Denník N

Hra o čas, resp. únavu materiálu

26 dní, ktoré otriasli T. Druckerom

Nemá zmysel analyzovať jednotlivé vyjadrenia politikov na tému minister vnútra a policajný prezident za ostatný týždeň. Ani jednotlivo, ani celkovo to nedáva zmysel. Podstatné bude skôr to, čo (našťastie, zatiaľ?) nevieme, nie to, čo vieme. Nedá sa vylúčiť, že to, čo my vidíme na scéne je iba tieňohra a skutoční aktéri pohodlne postávajú v šerosvite pozadia. Áno, tí, ktorí sa už obtreli o filozofiu správne tušia – podobenstvo platónskej jaskyne. Avšak vlastníkom tej luxusnej jaskyne je iný gigant, nie myšlienkový. Táto kauza nebol pokus o krízový manažment, skôr ukážka manažmentu moci. Lao-c‘ z úzadia mlčky pritakáva: „Poznať rozsah vlastnej nevedomosti je najdôležitejšou časťou našich vedomostí“. Ale pochvalu si zaslúži aj Miro Žbirka – odhadol dĺžku Druckerovho panovania s presnosťou na štyri dni, (škoda, že zatiaľ sedí len ten text):

22 dní

už len 22 dní

prosím nezabudni

že sa blíži

deň keď zazvoní zvon

a tam stáť bude on na prahu

 

už len 22 dní

a tak nezabudni

čas sa kráti

plynie ako voda

neviem kto mdodá odvahu

Takže nám pešiakom zostávajú iba odrobinky informácií. TD na margo odvolania T. Gašpara viackrát zopakoval, že na rozhodnutie potreboval čas. Presnejšie povedané, potreboval čas a odvahu. Ak máme byť spravodliví aj k nemu, to, že nenašiel to prvé, mu môžu oprávnene vyčítať iba tí, čo našli vo svojim živote to druhé.

Zvonku to vyzerá, že na ministra Druckera bol vyvíjaný tlak, ktorý bol v rozpore s jeho vnútorným presvedčením/integritou, však? Z ktorého smeru bol asi vyvíjaný tento tlak? Rozhodnutie odísť zdôvodnil tým, že nevidel dôvod na odvolanie policajného prezidenta T. Gašpara, čo však mohla byť aj porucha zraku. Ale tadiaľ cesta kritickej analýzy určite nevedie, platí Lao-c‘ vyššie. Celé je to zložitejšie, ako vyzerá na prvý pohľad. Mlčali sme príliš dlho a oni sa tam pekne upelešili. Kto si bez viny, hoď do mňa (drahým) kameňom.

Drucker to povedal otvorene, ale určite by sa k nemu v tomto pridali aj ďalší dnešní (pretože nevieme, čo bude zajtra, keďže „Zajtrajšok je vždy tak trochu traskavá zmes“, V. Nezval) držitelia mocenských pozícií: „krajinu nemôže riadiť ulica/ľudia z námestí“. Možno tým chcú skromne naznačiť, že poznajú to staré biblické – „ Je mnoho vyvolených (tu: ľudí na námestiach) , ale málo povolaných (tu: oni). K tomu mám iba dve poznámočky:

  1. Pribúda aj počet vyvalených
  2. Ako môžu ďalej viesť štát tí, ktorí vyhnali tých ľudí na tie námestia?

Na vrcholných predstaviteľov koalície je vskutku tristný pohľad, nemajú žiadnu víziu, stratégiu, (publikovateľné) hodnoty, iba sa potácajú a s oneskorením trápne reagujú na udalosti z Denného menu (napr. Utrpenie mladých farmárov na východnom Slovensku), teatrálne tiahnu kolty až keď napadnutý je napolo mŕtvy. K rozmeru štátnika sa nepriblížili ani na 12 konských dĺžok.

