Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Športu zdar a minimálny dôchodok k tomu

Športovci dostanú garantovaný minimálny dôchodok 550 eur. Takýto návrh zákon schválila vláda v stredu 22. apríla. Ide o športovcov s úspechom na vrcholových súťažiach.
V dôvodovej správe sa píše, že títo športovci vynakladajú veľmi veľké úsilie k tomu, aby tieto úspechy dosiahli. Teda popri športe, nemajú dostatočný priestor, aby sa mohli venovať iným oblastiam a zabezpečiť si financie na bežný život.

Priznám sa, že tak sprostý, nesystémový a nespravodlivý návrh zákona som už dlho nepočul.

Vôbec ma neprekvapuje, že takúto hlúposť podali už dnes “legendárni” Otto Brixi s Antonom Martvoňom, s asistenciou Dušana Galisa a Dušana Čaploviča, ktorý agendu športovcov mal aj vo svojom rezortnom portfóliu.

Drvivá väčšina úspešných športovcov má prakticky okamžite ponuky na reklamu či možnosti sponzoringu, tiež majú možnosť venovať sa trénerstvu po skončení svojej vrcholovej kariéry.

Ako sa táto “sociálne cítiaca” vláda chce pozrieť do očí učiteľom? Ako zareagoval súčasný minister školstva, keď sa tento návrh prezentoval?

Prečo by práve učitelia (prípadne, aby sme zostali paralelou pri navrhovanom zákone, prečo by aspoň “úspešní” učitelia) nemali mať garantovaný minimálny dôchodok? Ani učitelia popri svojom učiteľskom povolaní nemajú veľa času venovať sa iným oblastiam. Samozrejme, že mnoho učiteľov doučuje, lektoruje kurzy a pod. Ale zároveň je mnoho takých, ktorí sa dovzdelávajú, chodia na semináre, prednášky, robia si atestácie. Nehovoriac o opravách testov, písomiek či diktátov cez víkendy na úkor svojej rodiny a záujmov… Nezaslúžia si aj oni mať garantovaný minimálny dôchodok? Nehovoriac o význame učiteľa pre spoločnosť a jeho spoločenský dosah na človeka a generácie.

A čo zdravotné sestry, ktoré pomáhajú zachraňovať životy?
Či rodičia vychovávajúci deti, tí si nezaslúžia dostať minimálny dôchodok?

Aby bolo jasné, toto nie je polemika o minimálnom dôchodku, ani jeho výške. Je to rozhorčená reakcia na úzku skupinu ľudí, ktorí majú široké lakte.

 

Teraz najčítanejšie

Vlado Dolinay

Učiteľ a petržalský miestny poslanec za klub Poctivej koalície (Zmena zdola DÚ, Nova, OĽaNO a nezávislí poslanci).