Denník N

Zo Slovenska viac ľudí uteká, ako je počet potratov.

Život, aj ten ešte nenarodený, je potrebné chrániť. Ale nemôžeme to robiť so sympatizantami režimov, ktoré v mminulosti zámerne zavraždili milióny ľudí. Väčším problémom ako neustále klesajúci počet potratov je narastajúci počet mladých ľudí, ktorí odchádzajú zo Slovenska navždy preč.

 

Tak nám naši obdivovatelia režimov, ktoré na Slovensku a v Európe v 20.storočí zabili milióny ľudí, vrátane detí či starých a invalidov, posunuli do parlamentu novelu zákona výrazne sprísňujúcu podmienky potratov. Svoj návrh Kotlebovci odôvodnili tým, že ženy na Slovensku sú zhýranými kariéristkami, ktorých zaujíma len kariéra a štíhla postava, a preto nechcú rodiť.

Obmedzením potratov sa má vraj zvýšiť pôrodnosť, čím by sa výrazne prispelo k riešeniu demografických problémov krajiny. Počet potratov sa znížil na zhruba 6,5 tisíc ročne. Áno, stále je to veľmi vysoké číslo. A určite sa za ním ukrýva predovšetkým veľmi veľa osobných či rodinných tragédií žien, ktoré sa pre takéto dramatické riešenie rozhodli, a nie Kotlebom popisovaná zhýralosť  kariérizmus. Spoločnosť má v prvom rade pomôcť týmto ženám v ťažkých krízových situáciách a nie ich ešte viac stresovať, ohrozovať na zdraví či dokonca na živote. A v neposlednom rade „riešiť“ aj „spoluautorov“ ich tehotenstva.

Hlavným demografickým a celkovo kultúrno-sociálnym problémom krajiny medzi zakaleným Dunajom a vyklčovanými Tatrami však nie sú potraty nenarodených detí, ale doslova útek živých ľudí z tejto ťažko skúšanej krajiny!

Podľa nedávnych prieskumov Podnikateľskej aliancie Slovenska zo zhruba 30 tisíc slovenských študentov, ktorí študujúc v zahraniční, sa nechce domov vrátiť zhruba polovica a ďalšie tisíce váhajú. Zo zhruba 300 tisíc Sloveniek a Slovákov, ktorí žijú a pracujú v zahraničí, sa domov nechce vrátiť dokonca až 70 percent!

Ja viem, že to znie do istej miery cynicky, ale porovnajme počet potratov s počtom už narodených, v drvivej väčšine vzdelaných, úspešných aktívnych ľudí, navyše vo veku do 35 rokov, ktorí opustili a opúšťajú túto krajinu. Toto je tá pravá demografická katastrofa, znásobená aj tým, že je medzi nimi veľmi veľa mladých žien – budúcich matiek!

A čo by týchto našich rodákov presvedčilo na návrat domov? Podľa iného prieskumu, organizovaného neziskovou organizáciu LEAF a týždenníkom Trend, sú tými hlavnými dôvodmi: zmena politickej kultúry, konkrétna dobrá pracovná ponuka, zlepšenie štátnych služieb a konkurenčné podnikateľské prostredie.

Ak si myslia poslanci slovutnej Národnej rady SR, že táto novela naozaj rieši vážne problémy spoločnosti, a jej schválenie tiež nemalou mierou prispeje k návratu našich rodákov domov, a nebodaj presvedčí mnohé váhajúce mladé Slovenky a Slovákov aby ostali doma, nech zahlasujú za. Ale nech sa neoháňajú konzervatívnymi a „prolife“ hodnotami, osobitne pri návrhu zákona, ktorý predložili náckovia! Lebo v krajine, z ktorej nemalá časť mladej aktívnej a vzdelanej populácie odchádza, jednoducho tieto hodnoty náckami predložená novela o potratoch nijako nenastolí, ani neochráni. Práve naopak!

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie