Denník N

Fico si robí „srandu“ už aj z Glváča

Fico bude predsedom poslaneckého klubu SMER-SD.

Zatiaľ je síce predsedom poslaneckého klubu strany SMER-SD  ešte Glváč .   Je možné  bez akýchkoľvek pochybností konštatovať  , že doteraz si Glváč  bezstarostne užíval túto funkciu rovnako ako funkciu podpredsedu Národnej rady SR . Ale to už skončilo ! Hranol totiž verejne opakovane prehlásil , že by rád trošku rozbehal ich poslanecký klub . A Glváč nič. Nedošlo mu, že ak treba  niečo podľa  predcedu  rozbehať, tak je to asi dovtedy dobre nefungovalo . Nedošlo mu, že ako doterajší predseda poslaneckého klubu je len on zodpovedný za to, ak klub nefunguje ?  Trošku nefunguje .

Objektívne na obhajobu  Glváča je nevyhnutné skonštatovať, že celé to údajné nefungovanie poslaneckého klubu strany SMER-SD je len totálna fatamorgána hranatého predcedu .  Jednoducho výmysel.  Blbosť.  Primitívny spôsob ako sa dostať do kresla predsedu jeho poslaneckého klubu. Spôsob ako z tohto kresla vyhodiť  Glváča.  Spôsob sko znovu a znovu dokázať sebe, svojim straníkom a verejnosti, že len On je konateľom strany SMER-SD sro.  Lebo jeho ego nestrávilo, ani nikdy nestrávi žiadnu politickú porážku , či už v prezidentských voľbách, či “ odídenie “ z premiérskeho kresla .

Á propos  čo v praxi znamená vôbec  “ správne “ fungovanie poslaneckého klubu, či poslancov strany SMER-SD ? Prosto  “ sprosté “ jednohlasné hlasovanie všetkých poslancov SMER-SD o všetkom podľa zdvihnutého palca v duchu koaličných dohôd .  Všimol  si niekto  , že by aspoň jeden jediný Ficov poslanec , aspoň jeden jediný raz hlasoval inak ako im na tvrdo prikazuje zdvihnutý palec ? Nikto, nikdy. Lebo sa to ešte ani raz nestalo. Ani nestane . Ani omylom . Poslanci NR by pritom mali vykonávať svoj mandát osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nemali by byť viazaní príkazmi . Poslanci SMER-SD nám pri každom hlasovaní v parlamente znovu a znovu v priamom prenose predstavujú zázrak . Zázrak , ktorý spočíva v tom, že 49 poslancov, 49 rôznych ľudí má vždy a na všetko rovnaký  jednotný “ palčekový “ názor . Ale oni isto, iste nie sú viazaní žiadnymi príkazmi . Politickí analytici sa zhodujú aj v tom, že tento neuveriteľný jednotný „palčekový“  poslanecký názor im vydrží až do konca funkčného obdobia.  Aspoň pri hlasovaní nemusia rozmýšľať, aspoň pred hlasovaním nemusia študovať podklady, o ktorých majú hlasovať .  Jeden by povedal, že to ani nevedia, aj keby náhodou chceli  …

Z ploštíc na Súmračnej bolo vraj možné započuť, že Glváč nie je rozčarovaný .  Glváč nie je nasratý . Nežerie ho ani to, že sa na výmene t.j. na jeho odchode z kresla predsedu poslaneckého klubu nedohodli najprv diskrétne a interne na centrále strany . V duchu nepísaných v praxi aplikovaných zásad . Napríklad zo zdravotných dôvodov , z rodinných dôvodov a pod.  Štve ho, že si Hranol robí z neho verejne srandu . A on toho až tak veľa nezbabral . Je síce pravda, že ako minister obrany  nakúpil aj bojové vrtuľníky  Black Hawk bez akejkoľvek výzbroje .  Horko ťažko musel súhlasiť aj s radikálnym tvrdením jeho neprajníkov, že bojové vrtuľníky bez výzbroje asi  nie sú celkom bojové . Sú len celkom boja neschopné ! Ale to on, ako hrdý držiteľ  modrej knižky , nevojak nemohol predsa vedieť .

Glváč sa nakoniec kresla predsedu poslaneckého klubu pomerne ľahko a úplne  bez boja vzdá .  Veď čo iné mu aj ostáva . Dokonca je možné , že sa bude oficiálne tváriť, že len na to doteraz úporne čakal. Vie si niekto vôbec predstaviť, že by sa on a postavil proti predcedovi ?  A o také zbytočné kreslo ? Stačí, ak mu ostane kreslo, kresielko podpredsedu Národnej rady  .  Zatiaľ …..

Teraz najčítanejšie

Miroslav Janis

Optimisticky a vytrvalo sa pokúšať o to, aby politici a verejne činní ľudia rešpektovali práva občanov, aby niesli "doživotnú" zodpovednosť za svoje činy pri výkone verejných funkcií...