže z ekonomických dôvodov dovoliť od samého začiatku tak vysoké splatnosti, teda táto prax je demotivačná pre začínajúcich podnikateľov.

Tu by mal nastúpiť štát a zákonom garantovať maximálnu splatnosť 14 dní. Spolu so zavedením systému nezaplatená faktúra = trestný čin by sa odbúrala druhotná platobná neschopnosť a vyčistilo podnikanie a podnikateľské prostredie od podvodníkov a špekulantov. Zároveň by to prinieslo väčšiu odvahu začať podnikať pre čestných občanov.

Jiří Horák, predseda Združenia malých podnikateľov Slovenska
www.zdrumap.sk

Teraz najčítanejšie

Jiří Horák

Malí podnikatelia a živnostníci sú na okraji záujmu štátu a politikov. Napriek tomu, že sú "motorom" ekonomiky nedostávajú adekvátnu spoločenskú náhradu za svoje platby. Zmeniť sa to dá len spoločenským tlakom a preto sme založili Združenie malých podnikateľov Slovenska.