Denník N

Žigove balíčky pre podnikateľov sú ako balíčky od čerta pre deti, ktoré neposlúchali

Ministerstvo ohlásilo balíček nazývaný návrh opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia.

Pamätáte sa na detstvo, keď sa vám rodičia v slabej výchovnej chvíľke snažili nahovoriť, že keď nebudete poslúchať, nepríde Mikuláš, ale čert a namiesto sladkostí si v čižme nájdete kus uhlia? Presne taký pocit mám, keď ministerstvo ohlási svoj balíček, odborne nazývaný návrh opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia. Hneď ma prepadne panika, že som určite zase neposlúchala, lebo to, čo sa skrýva v ministerských balíčkoch je pre podnikateľov, ktorí neposlúchali.

Minulý rok v máji ministerstvo s veľkou slávou ohlásilo prvý balíček, ktorý obsahoval 34 opatrení. Tu by sme si mali porovnať, čo znamená pojem opatrenie. Ja si pod pojmom opatrenie predstavujem konkrétny krok, najlepšie zmenu zákona, ktorá mi ako podnikateľovi prinesie zlepšenie do života. Predstava ministerstva je asi dosť odlišná, pretože až 21 z týchto „opatrení“ sa nieslo v duchu „vypracovať analýzu, v rámci expertnej skupiny zistiť, preveriť možnosť, vytvoriť webstránku….“, a to ja teda za opatrenia nepovažujem.

Zo zvyšných, ktoré by mohli napĺňať podstatu opatrenia, sa ministerstvu doteraz podarilo zaviesť do praxe presne štyri. A to zavedenie osemdňovej lehoty na prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne (návrh podali Richterovci), prehodnotenie pracovnej zdravotnej služby, kedy ubudlo povinností v prvej skupine zamestnancov a naopak pribudlo v druhej skupine (Druckerovci), do tretice predĺžili lehotu na zaslanie evidenčného listu dôchodkového zabezpečenia po skončení pracovného pomeru (opäť Richterovci) a schválili nový zákon o investičnej pomoci (konečne Žigovci). Keď si to prepočítame, doterajšia úspešnosť balíčka je 11 %.

No a tento týždeň uzrel svetlo legislatívneho sveta druhý balíček. Tento obsahuje ďalších 30 návrhov na zlepšenie podnikateľského prostredia. Keby ste si mysleli, že slovíčko opatrenie na zlepšenie konečne nabralo praktický rozmer, mysleli ste si zle. Opäť rovnaký scenár. Z 30 opatrení tentokrát až polovica opatrení je v znení „vydať usmernenie, zaviesť cielené systémové nástroje, odstrániť v tlačivách povinnosť použiť pečiatku alebo zaviesť piktogramy na informačných tabuliach“. A samozrejme nehynúci evergreen v podobe odstránenia povinnosti predkladať výpisy, ktorý tu už dávno máme v zákone o e-governmente, len je to ľúbivé dookola predkladať ako perpetum mobile na odstránenie byrokracie. Mňa ako klasického podnikateľa, ktorý nepotrebuje k podnikaniu technické normy a ich preklady, ani inšpekciu životného prostredia, a nie je ani v systéme duálneho vzdelávania, tam zaujali tieto opatrenia, ktoré mi snáď môžu pomôcť v praktickom živote:

  • Jednoduchšie zistenie DIČ v systéme Finančnej správy,
  • prehodnotenie zábezpeky pre platiteľov DPH,
  • zrušenie povinnosti zamestnávateľa oznamovať začiatok a koniec materskej dovolenky zamestnancov.

Pán minister, vyrábať analýzy, vymýšľať nástroje a zabezpečovať piktogramy, či odstraňovať pečiatky je síce fajn, ale to nie sú ani zďaleka opatrenia, ktoré by podnikatelia tejto krajiny potrebovali. Ako podnikateľ by som od vás očakávala zníženie mojich odvodov, či už ako živnostníka alebo zamestnávateľa, zrušenie represívnych pokút a ich zmenu na motivačné, neodkladanie jednotného zúčtovania daní a odvodov, fungujúce informačné systémy, do ktorých ste vy a vaši kolegovia naliali milióny nás všetkých a hlavne by som očakávala, že si ma začnete vážiť ako svojho partnera a nebudete sa mi vysmievať cez nejaké balíčky, ktoré tu nič neriešia!

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Jaroslava Lukačovičová

Poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska, prezidentka účtovnej asociácie a expertka strany SPOLU na dane, odvody a podnikateľské prostredie.