Denník N

Lamačská brána je časovaná bomba

To, že je v Bratislave dopravná situácia zlá, vieme všetci. Obávam sa, že to bude ešte horšie a pýtam sa, či s tým kompetentní niečo robia. Vstup do mesta zo Záhoria je časovaná bomba.

Počúvam o čiastkových riešeniach skôr nekompetentných politikov ako kompetentných odborníkov. Takzvaná Lamačská brána sa mení na nové mesto. Vyrástli tu obchodné centrá, stavia sa tu nemocnica, Penta tu chce postaviť 300 nových bytov, ale s dopravou sa nerobí nič. Len noví nájomníci “prispejú” na cesty cca 500 autami. Nehovorím o výstavbe v Záhorskej, Stupave atď.

Pýtam sa, kedy a hlavne kto potiahne električkové koľaje z Dúbravky až na Bory? Kedy tu postavia veľký parkovací dom a záchytné parkovisko, ktoré už boli viackrát medializované?

V Lamači máme železničnú stanicu na mieste, ktoré jednoducho nepostačuje. Nebolo by lepšie ju presunúť bližšie k plánovanému záchytnému parkovisku, aby raz ľudia zo Záhoria, ktorí chodia za prácou do Bratislavy, zaparkovali na Boroch a vlakom alebo električkou sa presunuli tam kam potrebujú?

Nemyslíme na cyklistov. Viem o čom hovorím, začala som do práce chodiť na bicykli a je to naozaj veľmi zlé. Počúvam o rozšírení ciest cez Lamač, ale o cyklotrasách ani slovo. Ani slovo o chodníkoch pre peších. Keď rozšírime cesty, priepustnosť nebude lepšia ako dnes. Viac pruhov znamená viac áut, a dostane zabrať hlavne naše životné prostredie. Takže cyklisti, nemáme sa na čo tešiť.

Mrzí ma, že mestská časť, mesto, kraj, ale aj ministerstvo dopravy kašlú na ľudí. Mrzí ma, že Penta ako silný developer nerobí s dopravou nič. Kto sa presťahuje na Bory, padne do pasce s názvom Lamačská brána. Aj preto je tu výzva primátorovi, aby konečne niečo pre Lamač urobil.

Ak sa vám môj blog páčil, pokojne ho zdieľajte. Viac o mojich názoroch sa dozviete aj na mojom twitteri.

Teraz najčítanejšie

Gabriela Bizoňová

Študovala som na Ekonomickej univerzite, pracujem na Ministerstve životného prostredia a venujem čas zlepšovaniu života okolo seba, najmä v bratislavskom Lamači. Verím v silu ženy a súhlasím s Margaret Thatcher: “Pokiaľ chcete, aby sa niečo povedalo, požiadajte muža. Pokiaľ chcete, aby sa niečo urobilo, požiadajte ženu.” Všímam si, že ženy na rôznych pozíciách či funkciách zvládnu viac - zameriavajú sa totiž na efektivitu svojej práce, lebo vedia, že ešte musia stihnúť aj navariť, či ísť pre deti do školy.