Denník N

Divný rok pre verejnoprávnosť

Akože… Ja si niekedy fakt pripadám ako úplná brzda, ale…  Nerozumiem…

TO ČO SA DEJE S TOUTO KRAJINOU?

Snažím sa prísť na to, kde sa vlastne stala chyba. Prečo sme takí vďační za každý kopanec, úder, krádež. Za každý podvod a klamstvo. Prečo VŽDY skloníme hlavu a necháme sa otĺkať. Počkáme, kým nám niekto nadiktuje, čo robiť, aby sme to poslušne vykonali. Prečo nevieme rozoznať to čo chceme od toho, čo chcú iní?

Dokedy?

A oni to vedia. A veľmi radi to zneužijú.

Nie vážení, za týmto nie je ani bývalý Sovietsky zväz,  ani strašiak Brusel. Ani komunizmus, ani kapitalizmus. A dokonca, verte, či nie, nie je za tým ani žiadny americký finančník z Maďarska.

Spravili sme si to sami.

A nevyrieši to nový minister vnútra. Nevyrieši to výmena premiéra. Nevyriešia to sociálne balíčky ani vlaky zadarmo,  ani ochrana vody v ústave a ani vyšperkovaný vkus pani ministerky kultúry. Treba otvoriť oči.

A samozrejme neveriť všetkému, čo Vám podsunú niektoré veľmi špecializované „média“, z ktorých politici radi čerpajú.  Ktovie, kto tieto „média“ platí…

No ale pokiaľ viem, RTVS platíme sami.

Donedávna to bola jediná televízia, ktorej správy som sledovala.  O kvalite rozhlasu nehovoriac.

Po zvolení nového generálneho riaditeľa som síce chvíľu nevedela, čo bude ďalej, no nečakala som, že to zájde až sem.

Mimochodom, tento pán mal kedysi veľmi blízko k HZDS. Asi tak ako SMER. Náhoda?

Tak sa pýtam…

PREČO?

Bývalý generálny riaditeľ bol síce zvolený  poslancami SMERU, no neviem o žiadnom liste, v ktorom by moderátori doslova kričali o pomoc a sťažovali sa. Pod jeho vedením zažila RTVS rozkvet. Zbavila sa dlhov. Podporovala domácu tvorbu. Zvýšila sa sledovanosť. Aj dôveryhodnosť.

Najväčším problémom bolo, že nikto nerobil cenzúru. Všetci mohli slobodne tvoriť a vyjadriť svoj názor. Pán Mika nikomu nezakazoval riešiť kauzy, ktoré trápia vládu.

Teda vlastne netrápia. Veď ich netrápi nič. Jedine klesajúce čísla. Preferenčné a tie na účtoch.

Zvláštne je možno iba to, že jeho protikandidát z roku 2012 vtedy získal dva hlasy. A ešte zvláštnejšie je, že to bol presne ten istý pán, ktorý v roku 2017 zvíťazil s 95 hlasmi.

A aj to tak vyzerá.

Pán Mika nebol „náš človek“. Musel odísť…

Hneď po zverejnení už aj tak dopredu jasných výsledkov sa mi prevrátil žalúdok. Čakala som, že Béla ukáže chrbtovú kosť. Som bola Trošku naivná.

No a dnes… Dnes mám pocit, že sme sa vrátili o niekoľko desiatok rokov dozadu.

Generálny riaditeľ verejnoprávnej televízie má dokonca dôveru extrémistickej strany, ktorej členovia vo voľnom čase iba tak chodia kontrolovať vlaky. Za voľbou opäť nestál charakter, ale kšeft. Potlesk.  Podľa našich pánov politikov je asi logické vymeniť niečo, čo funguje za niečo, čo viac vyhovuje.

Tento rok akoby sa v RTVS všetko zbláznilo.

  1. Pozastavenie jedinej investigatívnej relácie, ktorú televízia má. Myslím, že dokonca jedinej, ktorú má Slovensko… Bez vysvetlenia. Lebo nespĺňala kritéria. Aké? Také, aké má mať moderná investigatívna relácia. Ani ja neviem presne, aké kritéria malo vedenie na mysli. A asi nie som jediná. No a miesto toho, aby sa riešilo, ako začať tieto kritéria spĺňať, radšej ju zrušili. Hovorí sa tomu dialóg. To je presne tá vec, ktorá je potrebná pre slobodné fungovanie média. No to už asi nie je treba. Reportéri boli teda presunutí za dvere a tým to skončilo. Mali by byť vlastne šťastní, že dostali ešte nejaké miesto.

