Denník N

Dýcha z Teba lož, stále aktuálna pieseň…

Naše piesne prináša život…. Všetky majú príbeh, svoj vývin… Ak sa k nim jednotlivo vrátim – vidím v nich ten náš film života. Určité obdobie. No potom, keď piesne hráme „live“ – vznikne z toho zas čosi iné…. Hudba totiž nemá hranice,.. preto sa nedá nikdy povedať: toto je výsledná podoba piesne…. V tom je krása hudby. Je to maratón. Beh na dlhé trate…..

Pieseň „Dýcha z Teba lož“   je vyjadrením sklamania.. Bol to samozrejme konkrétny človek, ktorý ma v tom čase inšpiroval. Ale mnohí z Vás vidia v piesni politický podtext.. Ak publikujeme pieseň – žije už svojim životom. Vypustíme ju do sveta a tak trochu už nie je celkom naša…  Preto nerada vysvetľujem obsahy našich piesní…. Veď v metaforách si nájde každý pre seba to svoje! (-:

A tak sú pocity z piesní veľmi rôznorodé. Každé umenie má totiž nejaký program. Bez toho, aby si to umelci uvedomovali – vysielajú do „ovzdušia“ program,….. určitý algorytmus.. A podľa toho, v akých sa pohybujeme vibráciách – nás umelecké dielo buď osloví,.. alebo naň ani nezareagujeme a nebude pre nás zaujímavé. Môže s nami rezonovať a rovnako nás môže iritovať. Oboje bude v danom čase  „správne“..(-:

Vibrácie sa menia – pretože sa meníme aj my,.. a teda mení sa často aj náš vkus….. V jednom období počúvame to, v inom zas ono. A možno sa tak prekvapivo vraciame často k tomu, čo nás v minulosti vôbec nezaujalo,..  či priam iritovalo… Paradoxy (-: Áno. Občas sme plní paradoxov…

Psychotronik S. N. Lazarev tvrdí, že umením očisťujeme dušu. Preto by sme deťom mali dopriať čo najviac tvorivých činností. Preto by rodičia nemali zakazovať deťom kreativitu. Akúkoľvek.. Je jedno či budú chcieť kresliť,.. alebo hrať na hudobnom nastroji.. tancovať,.. spievať,.. či hrať divadlo.. Rodičia by ich skrátka nemali posúvať na cestu iných smerov a to  len preto, aby sa „mali lepšie“.. Rodičia si síce splnia svoj sen, ale často dieťaťu doslovne poserú život… 

Z mojich skúseností Vam môžem povedať, že sa to nevypláca!  Stretla som v procese výučby ľudí, ktorí mali po 40tke a čosi v nich kričalo. Boli nenaplnení… Zarábali síce slušné prachy, ale postrádali čosi vyššie, väčšie.. Nakoniec sa vrátili na začiatok cesty – k umeniu. K tomu –  čo im rodičia nedopriali, keď boli deťmi….

Sú to šokujúce zvraty, ale takto nájde mnoho ľudí cestu… Ono to nastavenie sa vždy ozve. Zanechá správu. A keď ju ignorujeme, pošle ďaľšiu. Nevyzdvihnutá správa či  zablokovaná nová aktualizácia, Váš nevykonaný update – Vás môže vyjsť draho.. Môže tak dôjsť k obrovskému pretlaku kreativity a ak nerozvíjame svoj potenciál – vznikne nerovnováha. Ľahké zdravotné problémy môžu vyústiť do psychických ťažkých porúch. Rozvíjať svoj potenciál a duchovný rast je preto hlavne v oblasti umenia nutnosť, inak môže dôjsť aj k sebadeštrukcii!

Agresívny program sa spustí opačnym smerom….. Aj takéto sú niekedy scenáre…. )-: 

A ako sa pozerajú na umenie ľudia, ktorí skúmajú emócie..? Uvediem príklad psychotronika S. N. Lazareva. Píše o tom veľmi výstižne v knihe „Člověk budoucnosti – Výchova rodičů, III. diel.. Túto knihu by si mal prečítať každý! Je tam veľa zaujímavých vecí, ako meniť zdravotný stav zmenou správania.. popis celosvetového diania z duchovnej perspektívy. Množstvo polemík a odkazov na divadelne hry a literatúru.. Popis práce s ľuďmi, rôznych patálií aj riešení… Nie je to však čítanie pre každého……. Aj ja som tieto knihy uz raz odložila,.. no postupne ich zas otváram. Na všetko musí byť ten správny čas! Učíme sa a dozrievame…

Našla som tu aj pár riadkov o umení:

„Od nejrannějšího mládí jsem se snažil pochopit, co to je umění..? Proč se objevilo, v čem spočívá jeho smysl? Proč ho lidé potřebují? Představme si, například,.. že člověk mrzne. Sešívá proto kůže zvířat a vytváří si oblečení, ale potom začíná toto oblečení zdobit ornamenty, snaží se, aby bylo krásnější. A to už je umění. Avšak jeden člověk to udělá, zatímco druhý bude oblečení používat pouze pro zachování tepla. 

