Denník N

Lekárka Lucia Kantorová: Zdravie v dospelosti sa začína už v pôrodnici

Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? Pri príležitosti Svetového týždňa rešpektu k pôrodu prinášame každý deň ukážku z dokumentárneho filmu Medzi nami s komentárom expertky alebo experta. O nevyhnutnosti kontaktu koža na kožu dnes píše lekárka Lucia Kantorová z občianskeho združenia MAMILA.

Väčšinu detí narodených na Slovensku sprevádzajú prvými minútami života dotyky cudzích osôb. Odnesenie od matky a zabalenie do zavinovačky predstavujú pre novonarodené bábätko toxický stres a narúšajú jeho popôrodnú adaptáciu. Aj po pôrode tvoria matka a dieťa neoddeliteľnú jednotku. To, že si žena bezprostredne po pôrode položí nahé bábätko na hrudník a ponechá ho tam, predstavuje automatickú a štandardnú dobrú prax, odporúčanú aj Svetovou zdravotníckou organizáciou.

Nerušený dlhotrvajúci kontakt koža na kožu je základ pre dobrý začiatok dojčenia. Prvé hodiny po pôrode sa pre svoju jedinečnosť nazývajú aj zlatá hodina. Je to mimoriadne citlivé obdobie, keď sa rozhoduje o tom, s akou ľahkosťou sa dojčenie začne, a nastavuje sa množstvo mlieka, ktoré sa žene bude tvoriť. Dojčenie podporuje rozvoj mozgu, vplýva na ochranu bábätka pred ochoreniami a buduje jeho imunitný systém.

Navyše prispieva k upevňovaniu vzťahu medzi matkou a dieťaťom, k vytváraniu základnej dôvery a istoty. Vysoké percento fyzického a duševného zdravia v dospelosti závisí práve od dojčenia. Separácia a balenie detí po pôrode predstavuje premárnenú šancu zlatá hodina je v živote matky a bábätka len raz a nikdy viac.

MUDr. Lucia Kantorová, predsedníčka občianskeho združenia MAMILA

 

Poznámka:Táto iniciatíva vznikla na základe spolupráce ľudí, ktorí chcú zlepšovať slovenské pôrodníctvo. Všetky expertky a experti poskytli svoj odborný názor na voľné šírenie a bez nároku na honorár. Pretože #naporodezalezi.

 

Prečítajte si aj:

Pôrodná asistentka Iveta Lazorová: Čupieť alebo kľačať počas pôrodu je bezpečnejšie pre ženu aj dieťa

Právnička Janka Debrecéniová: O zákrokoch na našom tele rozhodujeme len my samy

Aktivistka Zuzana Krišková: Rodí žena, nie zdravotnícky personál

Pôrodník Viliam Lokša: Sme zodpovední za to, ako ženy na pôrod spomínajú

Ombudsmanka Mária Patakyová: Šitie po pôrode nemá bolieť

Psychiater Jozef Hašto: Dieťa s matkou potrebujú byť po pôrode spolu, aby sa do seba zamilovali

Teraz najčítanejšie