Denník N

Poď bývať na Blízky Východ, bo tam je super!

Blízky Východ, aj tak je označovaná krajina pred Košicami. Za Košicami je už Ďaleký Východ. Ak sa ma niekto spýta, či sa cítim byť viac Európankou alebo Slovenkou, hovorím Európanka. Ak sa ma niekto spýta, či sa cítim viac Slovenkou alebo Východniarkou, hrdo sa hlásim k Východu. Aj keď vravím „som fejková“– NEPIJEM. Už aj prízvuk strácam. No ako hovorím, niet lepšieho miesta ako Spiša.

POLOHA

Spišská Nová Ves má vysnívanú polohu, 3 kilometre do raja, do toho reálneho, Slovenského. Nádherné tiesňavy, či vodopády, vôkol lesy. Mohlo by byť toto miesto dokonalejšie? Veru mohlo. Pootočením o 90 stupňov (v mojom prípade prejsť z obývačky do spálne) si človek dopraje nádherný výhľad na panoramu Tatier vzdialenú len pár desiatok kilometrov.

Do Popradu, či Levoče je to len zopár kilometrov, do Košíc 75, a to Spišská Nová Ves leží na hlavnom železničnom uzle. Všadzi blízko (len do Nitry nie).

ĽUDIA

Ako tak cestujem po Slovensku, (a to skoro stále) snažím sa nájsť typické črty ľudí pre daný región. Aj keď nie som zástancom paušalizovania a škatuľkovania, počas mojich ciest som si všimla, že aj ľudia po Slovensku sú iní. My, Spišiaci, sme otvorenejší, kamarátskejší, temperamentnejší (v tom nás hádam už len Oravaci predbehli) a hlavne veselí. Ja si užívam vždy ten čas, kedy som doma, je totiž pomalší ako v Nitre, či Bratislave. Ľudia sa pristavia, smejú sa, nie sú tak uponáhľaní (alebo možno preto, lebo sa poznáme?).

HISTÓRIA

Spiš dýcha históriou o to krajšie je to spojenie s kultúrou. Spišský hrad najväčší v strednej Európe, kde je stále nejaký program, Novovešská najvyššia veža na Slovensku, kostol v Chrasti nad Hornádom,ktorý  je jedinou centrálnou románskou sakrálnou stavbou na Spiši, v takto zachovanom stave v celej strednej Európe, kostol v Žehre, mozaika v grekokatolíckom kostole v Spišskej Novej Vsi, letohrádok Dardanely, najväčšie šošovkovité námestie v Európe…. Mohla by som pokračovať aj do rána, jednoducho milión spôsobov a ciest kam si výjsť, čo objaviť, kam strkať nos. Musíš to tam jednoducho milovať a hlavne keď vidíš, že ľudia sa k tomu nesprávajú ľahostajne.

MESTO, AKCIE a KULTÚRA

Spišská Nová Ves je jedná start up párty. Len čo vykuknú prvé lúče v Novejši mesto pripravuje samé akcie. Spišské trhy, Dni humoru, Dni remesiel…. Pomaly každé 2 týždne dačo. O zábavu a akcie nie je núdza. Aktivity sú skvelé zabava pre deti aj dospelých. Hudba, šport kultúra. Výstava fotografií v mestkom parku, alebo v ktorom meste môžete v strede námestia hrať bedminton? Mestký park ponúka relax, tieň, ale aj športové vyžitie.

PRIESTOR PRE MLADÝCH

Jedna z najkrajších čajovní na Slovensku, kaviareň v ktorej robia najlepšiu kávu na východe (ževraj), hipsterská kaviareň s dokonalými koláčikmi, kaviareň pre influencerov, historická vináreň. K tomu podniky kde davajú FFP (Fest Fajné Pivo), a keď sa chceš najesť, nevieš, ktorú reštiku si vybrať (ale zároveň výlučovaciou metódou vylúčiš tie, kde by si musel platiť obličkou).

LOKÁL

Klub mladých, ktorý vznikol s podporou mesta, aby mladí nemuseli chodiť niekde po krčmách, ale zmysluplne trávili čas. OZ mladí ľudia a život, ktorí robia prevencie voči rôznym problémom pre mládež. OZ Nespi-Spiš, ktoré sa venuje neformálnemu vzdelávaniu, organizuje rôzne diskusie, besedy, či literárny klub. Tanečné hip-hopové skupiny mladých ľudí, ktorí nechybajú na žiadnej akcií, či folklórny súbor, organizácie, ktoré budujú silné komunity ľudí. Ale aj lokálny web mladých Novejša, ktorý píše o udalostiach v meste, či zoznamuje nás so zaujímavými ľuďmi….

TA POC BÝVAC K NÁM ŠĽEPÝM

Niekto to volá nič, niekto to volá Spišská Nová Nič, ja to volám domov. Vždy som sa tešila, že kedy vypadnem. Teraz žijem väčšinu času na Západe. Poznám veľa rôznych miest, a veľa ešte chcem spoznať, ale najlepšie je doma, najlepšia je Spišská. Mesto, ktoré má históriu, kultúru, vysmiatých ľudí, nádherné okolie. Chcela by som byť kritická, no zrazu neviem byť. Možno len to, že ak to číta nejaký Spišiak, nech pouvažuje nad tým vrátiť sa domov.  Spiš je ale otvorený všetkým, my sme skrátka bezprostrední a Spišská potrebuje viac mladých ľudí, ktorí chcú svoj domov spraviť krajším. Potrebuje ľudí kreatívnych, s nápadmi, ľudí, ktorí sa chcú vo svojej komunite angažovať.

Teraz najčítanejšie

Bibiána Kleinová

Predsedníčka OZ Nespi-Spiš. Študentka Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Nexterie Leadership Academy. Večný cestovateľ, neriadená strela, rodený optimista, kreatívna duša.