Potom je otázkou, kdo bude z obyčejné věci dělat umělecký předmět..? Přirozeně,..  ten kdo má přebytek svobodné energie,.. ten, kdo hledá příležitosti k uplatnění svého přebytečného potenciálu. Tímto vyšším potenciálem jsou svým spůsobem strategické zásoby, které umožňují člověku přežít. Rovněž se musí realizovat! .. Když se člověk směje, tancuje, zpívá – jsou to všechno příznaky přebytku volné energie. Děti jsou mnohem veselší než dospělí, častěji se směji a radují, zbožňují hry.. Hra je modelovaní života, i pro ni rovněž je třeba energie…

Každý z nás psal nejspíš v mládí básně.. To nám dovolovalo upevnit a rozvinout duchovní potenciál spojený s nadbytkem jemné duchovní energie. Čím aktívněji se dítě zapojuje do her, psaní básní, nejrůznejších typů tvorby, tím více spotřebovává energie a to znamená, že o to více ji dostane. Leč za jediné podmínky: pokud má energii lásky..“ 

A podľa toho, v akom stave je umenie – tak sa môžme pozrieť na spoločnosť. Na jej vývin. Aké sú témy v umení. A ako sú spracovavané.. Čo prevažuje.. ? Či ide v nich o povrch,..  alebo o hĺbku.. ?? Na Slovensku máme momentálne obrovský úpadok kreativity…. Kultúra už prestáva byť jednoducho zaujímavá… Smerujeme v umení k akémusi úpadku..

Hudba je na Slovensku viac zdrojom zábavy, už nie vzdelania ako v časoch minulých,..  a nepochybne ,.. –  pre mnohých ľudí je to iba akási „zábavka“. Často sú dokonca hodiny hudby pre rodičov iba akýsi „krúžok“,.. kde možno odložiť deti na pár hodín,.. alebo je to iba oná prestíž a hra ega či moci,.. spôsob, ako sa v smotánkovských kruhoch pochváliť..

Celkovo si myslím, že umenie stráca svoju duchovnú hodnotu. Je to zrejme aj preto, že slováci nemajú vzťahy k tradíciám. Akoby sme historicky boli trochu stratení….. Vždy si to uvedomím v Prahe, keď sa z každej strany na mňa rúti česká tradícia – znelky Vyšehradu či Vltavy. Tak isto v Taliansku, kde ľudia žijú módou a farbami,…. a nepochybne v Rakúsku, kde opera dominuje…..

♧♧♧

Ale naspäť k piesni….. Ked sme ju vydávali, ani sme len netušili,.. že tak trochu bude vystihovať divnú politickú situáciu na Slovensku…… (-: Zoberte si z nej ale to, čo Vám najviac zarezonuje…..

Rozoberať hudbu je totiž ako rozoberať ružu. Odoberiete lupene a máte po ruži… môžte vyskúmať lupene, ale ružu Vám to už nevráti… Zostane len stopka s tŕňami… 

Ani básnika sa predsa nespýtate: „Čo presne znamená jeden verš z básne“..?  Ide o striedanie rytmu slabík, metafor, nálad,.. ktoré dávajú dokopy jeden celok. A tak rozoberať akékoľvek umelecké dielo je  vlastne nezmysel! A tak troooošku taký malý zločin (-: Bude to iba Vaša subjektívna skúsenosť, tá Vaša „pravda“ v daný moment. A o to ide! 

Umenie je vlastne často podceňovaný fenomén..

Ostro vstupuje do podvedomia, je to určitá forma energie – či už ide o obraz, zvuk, pohyb, vizuálne dielo, film,.. atď,… a vplýva na kolektívne vedomie….. Dokáže viac ako si myslíme….. (-:

Rada zdieľam hudobné feelingy s ľuďmi z celého sveta. Dáva mi to možnosť nahliadnúť do rôznych mentalít.. Je to ako keď vstupujete do nepoznaných končín…. Pritom ide len o výmenu informácií medzi jednotlivými bytosťami… Výmenu ale veľmi potrebnú a obohacujúcu..

A preto tvoríme hudbu v piatich jazykoch…… Aj preto, že hudba na Slovensku už dááavno zaspala na vavrínoch.. Umenie na Slovensku postupne žiaľ zomrelo…….

Či už ide o hudbu pre film,..  alebo o pieseň samostatnú,.. a či o noty či piesne pre deti (pripravuje sa) – hudba, text, video, obraz a pohyb nám umožnuje vyjadriť to, čo okolo seba vidíme a cítime. Život tvoria veci biele aj farebné,.. no občas na krátko bývajú aj šedé…. To všetko sme my. Farby aj tiene.. Život je rieka… Sme iba puzzle do celej skladačky veľkého Universa……

No a tu je naša spomínaná pieseň…. Od hudby cez text až po aranžmá, spev, hru a mastering, .. obraz, kresba a video – všetko je naša produkcia…..

Voláme sa ♤Žabie Pierko♤…. A žijeme piesňami♡♡♡  Sú to naše deti.. Už ich máme cez 100. Publikovaných je presne 10. Každá je iná, špecifická….. a každá je autentickou výpoveďou nášho „životného filmu“,.. pretože každý človek žije iný film (-:

Sme navonok rovnakí.. ale žijeme svoje Matrixy.. Niekedy sú podobné… A niekedy šokujúco a nepochopiteľne iné a absurdné.. Všetci sme zraniteľní a často skrývame svoje bolesti za masky. Keď je masiek veľa,.. duša začne kričať… a chce sa oslobodiť……

Nie každý ju dokáže pustiť von. Role, masky, stratégie, boj o moc, hry , veľa ega a málo lásky  –  to všetko nás brzdí v našom duchovnom vývoji….. Voľba je však na nás…

Ako sa spieva v našej piesni: „Záleží na Tebe,.. ako sa zachováš..“ 

Bez masky sa stávame krehkými, trochu nahými,…  ale zato odvážnymi… Žiť život v autenticite je výzva!

A niekedy stačí možno len pochopiť, že čosi predsa len máme spoločné. Pod pokrievkou sa skrýva veľa bolestného, ale aj pekného….. vystúpiť z davu nie je jednoduché….. 

Ale v prejavení zraniteľnosti sa nakoniec stávame silnými♡♤♧

Enjoy our music (-:

☆Večná ufónica Kity☆

(Prezentačný obrázok v úvode  – copyright ♤Žabie Pierko♤)

 

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabiepierko.com O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: