Denník N

Prečo sa 20.mája Číňania ľúbia viac ako inokedy

Alebo krátko ako funguje čínština a čo to má spoločné s kultúrou

Dnes si zamilovaní v Číne vymieňajú darčeky. Asi nemajú čo iné robiť 20.mája? Nope, v skutočnosti majú Číňania svoju vlastnú (hoci nie tak rozšírenú) verziu Valentína a dôvod, prečo je to práve v tento deň, je náramne milý. Čínština funguje záhadným spôsobom, a najkrajšie na nej sú všetky tie kultúrne hádanky, ktoré pomocou jazyka dokážete vylúštiť, ako napríklad prečo sa znak šťastia vešia na dvere otočený naopak. (Je to preto, lebo slovo otočiť hore hlavou – 倒 [dào] znie rovnako ako slovo prísť, doraziť – 到 [dào]. Teda znak šťastia otočený hlavou hore indikuje želanie, aby šťastie dorazilo do domácnosti.)

福 – šťastie

Podobne funguje sviatok zamilovaných 20.mája. Číňania píšu dátum v poradí mesiac/deň, čiže 5/20, čo dáva päť, dva, nula, t.j. 5 2 0 – 五二零, foneticky [wǔ èr líng]. Ak poviete [wǔ èr líng] dostatočne rýchlo, veľmi sa to podobá na [wǒ ài nǐ], čo znamená Milujem ťa (我爱你).

Sama by som bola zabudla na tento roztomilý fenomén, keby som nebola na Wechate videla fotky ruží a praliniek a vyznania lásky doplnené spoločnou fotkou. Už aj letím do obchodu na rohu kúpiť C. aspoň gumové medvedíky. Ja pestujem nádej, že ma on možno obdaruje čokoládovým brownie, lebo to je pre mňa v ryžovo-rezancovej Číne svetlo na konci tunela.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie