Denník N

Keď revolúcii dochádza dych

Kde je vôľa spolupracovať, tam prichádzajú výsledky

Revolúcie prebiehajú rýchlo. Tie úspešné, samozrejme. Čím rýchlejšie zavriete svojho protivníka do väzenia, tým menej času mu zostane na organizovanie odporu. Nežná, z roku 1989 bola unikátna. Komunisti už boli tak paralyzovaní vzájomnou nedôverou a strachom z ulice, že ani nekládli odpor. Paradoxne vďaka tomu, že sa nevyhranili voči novej skutočnosti, následne sa poľahky  začlenili do spoločnosti a aj späť do výnosnej politiky.

Koľko a čo za to

Dnes to už nejde tak jednoducho. Dnešní paraziti nie sú geronti, ako boli Husákovci.    Sú v najlepších rokoch. Dobre živení, s obrovskými finančnými zdrojmi a armádou právnikov, s ktorými by sa do sporu nepustil ani Alphabet a ochotne by zmenil názov hoc aj na Analfabet, ak by ho o to požiadali. Najlepšie vedia o čo, a hlavne o koľko sa tu hrá. A preto nemajú ani najmenšiu ochotu, dobrovoľne sa  vzdať pôžitkov  plynúcich z našich a aj európskych peňazí.  Ako ich nežne presvedčiť, aby uvoľnili miesto iným?

Musíme si pomáhať

Momentum rozhorčenia a šoku z vraždy novinára sa už rozplynulo v čase. Ulica nevie ako ďalej, rýchle riešenie neexistuje a vraždiaca mafia dúfa, že čas, úplatky a hrozby zaženú aj zvyšky aktívnej spoločnosti späť na perifériu. Hodil by sa nejaký revolucionár z povolania, ale Ernesto, posledný romantik ukončil kariéru pred viac ako 50-timi rokmi a  odpočíva v pokoji pod kubánskym pieskom.

Logika veci hovorí, že potrebujeme vydržať na uliciach čo najdlhšie. Mobilizovať ľudí tým, že preukážeme jednotu organizátorov a jasnú víziu, kam  chceme smerovať. Hlavným ťahákom asi zostane požiadavka na predčasné voľby. Je to zároveň aj najkontroverznejšia téma, kde nebude ľahké nájsť zhodu. Ale, ak by ste bývali v dome, ktorý má toľko a tak závažných systémových porúch ako Slovenská republika, tak vám statik bez váhania povie, zvaliť a postaviť nanovo. A bola to práve hrozba predčasných volieb, ktorá prinútila dva najvýraznejšie symboly nenormálnej vlády s hanbou odstúpiť z funkcií.

Trh má vždy pravdu

Prakticky od novely volebného zákona v roku 1998 sa poukazuje na nevhodnosť takto nastaveného volebného systému pre krajinu. Nikomu sa do nápravy nechce a pri tom politická scéna je týmto zákonom výrazne deformovaná. Jeden volebný obvod spôsobil, že tu vznikajú silne personifikované politické subjekty. Smer, SNS, SaS, OĽANO, SME RODINA . Všade dominantný líder a potom dlho, dlho nič. A čerešničkou, alebo skôr kyslým hroznom na torte je KDH.  Hnutie s najširšou členskou základňou nebolo schopné nájsť vo svojich radoch človeka vhodného robiť predsedu. Tak si ho požičali od konkurencie a keď im ukázal cestu, dôrazne mu naznačili, že oni by radšej niekoho iného.  Konkurencia v rámci  funkčných straníckych štruktúr, by umožnila relatívne rýchlo a bezbolestne nahradiť zdiskreditovaných  dinosaurov novými tvárami. Politickú scénu by to   odpersonalizovalo a možno aj trochu sprofesionalizovalo.

Morálka nie je cudzie slovo

Ulica nechce byť spájaná s opozíciou, ale zároveň si uvedomuje, že bez politickej podpory to nejde. Opozícia sa chce dostať do hry, škoda, že nevie ako. Škandálmi to nepôjde, na tie majú monopol iní. Zostáva len tvrdá práca. Pri komunikácii vo verejnom priestore neustále  argumentovať   morálkou. Neustále pripomínať národu, že sa rozkrádajú naše peniaze, naše dôchodky, naše zdravie a aj  naša budúcnosť. A že verejný prejav nespokojnosti s činnosťou štátneho aparátu nie je  prevrat, ale naše občianske právo. Zreteľne ponúknuť víziu lepšieho Slovenska, postaveného na vzájomnom rešpekte a spolupráci.

To by sa ale naši opozičníci museli aspoň pokúsiť nájsť spoločné stanovisko, ktoré ako vidíme, je zatiaľ v nedohľadne. Jasne komunikovať svoje postupy k náprave a tie  sa aj pokúšať realizovať. Tlak na kultúrne správanie musí byť viditeľný. Sulík si predsa nemôže myslieť, že ak bude vulgárnejší ako Fico, tak sa stane premiérom. Takú zmenu nechceme.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie