Denník N

Americké trhy v tomto roku ovládajú spätné odkupy akcií

Aj keď sme v tomto roku zažili už viacero silnejších poklesov, výraznejšia a dlhšie trvajúca korekcia zatiaľ (zdá sa ) americkému trhu nehrozí

Na akciových trhoch v USA to už vyzeralo, že indexy zlomia 200-dňové priemery smerom nadol a čaká nás hlbšia korekcia. Nestalo sa tak a indexy sa prudko odrazili nahor.

Aj napriek viacerým medvedím signálom, ako sú napr. rastúce sadzby a výnosy v USA, splošťujúca sa dlhopisová krivka (krátkodobé výnosy dobiehajú dlhodobé), politický chaos v Amerike, možné obchodné vojny a veľká nadhodnotenosť akcií, patrí tento trh stále býkom.

Akciový index Dow Jones rastie už sedem dní v rade, čo sa mu naposledy podarilo v novembri 2017, pričom táto rely je pravdepodobne založená len na dobrých výsledkoch amerických korporácií.

Druhým dôvodom, prečo akcie ešte nie sú zrelé na výraznejšiu korekciu, sú tzv. buybacky, teda spätné nákupy akcií firmou, ktorá ich emitovala. Podľa Goldman Sachs by mali buybacky v tomto roku dosiahnuť až 650 mld. USD, pričom napr. samotný Apple už ohlásil buyback v hodnote 100 mld. USD.

Suma 650 mld. USD pritom predstavuje najväčší objem minimálne od roku 1998, od kedy sú dostupné dáta od Goldman Sachs. Pri takto masívnych spätných odkupoch je len veľmi malá šanca, že by sme mohli vidieť crash na akciách v tomto roku, zhodujú sa analytici z Wall Street. Firmy jednoducho budú masívne nakupovať svoje vlastné akcie na prepadoch a cena tak môže ďalej rásť na nové maximá.

Firmy navyše využívajú kapitál, ktorý môžu vďaka novej daňovej reforme doniesť naspäť do Ameriky. Trump a jeho administratíva síce plánovali, že firmy využijú prinesený kapitál na investovanie do procesov a tvorbu pracovných miest, no väčšina peňazí aj tak skončí len v nákupoch vlastných akcií. To, samozrejme, znamená vyššie odmeny pre riaditeľov firiem, ktorí často držia samotné akcie alebo opcie na akcie a rast akcií im jednoznačne vyhovuje.

Pokým trh nezačne brať hrozbu rastúcich výnosov vážnejšie a indexy zostanú nad 200-dňovými priemermi, môže pokračovať pomalá rely k historickým maximám alebo konsolidácia. Trend ale zostáva z dlhodobého hľadiska rastový.

Teraz najčítanejšie

Peter Bukov

Vyštudoval podnikové financie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Na finančných trhoch pôsobí od roku 2008 a obchodovaniu sa venuje od roku 2011. Pôsobil v spoločnosti CAPITAL MARKETS ocp. ako dealer a člen investičného výboru. Od roku 2015 začal pôsobiť v spoločnosti TopForex ako hlavný analytik. V roku 2017 mu bol udelený titul ACSI od vzdelávacieho inštitútu CISI v Anglicku, kde sa stal plnohodnotným členom a pokračuje v štúdiu na získanie diplomu v študijnom odbore Capital Markets. Štúdium je plne v súlade s MIFID II a je pod dozorom Európskeho regulátora ESMA s výrazným dôrazom na etiku a morálku pri investovaní a práci s klientom.