Denník N

Slovenská Amy Winehouse

Michaela Husárová, označovaná aj ako M.U.S, vydala len niekoľko piesní, no jej hlas ich počet mnohonásobne prehluší. K tomu dostala do vienka optimizmus, schopnosť zabaviť publikum a dávku nenútenej prirodzenosti.

No nadanie tejto speváčky sa postupne rozvíja aj po stránke skladateľskej. Svoj vrchol dosiahla na nedávno vydanej piesni „Goodbye“, v ktorej sa miešajú vplyvy r’n‘b, soulu a džezu. Skladba nanešťastie zostala nepovšimnutá a zaujala len komerčné rádiá. Napriek tomu M.U.S zostáva sama sebou a s atypickým účesom za zvuku džezového piána drží gitaru a píše list na stroji.

Miška sa o hudbu zaujímala už od detstva, nostalgicky si spomína na nôtenie melódií s prababičkou v rodinnom dome. Nikdy sa jej však nezdalo, že by sa vedela presadiť aj ako skladateľka. Učiteľka na „ZUŠke“ sen M.U.S na dva roky pochovala, Miškin hlas sa jej nepozdával. Jej bývalý priateľ, hudobník, ju nakoniec podnietil k zmene názoru: „Veď v hudbe si môžeš robiť, čo chceš, je len o tvojej kreativite a nápadoch.“

Cesty za umeleckou kariérou sú však kľukaté. A tak sa M.U.S musela vyrovnávať s tlakom rodičov, ktorí chceli, aby najprv vyštudovala výšku a zohnala si prácu. Vzdelaniu sa musela podvoliť, no vďaka tvrdohlavosti sa rozhodla po ukončení štúdií robiť veci po svojom. A tak sa vydala sa na niekoľkomesačnú plavbu loďou, kde si zarábala spevom a vo voľných chvíľach premýšľala nad sebou a svojím okolím. Izolácia na mori ju zároveň podnietila k tvorbe. A práve tu vznikol spomínaný singel „Goodbye“.

Michaela je tým pravým typom do soulovo-džezového sveta. Vie zabaviť publikum, je extrovertom, intenzita chrchľavého hlasu dokáže absorbovať masy. Miluje Amy Winehouse a vokálne ju i pripomína, čo dodáva jej spevu čaro. V začiatkoch ani jej vystúpenia nie sú dokonalé,  kooperácia s kapelou mierne pokulháva. Jej potenciál je však veľký, preto dúfajme, že svoj talent nenechá ležať bokom a pustí sa do tvorby! Krátky záznam z jedného z jej prvých koncertov si môžete pozrieť tu:

https://www.youtube.com/watch?v=TsXosKZJHIE

Nasledujúce vystúpenie bude mať 19. apríla v rámci komorného projektu Sofarsounds Bratislava. Ten vznikol ako reakcia na nekvalitne odohrané koncerty v Londýne. Preto sa traja kamoši rozhodli „robiť veci po svojom“. Ich nápad sa šíril ďalej, vznikol spomínaný projekt. A tak sa milovníkom hudby ponúka možnosť vypočuť si koncert priamo v obývačkách bytových domov. Tak čo, uvidíme sa na pohovkách?

Viac o M.U.S a jej ceste za speváckou kariérou sa dozviete v rozhovore:

https://www.youtube.com/watch?v=Wyn8g1a0eEU

Foto: Bombing.eu

Video: Klára Kusá (archív), Youtube.com

Teraz najčítanejšie