Denník N

SPOLU za európske Slovensko

V sobotu 14. apríla 2018 ma v Poprade delegáti ustanovujúceho snemu zvolili za člena predsedníctva strany SPOLU – občianska demokracia. Zároveň schválili programové východiská pre našu zahraničnú a európsku politiku a mandát na rokovania o členstve SPOLU v Európskej ľudovej strane. Nižšie ponúkam text svojho príhovoru po voľbe predsedníctva.

Príjemné popoludnie, dámy a páni,

V prvom rade vám ďakujem za podporu a dôveru.

Pre mňa ako človeka, ktorý sa roky venuje európskej a zahraničnej politike, je miesto v predsedníctve SPOLU hlavne záväzok pracovať a usilovať sa o hodnotovo jasné a pevné miesto Slovenska vo svete.

V zahraničnej politike nezačíname na zelenej lúke. Toto nie je rok 1918. Nežijeme slovenskú súčasnosť bez vlastného štátu, vlastných inštitúcií. Naopak, v roku 2018 svet pozná Slovensko viac ako kedykoľvek predtým. Je to naša veľká výhoda oproti minulosti.

Veľkú noc som strávil s rodinou na myjavských kopaniciach. S deťmi sme vyšli na Bradlo a navštívili Košariská. Práve tieto miesta a príbeh zakladateľa prvej Československej republiky Milana Rastislava Štefánika nám pripomínajú, ako o medzinárodný úspech Sloveniek a Slovákov už rozhodne zabojovali iní.

Štefánik v tom boji vynikal nadčasovo.  V apríli 1910, keď nemal ani tridsať a nik netušil o nejakom Československu, do svojho denníka napísal: „Kultúra, vedecké poznanie a umelecké dielo, to sú jediné zbrane, akými sa môžu Slováci trvalo obrniť proti násiliu a nadvláde, proti lži a bezpráviu. Len vzdelaním, vedou môžu preniknúť do sveta, stať sa občanmi Európy.“

V apríli 2018 sme tu v Poprade občania Európskej únie a máme k dispozícii viac nástrojov na zápas proti násiliu a bezpráviu než naši predkovia pred prvou svetovou vojnou. Samotná Európa a jej spoločné inštitúcie sú veľkou zárukou mieru a pravidiel v politike už dlhé roky. Zároveň však 108 rokov starý odkaz, že dobré vzdelanie, kvalitná veda a kultúra na Slovensku zaručia úspech tejto krajiny v zahraničí, platí rovnako naliehavo.

Minulú jeseň sme spolu s Mirom Beblavým a Daliborom Roháčom predstavili verejný plán ako bude SPOLU – občianska demokracia pristupovať k európskej a zahraničnej politike. Nazvali sme ho Úspešné Slovensko v neistom svete (https://a-static.projektn.sk/2017/09/%C3%9ASPE%C5%A0N%C3%89-SLOVENSKO-V-NEISTOM-SVETE.pdf) a ponúkame v ňom 20 konkrétnych odporúčaní pre našu zahraničnú a európsku politiku.

Mimo iného píšeme, že „Slovensko bude vždy vystavené silám, na ktoré nemá priamy dosah. Ovplyvniť však vieme to, ako sa s prípadnou nepohodou vysporiadame.“ Ak chceme hrať  prvú a rovnocennú politickú ligu s partnermi v EÚ – a my ju hrať chceme, „musíme zaistiť, aby naša krajina bola hodnotovou súčasťou Európy – štátom, ktorý má dôstojné inštitúcie pre ľudí, ktorí tu žijú, pracujú či podnikajú.“ Teda aj pre tých, ktorí na Slovensku vzdelávajú, robia vedu, či umenie.

Plán obnovy štátu, ktorý tu na sneme predstavil Miro Beblavý, je nevyhnutný predpoklad, aby Slovensko uspelo v Európskej únii, ktorá v ostatnom desaťročí čelí vnútornej neistote, konfliktom vo svojom susedstve – na Ukrajine či v Sýrii – a postupnému rozkladu globálnych medzinárodných pravidiel.

Iba ak sa naša zahraničná politika bude môcť pevne oprieť o európske hodnoty v slovenskej každodennosti, môže ich aj presvedčivo šíriť medzi partnermi v Európskej únii, v regióne strednej Európy i v širšom svete.

Proeurópska orientácia SPOLU dnes nie je v slovenskej politike samozrejmosť. Naopak čoraz vplyvnejšie sily doma i v zahraničí spochybňujú hodnoty novembra 1989 i tie, ku ktorým sme sa prihlásili členstvom v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii v roku 2004. O našu „proeurópskosť“ musíme zabojovať.

Konkrétne – ako píšeme – ak chceme dôstojnú budúcnosť pre východné Slovensko, musíme sa zasadiť za európsku budúcnosť pre Ukrajinu. Ak chceme spoľahlivú schengenskú hranicu, musíme pomôcť krajinám západného Balkánu a ich členstvu v Európskej únii. Ak chceme stabilné euro, musíme dokončiť hospodársku a menovú úniu v Európe.

Dámy a páni, aby sme sa zasadili za bezpečné európske Slovensko, potrebujeme jasné ciele a spoľahlivých partnerov, ktorí nám s nimi pomôžu. Chcem vás z tohto miesta preto požiadať o podporu pre dve veci.

Po prvé, aby sme schválili dokument Úspešné Slovensko v neistom svete ako základný rámec pre medzinárodné vzťahy strany SPOLU-občianska demokracia. V najbližších mesiacoch ho za účasti, všetkých, ktorí sa už podieľajú a sa budú podieľať na práci pracovnej skupiny pre medzinárodné vzťahy, rozpracujeme do podrobnejších plánov pre našu bezpečnosť, obranu a zahraničnú politiku.

Po druhé, chcem vás požiadať o mandát pre vedenie SPOLU, aby sme začali oficiálne rokovania o vstupe do Európskej ľudovej strany a získali tak zázemie a spojencov pre náš plán. Európska ľudová strana je najväčšia politická skupina v Európskom parlamente, ktorá združuje kresťanských demokratov a hlavné prúdy politického stredu a pravého stredu v 27 členských krajinách EÚ. SPOLU ako moderná, stredopravá a proeurópska sila chce úzko spolupracovať s podobne orientovanými politickými silami v Európe. Naším cieľom je dohodnúť sa na jasných vzťahoch s Európskou ľudovou stranou a na jej podpore pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2019.

Aby sme dosiahli ciele zahraničnej politiky, okrem plánu a spojencov budeme potrebovať aj viac odvahy než v minulosti. Nech nás preto v našej práci sprevádza motto Milana Rastislava Štefánika, ktorý stál pri začiatkoch modernej slovenskej diplomacie: „Nech každý z nás je dnes lepší ako bol včera, a vlasť naša bude veľká a slávna.“ Za seba sľubujem, že sa o to budem usilovať.

Teraz najčítanejšie

Vladimír Bilčík

poslanec Európskeho parlamentu, člen predsedníctva SPOLU-občianska demokracia a odborník na európske a medzinárodné vzťahy