Prebieha aj kvázi-diskusia o inovácii procesu výberu policajného prezidenta. Moja rada za dva centy od Karla Poppera: Nesnažte sa nájsť ideálneho vládcu, ale nastavte systém tak, aby ani ten najhorší možný vládca nemohol napáchať veľa škody. Pellegrini oznamuje, že Smer chce nájsť nového ministra vnútra v priebehu niekoľkých dní. Veľa šťastia, len nech nemá členskú legitimáciu Smeru s číslom 1 a trvalé bydlisko v mauzóleu. A keď niekoho nájdu za tých niekoľko dní, bolo by fajn, ak by to nebol kandidát, na ktorého média za ďalšie dva dni nájdu informácie o jeho/jej podivných vilách na Floride, Seychelách, Babindole, jeho fotky s mafiánmi, rozvetvené príbuzenstvo v rôznych mocenských pozíciách a pod. Nájde sa ešte vôbec taký/taká? Na horizonte v správnom Smere sa črtá Popoluška z novej verzie filmu „Len pravá ruka diabla“, ktorá nestratila črievičku, ale niečo úplne iné.  Čaká na ňu aj oriešok, taký úplne špeciálny.

Zo strany organizátorov protestov oprávnene odznelo aj: Arogancia moci, smerujúca k občanom tejto krajiny nás zjednocuje. Pre úplnosť by bolo správne dodať, že vládnuca strana sa v abecede dostala až k písmenu C, takže už majú svoje ABC – Arogancia, Blbosť, Cynizmus. Nie, neobviňujem ich, že vedia po anglicky (a teda, že by vedeli  čo v angličtine znamená ABC). Nemajú teraz čas sa učiť, pretože teraz oň hrajú. Dúfajú, že či dôjde k únave materiálu a ľudia stratia motiváciu. Ako pokračuje kauza Ľ. Roškovej, štátnej tajomnícky Min. spravodlivosti a ďalších? Vyšetrovanie ešte ani nezačalo a už zabudnite?

Ako pozitívna inšpirácia môže poslúžiť nová iniciatíva firmy Kosit na spracovanie odpadu v Košiciach: „Upratajte si Košice“, stačí túto iniciatívu vyškálovať na vyššiu úroveň a dostaneme „Poupratujme si Slovensko!“. O odpad nie je núdza.

V rámci upratovania načim poutierať aj prach zo starších vyhlásení. Ak generálny prokurátor Čižnár myslel vážne to svoje prehlásenie, že rozpúta peklo, ak Jána Kuciaka zabili pre jeho prácu, tak na svojom nočnom stolíku by mal mať otvorenú prvú časť eposu Božská komédia (Dante Alighieri) na poslednej strane, príp. aj zvážiť služobnú cestu s Dantem v sprievode Vergília, aby na vlastné oči videl, čo vlastne sa to chystá rozpútať.

Prezidentské voľby v SR síce stále ešte nie sú horúca téma, čaká sa na vyhlásenie hlavných hráčov, ale podľa uniknutých informácií z centrály Smeru, Smer mieni nominovať svojho kandidáta, zdroj z vnútra strany potvrdil, že najväčšie šance na nomináciu má nerozvážny hazardér z východného Slovenska „Kamil-ta-kadze?“. Ten je momentálne ešte na študijnom pobyte v Japonsku ale už sa intenzívne pripravuje na svoju novú misiu.

Jazykové okienko: Slovo kamikadze v japončine znamená „božský vietor“, „kami-ta-kadze“ vo východo-japonskom dialekte znamená „vetry Smeru“. Asi sa Smeru pokazil kalendár a nevedia, ktorá bije a ešte bude biť.

Danko a Pellegrini spoločne absolvovali kurz komunikácie . Takže, na záver teoretické zhrnutie: úplná interpretácia komunikačného aktu si vyžaduje definovať: Kto hovorí?, Čo hovorí?, Komu to hovorí?, Ako to hovorí?, Prečo to hovorí? A hodila by sa aj bodka za správami: brežnevovská jazýčková pred kamerami. Aby sa obaja cítili komfortne.

Žiaľ, sú aj smutné správy, opustili nás vynikajúci režiséri Juraj Herz a Miloš Forman. V TV dávali niektoré ich filmy a dokumenty o nich. V tejto súvislosti išla opodiaľ aj morbídna otázka, nikomu nič zlého neprajem, ale predsa, nedá sa to s dostatočne vysokou pravdepodobnosťou definitívne vylúčiť: Čo ak raz, v ďalekej budúcnosti, keď ja už tu určite nebudem, ale … Čo budú dávať v TV vtedy? Nejakú ich mocenskú hru, prejav na sneme, nadávanie novinárom, ich básnickú otázku, niečo neteatrálne? Čo po nich zostane (aj keď sa vyvetrá)? Na to nepomysleli? Však hej, čím? Napuchnutým egom to určite nedajú.

Teraz najčítanejšie