Denník N

Iránsky zázrak

Ovláda päť jazykov, pochádza z Teheránu, spieva o právach žien. SEVDALIZA.

SEVDALIZA

The Calling

8/10

Iránska speváčka Sevdaliza sa na najnovšej EPčke The calling uchýlila k melanchólií za zvuku sláčikov a trip-hopových bítov. Napriek vysokej kvalite počin nedosahuje kvalitu jej prvého albumu.

Sevdaliza, vlastným menom Sevda Alizadeh, sa narodila do rodiny Iránskych básnikov. V detstve sa presťahovala z Teheránu do Dánska, v šestnástich získala basketbalové štipendium. Domov následne vymenila za vysokoškolský internát. Titul obdržala v oblasti telekomunikácií. Dodnes plynule ovláda päť jazykov. „Klábosenie“ na vysokej škole ju však po čase omrzelo. Nerozumela si s okolím, kolegami ani šéfom v práci.

O tomto zložitom období nahrala svoju prvú anglickú EPčku Suspended Kid. Tá ihneď zaujala. Nasledovala ďalšia EP a v roku 2017 sa jej po dlhom období intenzívnej práce podarilo vydať prvý album ISON. Ten oslovil doslova celý svet – či už svojou kvalitou alebo inakosťou interpretky.

Sevdalizin spev i štýl je totiž svojský, trip-hopové prvky pripomínajú Portishead, r’n‘b úseky FKA twigs. Od Beth Gibbons prevzala hlasové rozpätie a čudáckosť. Od spomínanej FKA twigs tanečné pohyby, počet pírsingov či archaické šperky.

FKA twigs a Beth – tak odlišné, a predsa spojené v jednote melancholickej Iránky.

Práve FKA twigs žáner r’n‘b postavila na nohy a svojským štýlom ukázala, že ani mainstream nie je na zahodenie, ak je robený kvalitne. Interpretka priniesla na scénu úplne nový zvuk, ktorý dodnes kopírujú mnohí hip-hoperi i popoví speváci. Jej talent presahoval hudobné umenie. Twigs sa v tvorbe sústreďovala aj na vizuály – či už išlo o módu alebo videá.

Sevdaliza sa FKA twigs v niečom podobá. Rodená Iránka s piesňami pracuje, snaží sa vytvoriť umenie, ktoré nezostáva len na zvukovej rovine. Hudobné videá sú pre ňu rovnako dôležité. Už na nich badať akúsi zvláštnosť tejto speváčky. Neinšpiruje sa konkrétnymi umelcami, zaujíma ju skôr nálada spájajúca viacerých hudobníkov. Za kľúčovú v jej tvorbe považuje práve melanchóliu.

Medzi dôležité témy, na ktoré poukazuje patrí rola ženy v spoločnosti a materstvo. Na najnovšej EP The calling v týchto témach pokračuje, ale pridáva sa k nim akási nadprirodzenosť. Tá celej nahrávke dodáva nový rozmer.

Napriek tomu volaniu chýba šťava, ktorej bol ISON plný. Sevdaliza zároveň uberá na rytmických tónoch, čím sa The calling stáva náročnejšou na počúvanie. To by nemuselo byť zlé, no množstvo minimalistických prvkov, tak typických pre jej tvorbu je na nahrávke prehnané. Medzi najlepšie skladby, ktoré nepodľahli hluchým miestam patrí najmä zraniteľnosťou iskriaca „Soothsayer“ a rytmickejšia pieseň „Observer“.

Tak či onak je nahrávka jednou z tých, ktoré sa v tomto roku oplatí počúvať. Nuž a ak budete mať príležitosť ísť na jedno z iránskych vystúpení, neváhajte. Sevdalizine koncerty totiž doslova pulzujú energiou.

Foto: Flickr.com, Musiconvinyl.com

Video: Youtube.com

Teraz najčítanejšie