Denník N

Do Bardejova príde prokurátor z Poľska. Dôvod? Učitelia.

V dňoch 3.- 5. mája 2018 sa v Bardejove uskutoční konferencia zameraná na vzdelávania učiteľov nie len dejepisu (ZŠ a SŠ) o období neslobody. V poradí už IX. ročník vedecko-didaktickej konferencie ma názov Osobnosti, ktoré inšpirujú (o nich a s nimi) a organizátorom je tradične OZ Nenápadní hrdinovia, Nadácia Konrada Adenauera. V tomto roku aj regionálny partner OZ Kandelaber, VÚC Prešov a ďalšie organizácie.

Hlavným hosťom zo zahraničia bude Boguslaw Tomas CZERWINSKI, ktorý je prokurátorom pri poľskom IPN (poľský Ústave pamäti národa). Na Slovensku už roky nereaguje prokuratúra na podnety ÚPN na tému vyšetrovania streľby na hranici, nevyjasnených vrážd z čias komunistického režimu. Ako to rieši poľský zákon o IPN a aká je prax? Dozvedia sa učitelia.

Alenka ČERMÁKOVÁ prostredníctvom filmu, hudby, slova predstaví spoločne so svojim manželom príbehy politických väzňov Antona Srholca i Rudolfa Dobiáša.

Kamil ŽIŠKA, autor a režisér divadelných hier pripravuje dramatické dielne. Nebude chýbať blok venovaný „nenápadným hrdinom“, stretnutie s pamätníkom, pohľad na protižidovské opatrenia v Bardejove v čase II. svetovej vojny a mnoho ďalších informácií ako aj blok „učitelia učiteľom“ zameraný na výmenu skúseností, inovácií.

Učiteľ z  Filip z Košíc napísal: “ Tento seminár už navštevujem pravidelne, stále ma oslovili pozvaní hostia a téma. Viem potom pri svojej práci mnoho z tohto seminára použiť“ a zároveň kolegom predstaví aj orginálnu tému: Život v nacistickom Nemecku po r. 1935 (nárast extremizmi a porušovanie ľudksých práv). Učiteľka Mária to vidí takto: „Podujatie vnímam ako vynikajúcu príležitosť na rozšírenie vedomostí a ako stretnutie s rovnako naladenými učiteľmi, lektormi, príležitosť napĺňať moje „biele miesta pamäte“, čo mi pomáha pri práci s autormi prác pre projekt Nenápadní hrdinovia (na ktorom som sa zúčastnila ako konzultant so žiakmi Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Kežmarku od jeho prvého ročníka). Opäť sa teším na úžasnú a podnetnú atmosféru, stretnutie so zaujímavými ľuďmi. Vďaka organizátorom za pozvanie.“

Záujemcovia o podujatie sa môžu prihlásiť už len do 28. apríla 2018. Podujatie je vhodné pre učiteľov dejepisu, etiky, občianskej i náboženskej výchovy. Náklady na ubytovanie (v rámci kapacitných možností – rozhoduje motivácia a dátum podania prihlášky) a stravovanie hradí usporiadateľ.

Prihlasovací formulár a viac informácií na www.november89.eu

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Fero Neupauer

historik, učiteľ, publicista, Európan, človek na ceste... Pracovne sa venujem prednáškam na VŠZaSP sv. Alžbety o novodobých dejinách i na CZŠ sv. Františka z Assisi. Odborne, v rámci ÚPN, pracujem na téme kolektivizácia, Černobyľ 1986 a nesloboda, Sviečková manifestácia. Dobrovoľnícky práci v OZ Nenápadní hrdinovia (www.november89.eu), ktoré sa venuje témam pamäte prostredníctvom prednášok, didaktiky dejepisu, seminárov pre učiteľov, žiakov a eventom: prevoz fragmentu Berlínskeho múru na Slovensko, Múzeum zločinov a obetí komunizmu, návrh na udelenie Nobelovej ceny za literatúru pre bývalého pol. väzňa a spisovateľa Rudolfa Dobiáša a i.