Denník N

Najrozšírenejším náboženstvom je konformizmus

Čím je jedno Božie prikázanie – Nezosmilníš! dôležitejšie ako iné – Nepokradneš? Poviem to priamo: Vaše mlčanie je vaším najhorším zločinom.

Nie je to tak dávno, čo bola na niekoľko mesiacov moja cirkev – Katolícka cirkev – hlavným politickým aktérom v našej krajine. Verejné vyhlásenia, pastierske listy ako na bežiacom páse. Všetko v mene pomoci rodine (cynik povie, že proti homosexuálom). V čase pred referendom o rodine nemali naši pastieri – biskupi – problém verejne vystupovať a zastať sa toho, čo považovali za správne a naopak, protestovať proti niečomu, s čím nesúhlasili.

 

Dnes od biskupov nepočujem ani pol slova. A pritom by bolo o čom: Váhostav a jeho podvodné konanie, prepojenie na vládnu stranu, zadržiavanie spravodlivej mzdy, to všetko sú veci, ktoré by mali Cirkev trápiť.

 

Svojim mlčaním dáva Konferencia biskupov Slovenska za pravdu jej odporcom. Správajú sa totiž skutočne ako predstavitelia mocenskej štruktúry, nie ako strážcovia posvätného zjavenia a pastieri ľudí: je veľmi ľahké kopnúť si do homosexuálov, ktorí na Slovensku napriek strašeniu z fundamentalistických kruhov nie sú dobre zorganizovaní a nemajú za sebou silnú mocenskú štruktúru. Ale kopnúť si do Váhostavu? To je už iná káva. Aj biskupom je očividne zrejmé, že sa jedná o citlivú kauzu, keďže na Váhostav je napojený celý súčasný mocenský establišment. Otázka za milión: Čoho sa biskupi boja?

 

RKC horlivo podporovala referendovú iniciatívu, keďže je v súlade so slovenskou interpretáciou dvornej teológie. V poriadku. Ale denno-denne sa na Slovensku dejú veci, ktoré sú rovnako v rozpore s Cirkevným učením a žiadne vyjadrenie k tomu nie je. A namiesto toho budeme v „exkluzívnych rozhovoroch“ dookola počúvať, že Zvolenský nebol Bezákovým katom. Pche.

 

Kauza Váhostav. Použijúc Cirkevnú terminológiu ide o očividné zadržiavanie spravodlivej mzdy, čo je jeden z do neba volajúcich hriechov. Okolo spravodlivej mzdy sa točí celé Cirkevné sociálne učenie od roku 1891 (encyklika Rerum Novarum) a tento termín nájdete už u Tomáša Akvinského v trinástom storočí (!). Zúčastňovať sa homosexuálnej BDSM párty, akokoľvek hriešne to môže byť, medzi do neba volajúce hriechy – zatiaľ – nepatrí. Napriek tomu sa Zvolenský a spol. tvária, akoby sa jednalo o najväčší problém Slovenska a každého jedného z nás.

 

Policajná razia vo Váhostave

 

Čím je jedno Božie prikázanie – Nezosmilníš! dôležitejšie ako iné – Nepokradneš? Pápež František nehovorí celému svetu, že najväčšou hrozbou pre svet sú registrované partnerstvá či homosexuálne adopcie, hoci referendum podporil. Jeho hlavnou témou je sociálna nespravodlivosť. Dnešnú ekonomickú realitu a jej neduhy kritizuje tak vehementne, až je neprajníkmi často označovaný za komunistu.

 

Naši biskupi by sa Františkom mohli inšpirovať, ale zdá sa, že robia skôr opak. A ako vôbec môžeme od nich chcieť, aby zúrivo štekali na vládu, keď žijú z jej peňazí? Ďalší corpus delicti toho, ako veľmi je nutná finančná odluka Cirkvi od štátu. Nie preto, že by sme excesívne vyciciavali štátne zdroje – ostatne, na vysielanie STVčky ide každoročne viac štátnych peňazí, ako na všetky cirkvi dohromady. Odluka je potrebná kvôli Cirkvi samotnej. Kvôli jej predstaviteľom. A kvôli nám, členom cirkvi. Kvôli mne.

