Denník N

História sa dá spoznať aj inak alebo holokaust v komikse

Milleniáni a generácia y sú generáciou, ktorú je ťažšie zaujať. Majú život postavený na iných hodnotách a priblížiť sa im, nie je až také jednoduché. A práve popkultúra, komiks, či street art, ktorý sa venuje téme holokaustu, je atraktívny spôsob a forma, ako im ukázať, čo sa dialo počas vojny.

Mohlo by sa zdať, že komiks venovaný téme holokaustu je pomernou novinkou. Omyl. Je rovnako starý ako holokaust sám. Prvý vznikol už v roku 1943, keď si Horst Rosenthal sám pre seba nakreslil príbeh s postavičkou Mickey Mausa v časoch vojny. Dnes poznáme rôzne edukačné, dokumentárne, autobiografické komiksy.

Zdroj: Daniela Slávik

4 Francúzi a Irena Sendlerowa

Zdroj: Daniela Slávik

Na prezentácii v Poľskom inštitúte bola možnosť nazrieť do viacerých zahraničných komiksov, nechýbal ani Maus od Arta Spiegelmana, ktorý zaň získal Pulitzerovu cenu, ďalej sme si mohli prelistovať komiksový životopis Anny Frankovej či dokumentárne Epizódy z Osvienčimu.

Štvorica francúzskych autorov, Morvan, Evrard, Tréfouel, Walter, vytvorila komiks o živote jednej z najznámejších osobností Żegoty, organizácie, ktorá pomáhala Židom v Poľsku počas obdobia 2. sv. vojny, Irene Sendlerowej. Príbeh ženy, ktorá zachránila približne 2 500 detí z varšavského geta, má tri časti, z ktorých vyšli zatiaľ dve vo francúzskom a v poľskom jazyku. Vydanie tretej sa pripravuje na jeseň v oboch krajinách. Komiksom s touto témou sa viacero európskych krajín snaží priblížiť toto hrôzostrašné obdobie aj najmladšej generácii. Ostáva len otázkou, či a kedy sa k nim pripojí aj Slovensko.

Zdroj: Daniela Slávik

Teraz najčítanejšie