Denník N

Cestovanie v čase – potrebujeme naozaj nový potratový zákon?

Ak mi neveríte s mojou voľbou, ako mi môžete zveriť dieťa? zdroj:pinterest.com
Ak mi neveríte s mojou voľbou, ako mi môžete zveriť dieťa? zdroj:pinterest.com

Keď „obrovské množsvto“ je tak trochu vymyslené a.k.a. potratovosť na Slovensku je rekordne nízka rok čo rok.

Ako obvykle raz za čas treba rozprúdiť v parlamente, a celom štáte, debatu o kontroverzných témach. Hlavne nech sa zabudne na tie ostatné dôležité veci, čo by sa mali riešiť. Tentoraz sa jedná nielen o kontroverznú tému, ale aj od kontroverznej strany. Strana ĽSNS prináša úpravu zákona o potratoch, podľa ktorého by sa potraty mohli robiť len v troch prípadoch ak je ohrozený život ženy, ak je dôvodné podozrenie, že žena otehotnela z dôsledku násilného činu alebo ak ide o preukázateľne geneticky chybný vývoj plodu. V dôvodnej správe uvádzajú „Obrovské množstvo nádejných matiek ide na potrat len kvôli kariére, povýšeniu v práci, kvôli udržaniu štíhlej postavy, kvôli zhýralému životnému štýlu a túžbe „predĺženia“ si mladosti, či kvôli pohodlnosti.“ Viem, že mnohé veci fungujú tak, že podľa seba súdim teba, ale naozaj by ma zaujímalo z kade to „obrovské množstvo“ pochádza. Minuloročná oficiálna štatistika potratov na Slovensku ukazuje, že máme rekordne nízku úroveň potratovosti (1,1 (2017) vs 3,6 (1997) na 1000 obyvateľov). Viac ako polovica žien, ktoré podstúpia potraty má nad 30 rokov a viac ako dve tretiny z nich už majú jedno a viac detí.

 

Chcela by som poukázať na súčasnú situáciu v Írsku. 25. mája sa tam totiž koná referendum o zrušení Ôsmeho dodatku, ktorý ustanovuje, že život matky je rovnocenný so životom nenarodeného dieťaťa. Interrupcie sú tam legálne len pri ohrození života matky ale je toto naozaj pravda? Pri blížiacom sa referende mnohé ženy zverejňujú svoje príbehy, dovolím si poukázať na dva z nich. Claire Malone, ktorá má pľúcnu hypertenziu, tj zvýšený krvný tlak v pľúcach, sa ocitla tehotná. Pľúcna hypertenzia patrí medzi najzávažnejšie ochorenia, ktoré treba počas tehotenstva zvládať a je priamym ohrozením života matky ak tehotenstvo pokračuje. V Írsku aj napriek ich hore-spomenutému zákonu odmietli vykonať. Tehotenstvo prežila, avšak žije s následkami dodnes, sama si počas tehotenstva myslela, že zomrie a je isté, že kvôli tomuto tehotenstvu má skrátenú dĺžku života. Aj keď sa jedná o častejšie choroby ako je napríklad cystická fibróza, ženy majú problém s tehotenstvom. Jedna zo žien, ktorá bola na novej veľmi úspešnej liečbe, vďaka ktorej sa zlepšila jej funkcia pľúc z 46% na 64% a taktiež nebola v deficite mnohých minerálov, sa dostala do ohrozenia života, akonáhle otehotnela. Otehotnela, aj napriek tomu, že jej bolo povedané, že bez IVF sa to nikdy nepodarí (asi tie lieky fakt dobre fungovali aj na jej plodnosť). Akonáhle otehotnela, zastavili jej celú liečbu. Snažila sa získať súhlas nemocnice na to, že berie na vlastné svedomie aj by malo jej dieťa zdravotné vady ak by sa pokračovalo v jej liečbe, nič. Až keď sa rozhodla odísť do zahraničia zaujímali sa o jej zdravotný stav a našli zlatú strednú cestu s jej pôvodnou liečbou aj zdravým tehotenstvom. Sme si istí, že chceme aby to naše zákony dotiahli až do tohto štádia? Aby aj keď je odôvodnené, že je ohrozený život ženy jej nebolo dovolené umelé prerušenie tehotenstva?

