Denník N

Príbeh o zakliatej krajine: skutok sa stal

Prejav z pražského protestu Za slušné Slovensko v piatok, 9. 3. 2018.

Žijú nás v tomto meste tisíce talentov zo Slovenska. Nič iné ako slovo exodus mi nenapadá. Odchod mladých zo Slovenska je masová emigrácia do exilu. Emigrácia z krajiny, ktorá sa zdá byť zakliata. Nedokáže nám zabezpečiť kvalitné vzdelanie, rovnosť príležitostí, dôstojné podmienky pre založenie rodiny a sebarealizáciu.

Mnohé je otázkou financií. Obludná korupčná chobotnica však dáva tušiť, že bez nej by financie na zlepšenie kľúčových vecí na Slovensku boli. Peniaze sú však len časť príbehu. Tá ďalšia je o morálke.

Nie, už nemôžeme mlčať. Už nejde len o tučné sumy, dovolenky, vily, jachty, milenky – na účet nás všetkých. Už nejde len o klamstvo v priamom prenose, ale o život samotný.

Skutok sa stal.

Toto zakliate Slovensko však môžeme zmeniť. Zaujímaním sa o veci. Napríklad trpezlivým vysvetľovaním, že vonku je svet, doba nečaká, nezastavíme ju. Že napríklad existuje mesto Detroit, ktorého príbeh by nám, automobilovej veľmoci roku 2018, nemal byť ľahostajný, pretože jedného dňa, o desať rokov, sa s istotou bude písať rok 2028 a svet bude s istotou iný. Že ľudstvo je o chvíľu na Marse a my nemáme ani diaľnicu do Košíc. A tak ďalej.

Mnohí z nás sa chceme vrátiť. Nie však do krajiny, ktorá zabudla na minulosť, ktorá však hlavne zabudla na budúcnosť. Preto dnes, my, študenti zo Slovenska, zahraniční Slováci, stojíme na strane spravodlivého a bezpečného štátu. Chceme k nemu prispieť, chceme vysporiadanie sa s chobotnicou, ale hlavne chceme také Slovensko, aby sme sa mohli vrátiť a využiť náš potenciál v prospech dobrého a slušného Slovenska. Krajiny, ktorá má budúcnosť.

Pretože aj my sme budúcnosť Slovenska.

 

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie