5 rokov s odpadom v Novom Meste

Pred piatimi rokmi sme spustili dobrovoľné odpadové hospodárstvo vo forme zelených smetných košov. Chceli sme otestovať moderné štandardy umiestňovania košov a snívali o peknej bodke vo forme nahradenia našich košov tými samosprávnymi.
Pravdepodobne každý z nás už videl na ulici preplnený odpadkový kôš, prípadne držal niečo v ruke a široko ďaleko nebol žiaden kôš. Drvivá väčšina z nás si trpezlivo odnesie prázdnu fľašu, obal z čokolády či šupku z banánu pomaly až domov. V Bratislave najmä v oblastiach mimo centra mesta buď koše na ulici chýbajú, alebo sú zle umiestnené.
Náš systém odpadkových košov
Prvé experimentovanie s odpadkovými košmi sme začali v priestore Železničnej stanice Filiálka. Pri stanici sme ako Zelená hliadka vybudovali dočasný priechod z recyklovaného stavebného materiálu a ten sme logicky doplnili odpadkovými košmi po oboch stranách. Tie sme umiestnili aj v okolí železničného priecestia na uliciach Jarošová i Riazanská. Preto mi 20.8.2013 v kalendári pribudla každotýždenná pripomienka “Vysypať koše”. Časom si našu snahu všimli aj média.

Nie som fanúšik odpadkov a svoje utorkové podvečery viem stráviť aj s rodinou, koníčkami či pri knižke. Som však Novomešťan a záleží mi na tom ako to okolo mňa vyzerá. Za svoje riešenia tiež nesieme zodpovednosť a chceme ukázať, že o naše mesto, ulice či námestia sa dá starať lepšie ako to dnes zvládajú samosprávy. Preto mi prišlo logické vybudovať priechod umožňujúci pohodlnejší priechod medzi Kukučínovou a Račianskou a dať k nemu aj koše.

K už v teréne umiestneným košom sme 1.5.2015 pridali naše pilotné dobrovoľné odpadové hospodárstvo Zátišie, ktoré sa skladalo z pätnástich zelených košov. Tie sme umiestnili na základe osvedčených metodík, ktoré sme neskôr spísali v našom manuáli umiestňovania odpadkových košov. Ten sme aj zaslali všetkým 18 bratislavským samosprávam.

Nové Mesto má v tom jasno
Naše odpadové hospodárstvo malo za cieľ ukázať, že čistotu v štvrti Zátišie možno dramaticky zlepšiť vhodným umiestnením odpadkových košov. Niekto napíše mail, niekto dá podnet na Odkazprestarostu.sk a my sme sa rozhodli vybrať lokality, otestovať ich a keď sa osvedčia, tak žiadať od samospráv nahradenie našich košov. Takto sme na jeseň 2015 spustili komunikáciu s kanceláriou novomestského starostu Rudolfa Kusého.

Spísali sme lokality košov, vysvetlili dôvody umiestnenia košov a zrátali koľko litrov odpadu sa týždenne v košoch vyzbiera. Komunikácia prebiehala v podstate niekoľko mesiacov a na jej konci bolo nahradenie šiestich našich košov. Zvyšné nemajú záujem nahradiť, lebo majú na situáciu skrátka iný názor. To napriek našim návrhom ako i prečo nahradiť každý z nich.

Na Magistráte sa sľuby sľubujú
Komunikáciu sme rozbehli aj v prípade Magistrátu. Adoptívnych rodičov si totiž našli koše po celej Bratislave a to často práve pri cestách v správe Magistrátu. Zrejme aj vďaka tlaku Nového Mesta nahradil Magistrát ďalšie tri koše v rámci nášho hospodárstva na Zátiší. Dobrovoľnícky sme sa tak ďalej starali o zvyšných šesť košov, v ktorých sa každý týždeň nazbieralo približne 400 litrov odpadkov čím potvrdzovali svoju existenciu.

