Denník N

Spadol z oblakov

Diskvalifikovaný

Jeden (autor) už chcel mlčať, čiastočne aj v snahe priblížiť sa na dohľad (aspoň zraku rysa ostrovida) základnej filozofickej tézy indickej filozofie, podľa ktorej „mlčanie je najvyššia forma poznania“.  Ale znovu zaperlili a tak „jediný spôsob, ako odolať pokušeniu, je podľahnúť mu“( O. Wilde).

Jednu perlu nechtiac inicioval prezident A. Kiska svojím vyhlásením, že nebude opätovne kandidovať v prezidentských voľbách. Dôvod je vcelku sympatický (rodina – veru, pre niektorých existujú ešte aj takéto hodnoty). Aj keď väčšina si (oprávnene) myslí, že je to škoda, je to jeho osobné rozhodnutie – čo je vcelku dobré, veď koho iného osobné rozhodnutie by to malo byť?

Netrvalo dlho a prehovoril stelesnený etalón absolútnej morálky. Poučil pospolitý ľud, že sa nečuduje jeho rozhodnutiu,pretože „správa Finančnej správy SR týkajúca sa daňových operácií firmy KTAG ho (prezidenta Kisku) absolútne morálne diskvalifikuje“. Počuli ste slovo Predsedovo. Hosana na výsostiach Smeru! Odkiaľ ten človek preboha spadol? V akej oblasti ešte on nie je diskvalifikovaný? Nevyčerpateľná studnica zášti a zloby.

Jeho hlboké sociálne cítenie dokazuje aj to, že nosí hodinky IWC Da Vinci za cca 20 000 eur (v tejto súvislosti mi napadlo, aké hodinky asi nosil Leonardo da Vinci, berúc do úvahy aj takmer zanedbateľný fakt, čo po sebe zanechal Leonardo a čo zanechá po sebe tento nositeľ hodiniek a sociálneho cítenia?) Nemohol by občanom v hmotnej núdzi venovať z tých hodiniek  aspoň jedno koliesko? Určite je tam niekde za tie peniaze nejaké naviac. Taký chudák Pellegrini musí nosiť hodinky Heuer Carrera za úbohých cca 5 000 eur.

Napriek ich kvalitným hodinkám však SR nemá obsadený prestížny post sudcu všeobecného súdu v Luxemburgu a to už od roku 2015. SR je prvou krajinou, kde poradný výbor odmietol už tretieho kandidáta. To sa tu nenájde erudovaný odborník s právnickým vzdelaním? Tí vyvolení už hodinky majú, čo viac môžu v Luxemburgu ešte požadovať?

Kauza uneseného vietnamského občana, ktorý sa stále nevedno ako dostal z Nemecka, Česka a Slovenska do Vietnamu  (čo, aj on spadol z blakov a rovno do Vietnamu?) ešte stále  nevyriešená poletuje  vo vzdušnom priestore SR. Ministerka Saková hovorí, že podľa jej informácií na palube lietadla bola príjemná atmosféra a nezaznamenali žiadnu paniku…. Ozaj, koľko atmosfér bolo vlastne na palube?

Vicepremiér R. Raši nám zasa oznámil, že bolo podaných 50 nápadov, ako zlepšiť čerpanie eurofondov. Tak snáď môžem prispieť do tejto tomboly aj ja jedným nápadom (a v prípade potreby ho môžem 49x opakovať), je jednoduchý: Vrátiť všetky eurofondy a začať sa opäť živiť prácou, a potom ešte urobiť poctivú analýzu dopadov eurofondov. Koľko kriminality, korupcie, deformácií priniesli, nemohli tí dvaja mladí ľudia bez nich ešte žiť? Ja viem, toto nie je najlepší vstup do súťaže o Miss/Mr. Sympatia ani do volieb, ale musí sa tam pchať každý? Už dlhšie to tu vyzerá, že chceme využívať iba benefity, ale neprevziať žiadne záväzky, povinnosti atď. To si naozaj niekto myslí, že to takto môže fungovať, bez devastujúceho vplyvu na morálku  a etiku spoločnosti? Mimochodom, EÚ poskytuje aj iný typ grantov ako eurofondy, len o ne musíte súťažiť s inštitúciami zo všetkých členských aj asociovaných kajín EÚ.  Ale nehodnotia ich v Bratislave vaši kamaráti a musí to ísť bez politického krytia. Nech sa páči, najlepšie hrdo, odborne a slušne.

Najhlbšie zatiaľ zaťal generálny prokurátor Čižnár, ktorý skonštatoval: „Štát namiesto toho, aby chránil drobných poľnohospodárov, ich likvidoval. Systém, ktorý je nastavený, je chorý. Štát v týchto oblastiach absolútne zlyháva. Systém poháňa korupcia a klientsko-vazalské vzťahy“. V spisoch vlastného rezortu objavil deväť pochybení, nad ktorými sa mu zastavoval rozum. Za toto si zaslúži náznak ocenenia, najmä, ak bude takto aj pokračovať.

Celkové hodnotenie situácie: Viacerí vládni aj nevládni predstavitelia sa snažia zlepšiť poveternostné podmienky v SR rozprávaním do vetra. Na ich čele je tvár v ktorom sa odráža toľko inteligencie ako vo vode z kolena. I. Kant nás už síce varoval: „Človek je urobený z príliš krivého dreva, než aby chodil rovno„, ale to sme už naozaj všetko trochu rovné drevo vyviezli? Nie je tu náhodou niekto (napr. člen vlády), kto sa zaoberá obchodovaním s drevom?

A keď už pôjde do tuhého, pomôže nám trochu poézie:

 

Když jsem byl malý, říkali mi naši

dobře se uč a jez chytrou kaši

až jednou vyrosteš

budeš doktorem práv

 

takový doktor si sedí pěkně v suchu

bere velký peníze a škrábe se v uchu

já jim na to ale řek

chci být hlídačem krav

(J. Nohavica, Hlídač krav)

 

No nemohol to aspoň ten jeden skúsiť na tomto prestížnom poste? (keď už nevyšiel ten Luxemburg). Mohli byť spokojnejšie aj kravy, aj krajina.

Teraz najčítanejšie