Denník N

Očkovanie proti korupcii na stredných školách

Hanba! Kričíme na námestiach a sme znechutení z podovodov a korupcie. Ako to tí hore môžu? Presne tak, ako sa my môžeme voziť načierno, predbiehať sa v rade na pošte, či odpisovať v škole.

Poznáte nejakého korupčníka? Ak áno, predstavte si ho takého, aký je v súčasnosti. Máte? A teraz si predstavte tohto človeka vo veku šestnásť rokov. Aký bol ako stredoškolák? Odpisoval? Predbiehal sa na obede alebo ho predbiehali? Zažíval šikanu? Ako svedok, páchateľ alebo obeť? Ako sa dostal na strednú školy? Čo počúval doma?

Tak. A teraz si predstavte šestnásťročného človeka zo svojho blízkeho okolia. A predstavte si ho či ju o dvadsať, tridsať rokov v ministerskom kresle, v komisií na príjmačkách na dobré gymnázium alebo vedúc veľkú firmu so štátnymi zakázkami. Dá to?

Podľa výskumu iniciatívy To dá rozum je jedným z problémov na Slovenských vysokých školách aj plagiátorstvo. Neformálny prieskum postojov stredoškolákov  Nadácie Zastavme korupciu zase prezradil, že mnohí z nich ako hlavný dôvod prečo dodržiavajú zákony a morálku uviedli len strach z trestu.

Britský denník The Guardian nedávno zverejnil informáciu, že medzi rokmi 2012 a 2014 došlo k 42-percentnému nárastu prípadov vysokoškolských podvodov s využitím moderných technológií. Miniatúrne slúchadlá či kamery maskované v dlhých vlasoch, mobilné telefóny a inteligentné hodinky jemne vytŕčajúce spoza manžety košele nastupujú do služieb podvodu. Ozývajú sa hlasy, ktoré vinia zo stavu veci nešťastne nastavený hodnotiaci systém a množstvo učiva na memorovanie, nepotrebného pre ďalší život študenta.

Predajca bezdrôtového mikroslúchadla, ktorý už dávno študentom iste nie je, zatiaľ ponúka na internete svoj produkt ako “vhodný pre detektívov, policajtov a študentov”. Učitelia v snahe zabrániť podvodom sa ujímajú funkcie policajta v triede. Obmedzuje sa možnosť navštíviť toaletu počas testu. Niektoré univerzity inštalujú vo svojich priestoroch rušičky signálu a vlastné kamerové systémy. Represia, ako to už býva, ide do peňazí.

Zo stredných škôl a univerzít napriek práci mnohých vynikajúcich pedagógov a pedagogičiek  vychádzajú často absolventi – víťazi,  nie však vďaka vedomostiam,  ale pretože ich nechytili. Bez vedomia o negatívnych dôsledkoch podvádzania na vlastný život. Bez vnútornej stopky. Ako sa takýto človek zachová o pár mesiacov v prvom zamestnaní, keď mu šéf dá na starosti dotiahnuť korupčný ťah s peniazmi nás daňových poplatníkov a s  inštrukciou  “tak sprav, aby dobre bolo”?

A teraz si predstavte svet, v ktorom stredoškolák vo svojej škole zistí, že je výhodnejšie nepodvádzať – nielen pre tresty, ale pre jeho vlastný ďalší život. Svet kde bude poznať svoju silu a naučí sa ju nezneužívať voči slabším.

Kde bude nielen vedieť ako nie, ale mať aj víziu ako áno. Kde si zažije vlastnú účasť na živote v škole, ktorá je prínosom pre všetkých. Kde keď ho bude lákať podvod alebo zneužitie moci, stiahne sa, lebo jeho partia to neuznáva.

Kde bude mať informácie o tom, čo je podvod, čo korupcia a ako sa zachovať, keď na ňu narazí. Čo takýto človek urobí, keď mu potom niekto položí na stôl kôpku papierov s komentárom “tak sprav aby dobre bolo”? Ako obstojí v pozícií štátneho zamestnanca, ktorý rozhoduje o licenciách, učiteľa na prijmačkách alebo v ministerskom kresle pri presunoch balíkov verejných peňazí?

Utópia? Vôbec nie. Na Slovensku aj vo svete sa to už trochu darí. So zmenami je to ako s každou veľkou vecou – proste treba niekde začať. Napríklad na vašej strednej škole. Napríklad cez výzvu Férovka, ktorá podporí dobré projekty, ako stredoškolákov motivovať k čestnosit a férovosti.

Skúste sa pozrieť: www.naferovku.sk

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.