Denník N

Opustená Brazília

Pokoj, teplo, more a opustené pláže – tak by sa dalo pár slovami opísať mestečko Parati, ktoré sa nachádza medzi brazílskymi veľkomestami Sao Paulo a Rio de Janeiro.

V septembri minulého roku sme v Parati strávili s priateľom pár dní v rámci našej cesty po Brazílii. Po totálne rušnom Sao Paulo to bola vítaná zmena, žilo tu menej ľudí ako v sme v Sao Paolo videli za 30 sekúnd. Zovšadiaľ na nás vplývala neskutočná pohoda a kľud.

Ako sme sa dostali do Brazílie?

Náš pobyt v Parati bol súčasťou trojtýždennej cesty Bratislava – Malaga – Madrid – Sao Paolo – Parati – Rio de Janeiro – Paríž – Bratislava. Letenky na celú trasu nás vyšli približne 350€ a zvyšok – ubytovanie, výlety, jedlo, suveníry približne ďalších 500€. Spolu sme teda minuli 850€/osobu. Toľko stojí drahšia 12-dňová dovolenka v Turecku.

Ako sme sa dostali do Parati?

Cestovali sme zo Sao Paolo, lístok sme si kúpili priamo na autobusovej stanici, stál okolo 15€/osobu. Absolútne nás prekvapilo, keď sme zistili, že sedadlá v autobuse sú nielen polohovateľné, ale že sa dajú dať do takmer vodorovnej polohy – taký luxus nenájdeme ani v autobusoch v Európe.

Klíma bola samozrejmosťou. Cesty v Brazílii boli porovnateľné s tými u nás, akoby sme ani neboli na druhej strane zeme.

Ubytovanie

Bývali sme v hosteli priamo oproti pláži, na brazílske pomery bolo ubytovanie lacné, a tak sme nečakali veľa. Milo nás ale prekvapili hneď pri check-ine. Dali nám upgrade izby na suite – čo v preklade znamenalo izbu s výhľadom na more (stále hovoríme o hosteli, nie o 5* hoteloch)

Neskôr sme zistili, že to bolo asi preto, lebo sme boli v tej dobe jediní hostia – nebola sezóna a turisti nechodili.

Šialene premenlivé počasie

September je v Brazílii mesiac, kedy končí zima. Brazília je ale taká veľká, že počasie je v rôznych mestách rôzne. Platí, že čím západnejšie, tým viac zima a naopak, čím východnejšie, tým teplejšie.

Map-of-Rio-de-Janeiro-2

My sme začali náš výlet v Sao Paolo, kde bolo približne 10-15 stupňov, behali sme v mikinách, bundách. Po pár dňoch sme sa posunuli viac na východ – popri pobrežiu smer mestečko Parati. Autobusom sme cestovali asi 5 hodín a keď sme vystúpili, približne o 11:30, bolo tropické teplo. Neskutočná zmena, to akoby bolo v Bratislave by bolo 15 stupňov a v Košiciach 30.

Na toto teplé počasie sme sa ale ľahko a radi prispôsobili, bundy skryli do skrine, obliekli plavky a išli sme na pláž. Okolo nás nikto, iba túlavé psy, ktoré sem tam prišli na návštevu. Super, úplná pohoda.

Okolo šiestej začalo zapadať slnko a na naše prekvapenie išla teplota behom 30 minút dole asi o 10 stupňov. Zrazu bola v plavkách zima a my sme zas museli vyťahovať mikiny zo skrine. Počasie v zime je v Brazílii proste také – premenlivé a s vysokými teplotnými rozdielmi.

Miznúce more

Ďalším výjavom, na ktoré doteraz spomínam, je miznúce more. Behom 15 minút hladina vody klesla o dva metre. Tam, kde bola voda zrazu bola púšť a bahno. Všetko pred očami. Viackrát sme postavili pieskový hrad tam, kde nebolo o vode ani počuť a o 15 minút bol zaplavený tak, že sme ani nevedeli, kde sme ho postavili.

Voda zmizla okolo štvrtej poobede a prišla okolo desiatej doobeda. V kombinácii s počasím sme si teda museli kúpanie dobre naplánovať – lebo ráno bolo zima, doobeda ani podvečer nebola voda a večer bola znovu zima.

collage

Blato, aké sme nikdy nezažili

Približne 1km od brehu sa nachádzal ostrov. Podľa domácich na ňom žila rodina, ktorá mala rada izoláciu. Spočiatku som nechápala – hovorila som si, určite im tam chodí každý turista, ktorý sem príde, pre mňa samú to bola priorita č.1 – ísť na (takmer) opustený ostrov.

Vzhľadom na miznúce more boli dve možnosti – mohli sme preplávať približne kilometer alebo sa na ostrov prejsť, keď zmizne voda. S priateľom sme zvolili prechádzku. Ako náhle sme sa ale dostali 400m od brehu, začali sme chápať, prečo na ostrov 95% turistov nikdy nepríde.

hqdefault

Piesok sa vystriedal s bahnom – trochu sme sa zabárali, ale stále v poriadku. Neprešli sme ale ani 50m a ocitli som sa v bahne až po stehná – predstav si to
– nevieš, čo je pod tebou, všade naokolo hnedé smradľavé lepkavé bahno. Statočne sme pokračovali v našej ceste – to prejde, hovorili sme si.

Neprešlo. Asi po 100m brodenia, v polke cesty, sme usúdili, že zvyšok cesty nebude iný. Vyhodnotili sme situáciu a rozhodli sme sa, že namiesto neúspešnej výpravy na ostrov sa radšej budeme ohadzovať bahnom – sranda musí byť (a aj bahno v ústach, očiach a vlasoch).

Minimálne výdavky

Počas dňa sme buď ležali na pláži, prechádzali sa, plávali, spali… Totálny relax. V blízkosti sme mali jednu reštauráciu, v ktorej sa dalo najesť.

Vôbec nás to do nej nelákalo, a tak sme si vždy v supermarkete nakúpili suroviny a navarili si vlastné jedlo. Skúšali sme rôzne ovocia, potraviny, ktoré u nás nekúpiš. Najviac sme kupovali hovädzie, ktoré bolo extrémne lacné, taký kus na steak stál toľko ako kuracie prsia na Slovensku.

Kuchyňa na dvore
Kuchyňa na dvore

Takéto cestovanie nie je pre každého – veľa sme cestovali, prešli sme 7 letísk, to na bežnej dovolenke nemusíš. Ale poviem ti, stojí to za to, cestovať na vlastnú päsť , objavovať nové krajiny, stratiť sa, zablúdiť a potom sa zas stratiť – to si nekúpiš v cestovke.

Ak si jedným/jednou z tých, ktorí túžia po takomto výlete, radi si organizujú všetko samostatne a nerobí im problém krízový manažment, určite choď to toho. Je to lacnejšie a dobrodružnejšie.

Ak chceš o cestovaní získať viac tipov, celé know-how nájdeš na mojom Travelhacker blogu. Ak chceš cestovať, no nevieš, ako a kde začať, odporúčam ti moju knihu Cestuj bez miliónov, ktorú pravidelne aktualizujem o nové tipy a triky, ktoré získavam počas ciest.

Janka Travelhacker

Teraz najčítanejšie

Janka Schweighoferová

Cestovateľka a zakladateľka webu travelhacker.blog. Pomáham ľuďom cestovať po svete šikovne a lacno vďaka praktickým tipom a vychytávkam, ktoré šetria čas, nervy a peniaze. Verím, že precestovať svet môže každý a netreba k tomu milióny na účte. O tom, ako na to, píšem blogy, knihy a robím workshopy.