Denník N

Anti-teatrológ

„Súbor opatrení“

Koordinované vyhostenie ruských diplomatov označil P. Pellegrini za „zbytočné teatrálne gesto“. Aj krátky exkurz do (žiaľ) našej histórie stačí na ilustráciu faktu, že Slováci občas potrebujú gestá a občas Gusta (áno,toho na veľké H, roky 1969 -1989).

„Len presvedčenie o vysokej pravdepodobnosti ruskej zodpovednosti nestačí“, dodal premiér. Aké presvedčenie teda stačí?

R. Fico už predtým vyhlásil, že SR chce patriť do európskeho jadra, zároveň však označil Rusko za nášho strategického partnera, aj keď doteraz sme v tejto fraške hrali skôr tragického poskoka. Kam chodia na takéto „konzistentné, štátnické“ vyhlásenia?

Tak som si spomenul na fyzika Nielsa Bohra, známeho aj ako Sokrates fyziky, svoje prednášky začínal slovami: „Všetky vety, ktoré vyslovím, musíte považovať za otázky a nie za tvrdenia“. Medzi také patrí aj výrok: „Veľká pravda je pravda, ktorej opak je tiež veľká pravda“. Žeby to naši mali z kvantovej fyziky, hoci doteraz netušili, že niečo také existuje?

Potom mi to došlo, Fico dokázal svoju verziu „Teórie všetkého/Theory of Everything“, o čo sa dlho neúspešne pokúšali A. Einstein aj S. Hawking (táto teória by mala zahrnúť do jediného konzistentného rámca zákony pre základné interakcie na všetkých úrovniach organizácie hmoty). V jeho ponímaní má táto teória jednoduchý tvar: Všetko, čo poviem, je veľká pravda.

Podľa výsledkov  meraní Slovenskej jednoty matematikov a fyzikov slovenská vláda zasadá na severnom póle, pretože jej geo-politický kompas je značne vychýlený.

PP sa pôvodne chystal do Európskeho parlamentu  objasniť „skutočnú situáciu na Slovensku“. Aké si berie so sebou vizuálne pomôcky?

Horšie je, že podľa prieskumu verejnej mienky v Munich Security report 2018 len 21% Slovákov sa jednoznačne vyjadrilo, že SR by v rámci geopolitickej orientácie mala byť súčasťou Západu, 42% patrí k nevyhranenému modelu niekde medzi Východom a Západom a takmer 33%  nechce zaujať vôbec žiadne stanovisko. To už presťahovali celú krajinu?

Kedy sa konečne poučíme? Je pravdepodobnosť tohto očakávaného poučenia vyššia ako pravdepodobnosť toho, že po vstupe do Auparku do 23 minút stretnete Yetiho ako vedie za ruku (!) jednorožca?

Pellegriniho slová mali veľký ohlas doma aj v zahraničí. Jeho slova okamžite prevzali ruské agentúry (škoda, že nie aj s ním), aby ilustrovali že to nie je spontánny prejav solidarity, ale výsledok nátlaku V. Británie. Všeobecná zdravotná poisťovňa zároveň zrušila preplácanie liečby históriou. Na Slovensku sa ukázala ako totálne neúčinná. Budeme na ňu teda ďalej doplácať. Minister zahraničia požiadal tajné služby o ďalšie informácie ku kauze agenta Skripaľa, vrátane vysvetlenia, aký je rozdiel medzi: a) novičok, b) kazačok.

Walesa spätne zrušil hnutie Solidarita. Shakespeare odstránil teatrálne monológy zo svojich hier a nahradil ich novým textom: A ty vôl, voľ biť alebo nepiť, to je otázka, česká verzia: Blít nebo ne-blít? To nie je otázka, to je nutnosť.  Ani opera nemohla zostať bez reakcie: Othello už nebude teatrálne hrdúsiť päť minút Desdemonu na javisku. Lepšie je najať nájomných vrahov a tí to neteatrálne vybavia v zákulisí alebo v šepkárskej búdke. Taliani jedni! Učiť ste sa mali! Však viete kde.

Musíme sa však vrátiť až k základom tohto neblahého javu. Gréci bez meškania odstránili v Termopylách tabuľu s nápisom: „Pútnik, zvestuj Lakedaimonským, že my tu mŕtvi ležíme ako zákony kázali nám“ Čo tu majú inzerovať, že oni tu koordinovane zomreli kvôli svojím divným predstavám o hrdinstve a cti? Bude tam nový nápis: Pútnik, zvestuj všetkým voličom, nech okamžite volia číslo Smer. Vyčistíme dejiny od teatrálností! Royal College of Art zrušil Department of Teatrology a Laurence Olivier neteatrálne vstal z mŕtvych a vrátil všetky svoje ocenenia.V Rusku zakázali film Stratili sme Stalina, tak vláda SR začala rokovať o zákaze filmu Ťapákovci.

Predstavitelia Smeru zásadným spôsobom zasiahli aj do iných oblastí vedy: na svojom výjazdovom zasadnutí v Cambridge pretransformovali „Problém štyroch farieb“ z teórie grafov (definovaný otázkou: „Stačia štyri farby na zafarbenie ľubovoľnej politickej mapy tak, aby žiadne dva susediace kraje neboli zafarbené rovnakou farbou?“) na „Problém jednej farby“ –  podľa svojej predstavy jednofarebnej politickej mapy a tento nový problém hneď na mieste aj vyriešili, čo znamená zásadný prelom v teórii grafov.

Upresnenie GPS súradníc pre zasadnutie v Cambridge: záhradný hostinec 4. cenovej skupiny na Komenského ulici v Košiciach. Podľa miestneho spravodajcu Cambridge Times, jeden z účastníkov zasadnutia celý čas obiehal prítomných štamgastov a kontroloval, či nesedia na „Lucasovej stoličke“ (Lucasian chair). Že oni sa v strane rozpočítali a teraz toto miesto patrí právom jemu. Až potom, keď mu jeden z prítomných značkových intelektuálov názorne a presvedčivo vysvetlil (dotyčný bol ošetrený v blízkej poliklinike), že Lucasian chair je najprestížnejšie miesto vedúceho katedry matematiky na svete, kde pôsobili I. Newton, S. Hawking a pod., pochopil, že by mal najprv dočítať ten šlabikár a potom môže prísť  do Cambridge na konkurz opäť.

9.4.2018 sa v denníku SME objavila kratučká správa: V New Yorku  v novembri 2017 zatkli bývalých politikov Senegalu a Hong Kongu pre podozrenie z korupcie v Čade a Ugande (už došli až tam?). O chvíľu na to sa v iných  novinách objavil inzerát: Verejne známemu motorkárovi darujem letenku do New Yorku. Zn.: Len na cestu tam. Dovoz späť zabezpečený.

Ministerstvo školstva ohlásilo, že čoskoro by sa mali znova rozbehnúť zablokované euro fondové výzvy na VaV. Ako sa neskôr ukázalo, problém so zablokovanými výzvami vyriešili na Praktikách z fyziky v 7. ročníku ZŠ. Pomocou jednoduchého kladkostroja premiestnili zablokované výzvy na naklonenú rovinu a teraz čakajú, kým sa výzvy rozbehnú dolu kopcom.

V rezorte poľnohospodárstva sa takisto výrazne zlepšila situácia. Pomocou sľúbených dronov sa našla stratená Rysavá jalovica a  na prekvapenie zistili, že Dom je stále v stráni. Hovorca majiteľa domu Ku-Kuk-čin potvrdil, že ich činnosť je založená na čisto trhavých základoch.

Neprekvapuje ma rezistentná ignorancia a hlúposť istej skupiny ľudí, skôr to, že sú hlúpi stále rovnakým spôsobom (hlúposť druhého rádu, meta-hlúposť), DNA KSČ, HZDS, Smer  sa dedí priamym podaním.

Na dokreslenie Renčínovsky vtip: známe postavičky, on a ona. Ona stojí pri dome na malej kôpke hnoja, hľadí na príjazdovú cestu a vraví: „Roberte, jede k nám pošťák, v ruce má sociální balíček, snad konečně dostaneš rozum“. No .., nedostal. Môže za to Renčín? Ak je niečo smiešne, hľadaj v tom skrytú pravdu (G.B. Shaw).

Teraz najčítanejšie