Denník N

Vlastná pýcha ma doviedla na dno, musela som prehovoriť

Spoznala som aké je to byť človekom, ktorý stratí takmer všetko, nevidí zmysel, dúfa v smrť. V priebehu mesiacov som minula všetky úspory, paranoja mi znemožnila dôverovať najbližším. Ocitla som sa na druhom brehu. Sama, v zajatí mysle, bez možnosti akejkoľvek pomoci.

Nikdy som si nemyslela, že moje osobné blogy budú mať ohlas. Chcela som napísať jeden článok, vypnúť počítač a tému osobného života uzavrieť. No ako sa hovorí, život má s nami iné plány ako my s ním…

V devätnástich som v depresívnych stavoch prežívala zo dňa na deň. Nechápala som aký má moja (ne)existencia zmysel. Nerozumela som prečo sa musím plaziť po zemi dúfajúc, že sa zajtra zobudím do lepšieho dňa. O dva roky som precitla.

Dnes sa spätne pozerám na svoj život a dôvod mojej bolesti je mi nad slnko jasný. V tejto spoločnosti sa veľmi nenosí úprimné vyznanie vlastných chýb, no ja som vždy bola modrou lienkou, takže poďme na to!

V priebehu dospievania som sa zaujímala o módne trendy. Podvyživená Kate Moss sa stala mojím vzorom. S hudbou a filmami to bolo o niečo lepšie. Obklopovali ma viacerí kultúrni ľudia, no čaru Hannah Montany som sa neubránila. Po „kejtmosovskej“ ére extrémneho hladovania som pochopila, že modelingová fotografia je výsledkom počítačových programov a s realitou nemá nič spoločné.

Akási pýcha vo mne však zostala naďalej. Pohŕdala som touto krajinou a ľuďmi, ktorí zostávajú žiť na Slovensku. Musia to byť riadni lenivci, keď odmietajú hľadať lepšie životné podmienky, nie? Po mesačnom pobyte v Anglicku som sa stala horenosom hltajúcim múdrosť celého sveta. Bez akéhokoľvek porozumenia som okolie súdila. Ľudí som kategorizovala podľa majetku, chudobných považovala za neschopných. Veď prečo si nenájdu prácu, hm?

Až moje vlastné dno mi ukázalo ako veľmi som sa mýlila. Stala som sa jedným z tých, ktorými som pohŕdala. V priebehu mesiacov som minula všetky úspory, paranoja mi znemožnila dôverovať najbližším. Ocitla som sa na druhom brehu. Sama, v zajatí mysle, bez možnosti akejkoľvek pomoci. „Prečo si nie si schopná nájsť si prácu, čo?“ smiala som sa sama sebe. Nebolo to priateľské rýpanie, skôr výsmech vlastného vnútorného hlasu, útok na citlivé miesta krehkej osobnosti.

Spoznala som aké je to byť človekom, ktorý stratí takmer všetko, nevidí zmysel, dúfa v smrť. Po dlhodobom trápení som sa zo svojich chýb poučila. Zrejme aj preto viedli moje prvé kroky k pomoci ľuďom bez domova. Zrazu som chápala, prečo sa niektorí ocitajú na ulici a nedokážu sa zo svojej situácie dostať von. Vo svete chudoby som sa našla. Aj ja som žila na okraji, neschopná chodiť do škody či do práce. A tak som pomáhala iným. Dobrovoľníctvo mi dodávalo pocit užitočnosti. A tak tomu je dodnes.

Možno práve pochopenie, že som ničím v porovnaní s veľkosťou okolitého sveta  ma zachránilo. Akoby sa človek musel neustále umenšovať, aby zamedzil vlastnému vyvyšovaniu. Nuž, život s nami zrejme máva preto, aby sme si čosi uvedomili.

Po roku som sa vrátila do školy. Bola som schopná ako-tak fungovať, robila som veci, ktoré ma bavia. O rok a pol sa moja paranoja opäť zhoršila. Rozhodla som sa prehovoriť o svojej psychickej poruche. To, prečo som tak učinila a čo presne ma k tomu viedlo nájdete vo videu tu.

P.S.: Ak vás články zaujali, sledujte ma na mojej FB stránke tu.

Foto: Flickr.com

Teraz najčítanejšie

Náš život je vo vašich rukách. Ilustračné foto – Paddy O’Sullivan/Unsplash

Klára Kusá

Som človek, druh kultúrno-umelecký, dve nohy, dve ruky, vlasov tak akurát, myšlienok priveľa, racionality primálo. Cieľom môjho blogu je šírenie osvety v oblasti duševného zdravia. Svoje ťažkosti sa zároveň snažím ukazovať vo svetle pozitívnom, svetle inakosti a daru. Občas si odskočím aj do kultúrno-umeleckých vôd či tém, ktoré sa ma bytostne dotýkajú.