Denník N

Pol miliardy eur

Slovensko má zhubný nádor, ktorý treba čím skôr vyoperovať. Ničí nás už veľmi dlho a napriek nedávnym opatreniam na námestiach rastie ďalej a úprimne, aj keď sa ho nakoniec zbavíme… Škody, ktoré napáchal si budú vyžadovať obrovské sebazaprenie a trpezlivosť s reformnými zákrokmi, bez ktorých zmena inak nebude možná. Či to budú rešpektovať aj voliči na Slovensku je otázne. Oni totiž majú jasno, no čas nemajú.

Pozri. Všetci nadávajú na smer a on jediný nám niečo dáva zadarmo. Vďaka nim jazdíme grátis. A teraz ? Ešte aj busy a dôchodok trinásty. Nikto taký sociálny ako Fico nikdy nebol.

To, odkiaľ tie peniaze Fico vezme, už nikoho nebude zaujímať.

Poviem to otvorene, pretože sám o sebe viem, že nič neviem. Ľudia nevedia. Nevedia si zrátať 2+2. Nikto ich nenaučil kriticky myslieť. Majú len jednu pravdu a síce svoju. Nedokážu argumentovať, no aj tak sa budú biť do hrude za svoju iluzórnu pravdu. Hlúposť? Nie. Je to malosť.

Práve kvôli nej nedokážeme pripustiť fakt, že pravdu môže mať aj niekto iný. Ľudia na Slovensku vo väčšine konverzácií s opačným názorom nekonverzujú. Hádajú sa. V otázke slovenskej politiky je hádanie sa prakticky národný šport.

Nedostatok asertivity v záprahu s nedostatkom argumentov a informačným populizmom niektorých politických lídrov, v ktorom sa nie každý dokáže orientovať, vytvára z konverzácie o politike u ľudí na Slovensku často tabu, pretože aj tak nikto nakoniec nedokáže presvedčiť toho druhého o svojej pravde a vynechaním tejto témy pri nedeľnom stole sa vyhnú nepríjemným konfrontáciám.

Nakoniec by som len dodal na margo najnovšieho sociálneho balíku od našej najúspešnejšej strany v histórii, že aj v Česku premýšľajú o niečom podobnom. Študenti pedagogiky argumentujú tým, že peniaze, ktoré chce štát investovať do zvýhodneného cestovania pre študentov, by mal investovať radšej do škôl samotných. Vraj načo cestovať lacno do zlých škôl. Argumentom štátu je, že tieto peniaze nepôjdu z ministerstva školstva. Ktorý argument má väčšiu váhu?

 

Teraz najčítanejšie