Denník N

Až báčik z Piatej Avenue umrie?

Autor nieje teológ ani spisovateľ.

Včera som čítal o tom ako film Terezy Nvotovej ‚Mečiar‘ ide do škôl. Samozrejme netrvalo dlho a v komentároch sa objavilo obvinenie z propagandy a otázka „Kto vás platí?“.

Pár dní predtým bol zverejnený príhovor Juraja Tekela tu na blogu pod hlavičkou Žijemvedu.sk s otázkou v komentároch „kto vás platí“, pričom autor sa evidentne pýtal kto platil podujatie Pochod za vedu.

Začnime jasnou odpoveďou na obe otázky. Pochod za vedu bol financovaný prostredníctvom darov. Zoznam darcov je zverejnený na stránke Startlabu.

Tereza Nvotová natočila film Mečiar v roku 2013 ako svoj študentský projekt na FAMU a súčasná distribúcia do škôl sa deje bezplatne. Treba však dodať, že Terezke Nvotovej sa podaril husársky kúsok pretože Vladimír Mečiar si ju pustil k sebe sám – narozdiel od iných novinárov a dokumentaristov.

A teraz iná otázka… Prečo by mal toto všetko sponzorovať pôvodom maďarský miliardár, čo žije v USA?

Pokiaľ si myslíte, že existuje nejaký človek čo si po osemdesiatke nechce užívať svoje bohatstvo a miesto toho sa snaží všemožne zasahovať do vášho života, tak pravdepodobne máte problém so sebestrednosťou. V jeho veku a s jeho peniazmi môže mať všetkých na háku. A keď sa bavíme o veku…

Maďarský premiér Orbán riskoval pomerne veľa keď svoju predvolebnú kampaň postavil na 87 ročnom starcovi nad hrobom. Ak by Šoroš zomrel dva týždne pred voľbami tak by z toho mohol mať Fidesz celkom problém. Lenže tento scenár je časom nevyhnutný – ibaže by Orbán chcel Šoroša vyhlásiť novým Elvisom.

Vážení diskutujúci, prosím zvyknite si na pluralitu názorov. Ak má niekto iný názor než vy, nemusí byť spriahnutý s temnými silami zo zahraničia ktoré ho korumpujú peniazmi. Môže proste nesúhlasiť s tým čo nejaký človek tvrdí alebo koná. A ak vám príde nemožné aby niekto mal iný názor, tak máte len nedostatočný rozhľad. Tiež diskusia sa neotvára systémom „vás niekto platí“, skúste sa pýtať na základe čoho si ľudia vybudovali názor, ktorý sa líši od toho vášho. Práve preto nieje Orbán charizmatický rečník, ale chabý diskutér, bez reálnych argumentov.

Podobná rétorika z úst našich slovenských politikov vo mne evokuje knihy Dominika Tatarku, špeciálne knihu ‚Ako chutí moc‘ od Mňačka. Vyjadrenia o „mimovládkach“ a zahraničných peniazoch sú len neúspešnou racionalizáciou na fakt, že dotyčný politik nechápe modernú dobu sociálnych médií a nevie pochopiť prečo existuje žiadosť na jeho odchod z funkcie.

Takže prajem všetkým internetovým a politickým trollom pevné nervy, až k tomu scenáru dôjde. Potom vám ostane už len Fantomas.

Editácia:
Na podnet komentára upravené.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Kocur

Metalista. Mám rád thrash, death, industrial, grind... Ale hlavne mám rád tú slobodu ktorú to prináša. Považujem sa za mierumilovného človeka ale veľmi zle znášam nekonečný vesmír ľudskej hlúposti.