Denník N

Analýza: Europoslanci, čo hlasovali proti plynovodným projektom, sú lojálni k Rusku

Uznesenie Zelených proti infraštruktúre, ktorá má posilniť vnútorný trh s fosílnymi palivami, v Európskom parlamente neprešlo. VoteWatch zistil, že zaň hlasovali tí členovia, ktorí podporujú Moskvu.

Uznesenie Zelených proti infraštruktúre, ktorá má posilniť vnútorný trh s fosílnymi palivami, v Európskom parlamente neprešlo. VoteWatch zistil, že zaň hlasovali tí členovia, ktorí podporujú Moskvu.

Politická skupina Zelených minulý týždeň navrhla uznesenie proti Projektom spoločného záujmu (PCI) založených na fosílnych palivách. Väčšina europoslancov ho zamietla. Podporili ho však aj takí, ktorí často hlasujú v prospech Ruska.

Zelení sa domnievajú, že väčšina plynárenských projektov uvedených v zozname PCI, ktorý navrhla Európska komisia, je nezlučiteľná so záväzkami, ktoré vyplývajú z Parížskej dohody o klíme.

Mnoho projektov sú prepojenia národných trhov s ropou či zemným plynom, ktoré majú zlepšiť fungovanie jednotného trhu v Európskej únii. Projekty na zozname majú vo všeobecnosti lepší prístup k pôžičkám a kapitálu z európskych verejných aj súkromných zdrojov.

Ukazuje sa, že medzi 177 hlasmi za uznesenie boli europoslanci, ktorí podporujú Rusko, napríklad francúzska extrémne pravicová strana Národný front. Tvrdí to analýza VoteWatch.eu.

 

Ľudovci: Sú to zelení populisti

Všetci europoslanci zo stredopravej Európskej ľudovej strany (EĽS) hlasovali proti uzneseniu z dielne Zelených.

Politická skupina socialistov bola rozdelená, čo sa jej stáva často v prípade, že sa hlasuje o otázkach týkajúcich sa Ruska. Časť z nich, presne 48 europoslancov, podporila myšlienky Zelených a nehlasovala v súlade s odporúčaním lídra svojej skupiny. Proti návrhu uznesenia hlasovalo 108 socialistov.

Čítajte viac

Autor: Georgi Gotev | EURACTIV.com | Preklad: Viktória Pokorná| EURACTIV Slovensko

Článok bol uverejnený na stránkach EURACTIV.sk, je súčasťou projektu „EÚ na križovatke“, financovaného Európskym parlamentom.

Teraz najčítanejšie

EURACTIV

EURACTIV.sk je spravodajský portál o dianí v Európskej únii a európskom dianí na Slovensku. Vychádza od roku 2003. Blog je súčasťou projektu EU na križovatke, realizovaného s podporou Európskeho parlamentu.