Z Magistrátu sa nám po približne dvoch rokoch od osadenia prvých košov sami ozvali, že evidujú naše koše a radi by prediskutovali ich nahradenie. Tomu sme sa prirodzene potešili. Realita však bola podstatne zaujímavejšia:
- Apríl 2017 – zaslali sme zoznam približne tridsiatich miest, kde sa naše koše nachádzajú. Padá prísľub nahradiť koše okamžite, alebo na jeseň.
- Jún 2017 – na osobnom stretnutí s primátorom Nesrovnalom zaznel prísľub nahradiť naše koše
- August 2017 – pripomínam sa s prísľubom, že budú naše koše nahradené.
- Október 2017 – pripomínam sa opäť s prísľubom, že budú naše koše nahradené. Znovu zasielam zoznam tridsiatich košov určených na nahradenie
- November 2017 – pripomínam sa opäť, lebo koše stále neboli nahradené
- Január 2018 – pracovník Magistrátu ma kontaktuje ohľadom nahradenia košov a tak na osobnom stretnutí odovzdávam tretí-krát ten istý zoznam košov
- Marec 2018 – do konca februára mali byť koše nahradené, ale nie sú. Pripomínam sa opäť
- Apríl 2018 – Magistrát osádza nové objemné i menšie odpadové nádoby. Ani jedna z nich nenahradila náš kôš
- Máj 2018 – sťahujem jedenásť košov, o ktoré som sa priamo staral

Veril som, že sa dočkám nahradenia našich košov a nechcel som ich sťahovať skôr ako budú nahradené. Sám by som sa totiž podieľal na zhoršení čistoty vo svojom okolí. Každý z nás má svoj pohár trpezlivosti. Ten však pretiekol po sérií prísľubov a vzhľadom na to, že moja kampaň na novomestského starostu je v plnom prúde. Chcem sa totiž sústrediť na príležitosť riešiť podobné miesta na úrovni celej mestskej časti a nie podľa dobrovoľníckych kapacít nás obyvateľov.

Záverečná bilancia a čo bude ďalej?
Od začiatku mája som po piatich rokoch bez zodpovednosti za vysypávanie odpadkových košov. Počas týchto rokov som sa spolu s ďalšími staral nie len o ich vysýpanie, ale aj údržbu, nahrádzanie, zastriekanie čmáraníc a podobne. Cieľom bolo robiť túto prácu poctivo. Koše potvrdili svoj zmysel, keďže podľa našich prepočtov sa v nich nazbieralo približne 248 kubíkov odpadkov.

Odstránenie košov však automaticky neznamená, že týždenne pribudnú stovky odpadkov v novomestských uliciach. Väčšina z nás je zodpovedná a tak si svoj odpad so sebou ponesieme. Je mi to však ľúto, keďže kvalitné odpadového hospodárstvo je predpokladom čistého a príjemného mesta. To by si mali uvedomovať aj vo vedení nášho mesta či mestských častí.

Stále chcem veriť v schopnosť kompetentných zvládnuť niečo tak triviálne ako osadenie jedenástich odpadkových košov v jednom z hlavných miest Európskej únie. Preto zašlem primátorovi Nesrovnalovi i starostovi Kusému listy, v ktorých ich vyzvem nahradiť nielen koše v mojej priamej zodpovednosti, ale aj ostatné odpadkové koše.

Chcel by som sa takto na záver poďakovať množstvu statočných Bratislavčaniek i Bratislavčanov, ktorí sa o naše koše starali či starajú počas rokov, od kedy sme sa rozhodli prispieť k zlepšeniu odpadového hospodárstva v Bratislave. Je to možno málo viditeľná, ale veľmi dôležitá práca.
Mrzí ma, že ju samosprávy akosi nevedia oceniť a prevziať na seba zodpovednosť za čistotu v lokalitách, o ktoré sa spolu staráme.
Návod na záver: Ako nahradiť naše koše bez nákupu nových, alebo novomestský košový bizár
V okruhu jedného kilometra od našej bytovky sa nám podarilo objaviť jedenásť košov, ktoré by dokázali nahradiť naše koše bez toho, aby sa zhoršila čistota na pôvodných miestach. Tu je ich zoznam:










Matúš Čupka
Zapojte sa do diskusie na Facebooku a pozrite si našu víziu pre Nové Mesto na našej webstránke