Denník N

Viac ako týždeň v reklame: Timberlakova malina, samizdatová Sóda, svetoví kreatívci, hokej a beh proti fašizmu

Nejak sa mi nedarilo písať ostatné týždne, veľa práce a tak. Ale nezúfajme, ideme ďalej, lebo mocné veci sa dejú. Napríklad Justin Timberlake vkladal jedno ovocie do druhého.

Skvelá reklama a pritom taká blbosť

Sketcher priniesol správu o tom ako výrobca nápojov Bai využil haluzné video Justina Timberlakea, v ktorom vkladal čučoriedku do maliny. Hneď po tom skočili tvorcovia reklamy na ovocné nápoje a vzniklo toto:

Svetoví kreatívci v Bratislave

Slovenský festival kreativity – Zlatý klinec, prinesie do Bratislavy svetovú kreatívnu elitu. Prídu držitelia Canneských levov, top stratégovia a prezentátori, ktorých bežne môžete stretnúť iba na najprestížnejších pódiách. 24. mája sa na lodiach na Dunaji uskutoční konferencia venovaná reklame a komunikácii. Niektorých speakrov a ich práce som predstavil v tomto videu pre Sketcher:

Samizdatové vydanie magazínu Sóda

Pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače sa O2 rozhodlo vydať špeciálnu verziu svojho magazínu Sóda. „Samizdatové“ vydanie obsahuje počné informácie o tom, ako fungovala cenzúra kedysi a píše sa v ňom to, prečo je sloboda tlače tak dôležitá.

Spomienka na Jána

No a keď už sa bavíme o novinároch: Novinárska cena bola toho roku smutná, asi tušíte prečo. Nadácia otvorenej spoločnosti zorganizovala oceňovanie tých najlepších novinárov ako pamiatku na Jána Kuciaka. Prvýkrát sme na verejnosti prezentovali projekt Shut Up! Voice of democracy in danger, ktorí dali dokopy moji kolegovia z Respectu. Onedlho bude vystavený (okrem niektorých slovenských miest) aj v Poľsku a na Ukrajine. Pozrite si víťazov Novinárskej ceny tu.

Smečko a fašizmus

Sme má po divnej smetiarskej kampani konečne kampaň hodnú mienkotvorného média. Na svojm Instagrame zverejnilo sériu stories o hrdinoch, ktorí bojovali s fašizmom. Dúfam, že si to kukol aj Richard Raši, ktorý dával video z toho ako behá v deň voľna. Bohvie, či vedel, že prečo je to vlastne voľný deň…

Hokej

Čo by tol za post o reklame, keby som vynechal hokejové spoty. Samozrejme najviac ma bavia tie Kauflandové od kolegov z našej reklamnej agentúry Respect APP:

Prajeme vám vyššie dane

Okrem tohto sa v Respecte tešíme aj z prvého miesta v hodnotení mesačníka Stratégie a druhého miesta v hodnotení Medialne.sk pre print, ktorý vyzýval ľudí, aby platili dane. Pripravili sme ho pre Úsmev ako dar v rámci kampane 2% z daní.

Nedostatkový tovar je sexi

Keď už sme pri daniach… V experimente, v ktorom dali študentom vybrať, ktorý plagát sa im páči najviac s tým, že si potom z prezentovanej kolekcie môžu zobrať domov ktorýkoľvek, okrem jedného, ktorý bol už zabookovaný, sa všetkým najviac páčil práve ten. Tento fenomén často využívajú napríklad portály na rezerváciu hotelov či leteniek, ktoré klamú. Červeným tam svieti, že si túto izbu dnes už pozeralo X ľudí a v hoteli sú voľné už iba posledné 2 izby. Viac o tomto fenoméne sa dočítate v pokračovaní mojej série Omyly a fenomény komunikácie, ktorú píšem pre Stratégie.

Pozrite aj minulý Týždeň v reklame: Terminal loves ženy, smrť a Youtuberi v reklame a veľkonočný Babiš a sledujte moju skupinu, v ktorej nájdete dobré (aj zlé) reklamy. Napríklad táto kampaň o Parkinsone je od Alexandry Taylor, ktorá príde naživo do Bratislavy už 24. mája:

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Róbert Slovák

Dvadsať rokov sa venujem reklame a komunikácii. Bol som prezident Art Directors Clubu a Klubu reklamných agentúr Slovenska, som člen Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu a spoluzakladateľ ždruženia Ľudia z marketingu. Nedávno som vydal knihu Viac ako reklama. Bol som spoluiniciátor Výzvy k ľudskosti, pod záštitou prezidenta Andreja Kisku som založil medzinárodnú databázu charitatívnych kampaní GOODEAS.org. Po komédii o neexistujúcom filme s názvom Prvý slovenský horor dokončujem smutnú komédiu o nezmysle života a smrti La Dolce Morte. Ak vás zaujíma na čom pracujem, pozrite www.slovakandfriends.agency