Denník N

Čižnár a jeho peklo …..

Lojálnosť voči spolužiakovi verzus lojálnosť voči zastrašovanému kolegovi .

Dnes, keď  je už každému jasné, že Janka Kuciaka a jeho Martinku zavraždili v súvislosti s jeho prácou, v súvislosti s jeho investigatívnou novinárskou činnosťou, stále všetci  nenapraviteľní optimisti márne čakajú na peklo . Presnejšie na “ čižnárové “ peklo. Na to peklo , ktoré osobne generálny prokurátor SR  garantoval slovenskej  i zahraničnej verejnosti na tlačovej konferencii ešte dňa 26.02.2018 .  Na to peklo, rozpútaním ktorého mal presvedčiť všetkých   pochybujúcich aj  váhajúcich občanov SR, že žijú v právnom a demokratickom štáte. V právnom štáte na čele so schopným generálnym prokurátorom. Aj keď tí občania Slovenska , ktorí si pozorne vypočuli  jeho burcujúce prejavy, museli na večné časy  nehybne stvrdnúť  ihneď potom ako náš generálny jedným dychom „sprdol“ niektorých politikov, za to že už majú jasno, čo bolo motívom vraždy.  Na strane druhej on osobne okamžite nenašiel ani zrnko na spájanie Kočnera  s touto vraždou.  Čisto hypoteticky by asi malo platiť, že :  motív ako motív ?

Skúsenosť nám velí, nebrať  Čižnára s jeho “ garantovaným “ peklom na ľahkú váhu . Veď si len zľahka spomeňme ako sa spolužiak nášho najdlhšie slúžiaceho  expremiéra  stal generálnym prokurátorom Slovenskej republiky. Aké peklo musel v tom čase  osobne zažívať právoplatne zvolený generálny prokurátor p. Čentéš  ?  Ten p. Čentéš, ktorého parlament  právoplatne zvolil v júni 2011 . Ten               p. Čentéš, ktorého práva „tiež“ prezident  SR Gašparovič  svojou nečinnosťou a nevymenovaním hrubo , opakovane a dlhodobo porušoval.  Čižnára  v čase jeho „duplicitného“ zvolenia  mrzela len hysterická reakcia opozície, ktorá hovorila o jeho  nelegitímnej voľbe . V tom čase  ho vôbec netrápilo hrubé až pekelné  porušovanie  ústavných práv jeho kolegu, prokurátora p. Čentéša.   V podstate, ako konštatovali už vtedy naši novinári, Slovensko malo  a doteraz má 2 zvolených a jedného vymenovaného generálneho prokurátora.  Aj inšpektor Columbo by mohol skonštatovať, že sa náš súčasný generálny na svojej ceste do čela generálnej prokuratúry nesprával  zrovna ako učebnicový  právny puritán.

Náš vymenovaný  Napoleon na GP v každom prípade preukázal “ určitú “  právnu flexibilnosť už pri posudzovaní vlastných a Čentéšových ústavných práv .

Flexibilnosť a dravosť , ktorá by bola  aj teraz tak potrebná pri pátraní po vrahoch a objednávateľoch novinára a jeho priateľky.

Flexibilnosť, ktorá tak absentuje pri posudzovaní “ Garden party “ p. Špirka.   Čižnár i jeho sekundant Kováčik totiž stále, až unavujúco  riešia a dehonestujú len to, že p. Špirko údajne nedodržal služobnú mlčanlivosť, že nie je žiadny občan, ale že je stále hlavne a len prokurátor.  Unisono kritizujú, že si  spravil súkromný brífing cez pracovnú dobu,  deň predtým ako boli ohlásené protestné “ pochody “ , deň predtým ako  tu bola komisia z Bruselu  …..  Šokujúce je , že si pri ich nespochybniteľnom právnom vzdelaní vôbec nevšimli a absolútne neriešili skutočnosť, že prokurátor Špirko sa súčasne  verejne sťažoval , že bol dlhodobo sledovaný , zastrašovaný ( čopre, osoby značného vzrastu ,… ) vrátane členov jeho rodiny, manželky  s dieťaťom, vrátane  jeho viac ako 70-ročnej mami  !   Toto Napoleon generálnej prokuratúry  nekomentoval ani jedným, jediným slovom ! Generálneho ani špeciálneho prokurátora vôbec, ale vôbec netrápi a neirituje sledovanie a zastrašovanie ich kolegu,  prokurátora špeciálnej prokuratúry  ???

A tak sa zdá, že peklo generálnej resp. špecializovanej prokuratúry má garantované len ( povedané ústami generálneho prokurátora  – národný hrdina)  p. Špirko .  Peklo nekončiacich trestných oznámení a disciplinárnych konaní. Aj to môže byť jeden pomerne sofistikovaný spôsob ako čestnému a statočnému prokurátorovi znemožniť riadne vykonávať  jeho prácu, ktorá by prípadne mohla narušiť bezstarostný a beztrestný život  niektorých vyvolených spolužiakov a ich politických a obchodných súputnikov  …..

A tak sa občania Slovenska môžu oprávnene domnievať, že na generálnej a špeciálnej prokuratúre dlhodobo víťazí lojálnosť k spolužiakovi pred lojálnosťou  k vlastnému spolupracovníkovi  a kolegovi .

Alebo generálny predsa  len pozitívne prekvapí a konečne rozpúta to sľubované pravé peklo voči  tým  pravým ?

Teraz najčítanejšie

Miroslav Janis

Optimisticky a vytrvalo sa pokúšať o to, aby politici a verejne činní ľudia rešpektovali práva občanov, aby niesli "doživotnú" zodpovednosť za svoje činy pri výkone verejných funkcií...