Denník N

Pellegriniho zemiakový marketing

Pred malou chvíľou som zbadal status predsedu vlády Petra Pellegriniho, kde vo videu vysvetľuje, ako dnes sadil zemiaky. No nedá mi, ale musím.

Toto jeho „pracovné“ video, považujem za čistý marketing, ktorým sa chce predseda vlády ukázať ako bežný človek pracujúci na poli. V nedeľu. Ale nevadí, niekto je kresťan, niekto komunista.

Zarazila ma však iná vec. Predseda vlády sadil zemiaky traktorom so sádzačkou, na malom kúsku, odhadujem asi 10 árov. Prišlo mi to úsmevné, pretože moju mladosť som strávil na poli s motykou v ruke. Každý rok sme posadili zemiaky na niekoľkonásobne väčšej ploche ako pán premiér, avšak ručne. Traktor so sádzačkou nemal nikto, pretože to bola neskutočne drahá vec. Nehovoriac o ďalších desiatkach árov kukurice, kŕmnej repy, kapusty, cibule či pšenice. Museli sme pracovať na poli a dopestovať si čo sa dalo. Všetko ručne. Preto mi príde úsmevné ako sa predseda „namakal“ v klimatizovanom traktore.

Ale nie o tom som chcel. Včera, t.j. 21.4.2018 sa uskutočnila programová konferencia hnutia Sme rodina – Boris Kollár na tému Potravinová sebestačnosť. Na rozdiel od vládnej koalície, my v hnutí Sme rodina totiž považujeme poľnohospodárstvo za prioritu a preto sme tomu venovali samostatnú programovú konferenciu. Ale poďme k zemiakom.

Z pôvodnej výmery 55 000 ha zemiakov v roku 1989, máme dnes okolo 7500 ha. Z pôvodnej produkcie 745 tis. ton, produkujeme dnes okolo 177 tis. ton, čiže okolo 20% z pôvodnej produkcie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je odporúčaná ročná dávka zemiakov v kg na osobu zhruba 80,6 kg. Realita na Slovensku je 47 kg. Odporúčaná produkcia zemiakov v SR je cca 436 tis ton, pričom skutočná produkcia je 177 tis ton. Trpíme teda nedostatkom vo výške cca 259 tis ton. Produkciu zemiakov musíme navýšiť o 247%. Negatívnu bilanciu v zemiakov rieši SR dovozom v množstve cca 160 tis ton (zemiaky a výrobky v prepočte na surové zemiaky).

Toto ma veľmi štve. Kedysi sme boli absolútne sebestační v pestovaní zemiakov, avšak dnes ich dovážame z okolitých krajín, ktoré majú rovnaké podnebie a geografiu krajiny. Choré! Namiesto agrodotácii Vadalovcom a grófkam zo strany Smer, ktoré nás okrádajú ročne o desiatky miliónov eur, by sme za tie peniaze mohli byť opäť potravinovo sebestační a nemuseli dovážať ovocie a zeleninu zo susedných štátov. Naša bilancia v agrosektore je mínus 1,4 mld eur, čiže dnes dovezieme potraviny o 1,4 mld eur viac ako vyvezieme. Je to šialené, ale je to tak. Nad týmto by sa mohol pán predseda vlády zamyslieť pri najbližšom zemiakovom marketingu na sociálnej sieti.

 

Mgr. Peter Pčolinský

Autor je poslanec NR SR a podpredseda výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Peter Pčolinský

Poslanec NR SR za hnutie Sme rodina - Boris Kollár, podpredseda výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.