 

Už ma nebaví byť neustále ponižovaný nadávkou „kresťan“ či „katolík.“ Drahí moji pastieri, boli ste schopní vynakladať enormné úsilie, aby bola iniciatíva Aliancie za rodinu úspešná. Urobte teraz niečo pre to, aby zlodejská iniciatíva hajzlov typu Fico, Široký, Haščák či Paška nakoniec úspešná nebola. Poďakujú sa vám aj nekatolíci a splníte si svoju psiu povinnosť. Viem, že  my katolíci Sväté Písmo veľmi nečítame, ale skúsme si niekedy nalistovať Jakubov list: „Kto teda vie dobre robiť a nerobí, má hriech.“

 

peklo

 

Na Veľkonočnú nedeľu som bol v kostole v dedinke Vitanová, na Orave. Počas prosieb ma tam donútili pomodliť sa za nebohého biskupa Vojtaššáka. Toho, ktorý kedysi povedal: „Mal by som návrh. Pretože ľudia nie sú o tejto otázke náležite informovaní, prosil by som, aby sa o tom vydala ľudová knižočka. Židia sa snažili k sebe vzbudiť sústrasť, ľudia ich ukrývali, pretože vraj to, čo sa so židmi robilo, bolo neľudské. Židia si mysleli, že sa s nimi bohvie ako zle zaobchádza, zatiaľ čo sa v táboroch môžu mať celkom dobre.“

 

Kašľať na osobu Vojtaššáka, napokon, možno bol skutočne svätý človek. Ale prial by som si, aby sme sa takto modlili aj za Juraja Širokého. Za to, aby sme mu dokázali odpustiť, nehnevať sa na neho a pokorne dožadovať spravodlivosť. No najmä za to, aby dokázal odpustiť sám sebe.

 

Alebo za živnostníkov, ktorým Široký zadržiava spravodlivú mzdu. Modlime sa za ich rodiny, za ich životy a za ich duše, ktoré sú teraz viac ako kedy predtým v pokušení hrešiť, keďže ich hriech je zabalený v pozlátku spravodlivého hnevu.

 

Široký

 

V momente, kedy by takéto modlitby začali oficiálne prebiehať, by sa všetko zlomilo. Realita celej neskonalej nespravodlivosti by bola totiž tak očividná, že by skutočne každý pochopil nutnosť tvrdej reakcie. Potom by sme sa, neskoro, ale lepšie ako nikdy, možno konečne dočkali pastierskeho listu na túto tému. Celé Slovensko, s KBS na čele ho nutne potrebuje. A po jednom pastierskom liste musí prísť ďalší a ďalší, nasledovaný stretnutiami s premiérom, verejnými vyhláseniami a inými krokmi, ktoré sú potrebné na to, aby sa náš národ postupne prebudil zo svojej tisícročnej letargie.

 

Môj múdry učiteľ mi nedávno povedal: Najrozšírenejším náboženstvom na svete je konformizmus. Neostáva, len s ním súhlasiť. Sám, tak ako každý, s týmto démonom denno-denne bojujem a prial by som si, aby slovenským biskupom tento boj išiel o trošku lepšie.

 

Včera bol sviatok svätého Juraja, ikony boja proti zlu. Ten Slovenský Juraj – Juraj Široký – sa stal symbolom neduhov, ktoré trápia našu spoločnosť. Kde je dnes Juraj Široký, čo sa mu stane? Odpoveď poznáme, razia v jeho podniku môže maximálne znamenať niekoľko obvinení stredného manažmentu a tak to skončí. Pána diaľníc sa nikto nedotkne. Trápi ma to a malo by to trápiť aj vás. O to viac, že vy máte moc veci reálne ovplyvniť. A preto je vaše mlčanie vaším najhorším zločinom.

 

Prečítajte si aj blog Martina Mihálika, ktorý reaguje na moje údajne zavádzajúce slová a vyjadrite sa v diskusii. Ďakujem.

Teraz najčítanejšie

Dominik Harman

Absolvent Kolégia Antona Neuwritha. Žilinčan. Študent politológie na BISLA. Člen tímu SOMZA.TO. Marketér, bloger. Píšem o blogovaní a marketingu na Harmanis.sk