 

  1. Zmena moderátorov relácie Dejiny.sk na rádiu Regina po kritike podpredsedu SNS. Verejnoprávne= podľa predstáv, pripomienok a požiadaviek politikov?

 

  1. Problémy kvôli odznakom. Vážení, to nebol a ani nie je módny doplnok. Je to symbol solidarity a spolupatričnosti.  Iba pripomínam, že bol brutálne zavraždený mladý človek, ktorý odvádzal kvalitnú prácu. A spolu s ním aj jeho snúbenica. Toto nie je o politike. Toto je o charaktere.

 

  1. Zahraničné spravodajstvo je zbytočné. Úcta ku kvalitnej práci sa niekam vytratila. Ikona pre mnohých začínajúcich ale aj skúsených novinárov zrazu nemá v RTVS miesto. Výpoveď dostala jedna z najskúsenejších novinárok v oblasti zahraničnej politiky. Po 25 rokoch. O tom, akým obrovským prínosom bola, netreba hovoriť. A niekto by o tom asi ani nechcel počuť. Jednoducho už viac nie je potrebná.

 

  1. Milovník hoaxov a proruskej propagandy však v RTVS svoje miesto nájde. Čo dodať… Nemám slov. Ani nervy. Ani voľnú mozgovú kapacitu, ktorú by som mohla využiť na to, aby som sa zamyslela a pochopila, prečo jedna odborníčka príde o prácu a jeden pán konšpirátor ju dostane. Jeho práca môže byť podľa mnohých kvalitná a ja to v žiadnom prípade nespochybňujem. Veď je to ich názor… Za povšimnutie však stojí fakt, že sa prezentuje ako podporovateľ a šíriteľ slobody slova. No ak je to slovo proti nemu, až tak ho zasa nepodporuje.

 

  1. List. Nie moc dlhý. Ale absolútne stačil. Reportéri televízie a rozhlasu v ňom píšu o napätej a nepriateľskej atmosfére a nedôvere voči tým, ktorí im ( doslova?) vládnu. Tlak z vonka sa zvyšuje a vedenie asi nie je schopné RTVS chrániť. Upadá myšlienka, manažment doteraz neprišiel so žiadnymi adekvátnymi riešeniami a žiadnymi víziami budúceho fungovania. Miesto toho potápa svojich vlastných zamestnancov. Stačí si iba prečítať reakciu pána generálneho na tento list. Vraj sa mladí a neskúsení snažia o prevrat a likvidáciu každého vedenia. Zaujímavé, že pod starým vedením k žiadnej revolúcii neprišlo. Nehanbil sa zhodiť ľudí, ktorých momentálne on sám zamestnáva, spochybňuje ich kvality a profesionalitu. Veľmi dobre. Stojí za svojimi. Naozaj.

 

  1. Odchádza ďalšia reportérka, známa najmä vďaka debate Z prvej ruky. V minulosti pôsobila aj v Bruseli. Svoju výpoveď odôvodňuje tým, že spravodajstvo prežíva komplikované obdobie a vedenie to odmieta riešiť. Miesto toho svojich zamestnancov zosmiešňuje a zastrašuje. Takže RTVS prišla o ďalšieho človeka, ktorý odvádzal kvalitnú prácu.

 

  1. Týždeň a pol po jednom liste prichádza druhý. V ňom 35 členov redakcie naopak tvrdí, že pracujú absolútne slobodne. Jedinou vecou, ktorá tu nesedí je podozrenie, že pred tým, ako sa list dostal do médií, dostalo ho viacero reportérov e-mailom s malou poznámkou, že je priamo od šéfa spravodajstva. Takže to treba podpísať. Budú odmeny.

RTVS je plná kvalitných novinárov a ľudí, ktorí robia svoju prácu poctivo a dobre. A my ( EŠTE STÁLE) žijeme v demokratickej krajine. A jedným z kritérií, ktoré by mala takáto krajina spĺňať je SLOBODA SLOVA, SLOBODA TLAČE a SLOBODA MYSLIEŤ. V momente, ako dovolíme, aby boli ohrozené piliere demokracie, túto slobodu stratíme.

A ja mám strach, že už sa to deje. Nechcem šíriť konšpirácie, na to tu máme iných kvalifikovaných odborníkov. Ale ak média stratia svoju slobodu, budeme mať veľký problém.

Ľudia už aj tak uveria hocikomu a hocičomu.

 

 

Teraz najčítanejšie