 

Vo vyspelých západných krajinách sa rokuje o zrušení prísnych potratových zákonoch, ale my na Slovensku sa musíme vracať do minulého storočia spolu s našimi názormi a politikmi. Stále nedokážem pochopiť ako je možné aby mohli muži rozhodovať o ženskom tele. Tehotenstvo sa ich nikdy týkať nebude. Je to moje telo, ktoré poskytuje všetky živiny, kyslík, energiu a úkryt pre to nenarodené dieťa. Ženské telo sa s tehotenstvom úplne zmení a ten kto si tým neprejde nedokáže pochopiť ako veľmi. Ženy majú kŕče, o ktorých sa nerozpráva, bolia ich prsia, nemôžu spávať – buď len tak, alebo im treba opakovane na toaletu alebo dostávajú kopance, je im často zle, nevedia sa najesť a keď sa nebodaj najete tak aj tak nie je žalúdok spokojný, sú precitlivené, neskutočne unavené a musia sa obmedzovať v mnohých aspektoch svojho života. Ak sa vám toto zdá málo, tak si k tomu pripíšte zvýšené riziko anémie, depresie či pre- alebo post- natálnej, vysokého krvného tlaku či trombózy okrem iných. Ženy, ktoré chcú byť tehotné bojujú s týmito „vedľajšími účinkami“ tehotenstva, ale čo tie ktoré sa nedokážu tešiť z tehotenstva zo svojich vlastných dôvodov? Nie len, že tieto ženy v Írsku a Poľsku musia ísť cez toto náročné rozhodnutie ale nemajú ani podporu svojich nemocníc a štátu.

 

Na našom malom Slovensku by sme sa mohli naozaj snažiť najprv riešiť život po pôrode, zabezpečenie rodín, prevenciu výpovedí ženám na základe ich odchodu na materskú, ale aj prevenciu preferovania mužov v mnohých pracovných pozíciách, pretože pri ženách sa očakáva, že skôr či neskôr pôjdu na materskú. Keď budú mať budúce mamičky dobré zázemie, potom sa môžeme snažiť obmedzovať množstvo potratov. Ak by mal skutočne existovať zákon na obmedzenie potratov, ktorý by bol vymyslený a schválený mnohými ženami vyzeral by nejak takto:

Zákon upravujúci umelé prerušenie tehotenstva so zreteľom na ochranu života a zdravia ženy a počatého dieťaťa.

  • Žene možno umelo prerušiť tehotenstvo na jej podnet ak je ohrozený jej život – vrátane bežných zdravotných problémov, ktoré majú tendenciu sa zhoršovať v tehotenstve napríklad srdcovo-cievne choroby.
  • Žene možno umelo prerušiť tehotenstvo na jej podnet ak je dôvodné podozrenie, že žena otehotnela v dôsledku trestného činu a nebránia tomu jej zdravotné dôvody a tehotenstvo nepresahuje 12 týždňov.
  • Žene možno umelo prerušiť tehotenstvo na jej podnet ak ide o preukázateľne chybný vývoj plodu, z dôvodu genetických aj nie genetických anomálií a tehotenstvo nepresahuje 24 týždňov a nebránia tomu jej zdravotné dôvody.
  • Žene možno umelo prerušiť tehotenstvo na jej podnet ak ju opustil jej partner počas tehotenstva a tehotenstvo nepresahuje 12 týždňov.
  • Žene možno umelo prerušiť tehotenstvo na jej podnet po objektívnom posúdení jej socio-ekonomickej situácie – spôsobilosť na výchovu dieťaťa, či psychicky alebo materiálne (nezamestnané študentky napríklad), prítomnosť oboch rodičov pri výchove dieťaťa a tehotenstvo nepresahuje 12 týždňov.
  • Žene možno umelo prerušiť tehotenstvo na jej podnet ak daná žena v minulosti registrovala svoj záujem o sterilizáciu a na základe nechcenia detí predchádza možnému tehotenstvu s hormonálnou antikoncepciu, vnútromaternicovým telieskom alebo používaním kondómov (tieto spôsoby prevencie majú stále iba 99% účinnosť) a tehotenstvo nepresahuje 12 týždňov.
  • Žene možno umelo prerušiť tehotenstvo na jej podnet ak daná žena v minulosti zažila psychickú alebo fyzickú traumu počas tehotenstva alebo pôrodu vrátanie pre- a post natálnej depresie, hypermendis gravidarum a tehotenstvo nepresahuje 12 týždňov.

 

Jedná sa o naše dcéry, matky, sestry, kamarátky – neberme im možnosť voľby, ktorú si zaslúžia.

 

Teraz najčítanejšie

Dominika Valent Raffajová

Dominika Valent Raffajová

Vyštudovala som molekulárnu genetiku a diagnostiku vo Veľkej Británií. Pôvodne som chcela študovať medicínu, keďže pochádzam z lekárskej rodiny avšak s genetikou to bola láska na prvý pohľad. Vďaka mojím skúsenostiam počas štúdia v zahraničí som založila firmu genotipo, ktorá poskytuje prvé nezávislé genetické poradenstvo na Slovensku. Vždy som chcela pomáhať ľudom a byť čo najbližšie s klinikou. Blog som začala písať po tom, čo som (zase raz) narazila na nevedomosť ľudí v dôležitých životných témach. Snažím sa pracovať na popularizácii vedy, aby bola bližšie ku každému, nie len vedcom, ktorí majú možnosti a schopnosti čítania publikovaných štúdií. Dôležitá myšlienka, podľa ktorej sa riadim: "If not me, who? If not now, when?" - Ak nie ja, kto? Ak nie teraz, kedy?