Denník N

Žena na palube

Vždy som mala rada príbehy, v ktorých vystupovali silné, nebojácne ženy, ktoré sa nebáli chytiť zbrane. Preto, keď našej kráľovnej historickej romance vyšla reedícia knihy Rebelka s pútavou obálkou o skutočnej Cecílii zo Svätého Jura, ktorá velila kráľovským lodiam, siahla som po nej so záujmom.

Legenda hovorí, že Cecília zo Svätého Jura vedela bojovať, zúčastnila sa bojov proti Turkom v srbskej bitke pri Golubaci, velila lodiam, ktoré sa vydali na pomoc kráľovi Žigmundovi Luxemburskému a bola ženou Štefana z Rozhanoviec, ktorý v plnej zbroji skočil do vody a dokázal sa zachrániť.

Kto pozná legendu, vie, ako sa to skončilo. A ako skončila Rebelka Jany Pronskej, to si treba prečítať v knihe.

K obsahu: Gróf Rudolf zo Svätého Jura má zo svojej dcéry priam bolehlav. Cecília je rozmarná, tvrdá, neovládateľná, mala už 20 rokov a stala sa absolútne nesúcou na vydaj. Za každú cenu si navyše vymáhala, aby sa mohla zúčastniť rytierskeho turnaja. Ako bojovníčka, nie diváčka. A aby svojho zúfalého otca presvedčila, vo svojej hrdosti sľúbila, že sa vydá za toho, kto ju porazí.

Cecília si strhla z hlavy prilbicu a po chrbte sa jej rozlial vodopád medených kučier. Z jej šťastného úsmevu sa Štefanovi zakrútila hlava, srdce sa mu na okamih zastavilo a ako obarený civel na zjavenie, ktoré mal rovno pred očami.

 Cecílii vôbec nenapadlo, že by na to mohla doplatiť. Do boja s ňou sa totiž chcel pustiť muž, ktorý sa tešil nemilosti kráľa Žigmunda. Vavrinec, druhý syn grófa z Kysaku nerovnom súboji totiž zabil jeho obľúbenca. A teraz si brúsil zuby na pyšnú Cecíliu, ktorú chcel stoj čo stoj získať a ponížiť.

Cecília má jediné šťastie – že ju dostihol osud. Svätým Jurom totiž so svojimi druhmi prechádza Štefan z Rozhanoviec, temešvársky župan, ktorého krásna Cecília očarí. Zasiahne, keď sa Vavrinec v súboji s Cecíliou nečestne zahráva a sám ho vyzve na súboj. Štefan vyhrá, dostáva ruku Cecílie a Vavrinec, plný nenávisti, musí odtiahnuť s dlhým nosom. No nepovažuje sa za porazeného. Jeho čas ešte len príde.

Ani Cecília nie je dvakrát šťastná. Až teraz si naplno uvedomila, čo svojou pýchou sama sebe spôsobila, a hoci ju Štefan priťahuje, bojí sa odhaliť vlastnú slabosť, stať sa mu riadnou ženou. Poníži ho dokonca aj v najintímnejšej chvíli…

„Chceš vedieť, prečo sa ti vyhýbam, žena moja? Ani len netušíš, čo všetko mi chodí po rozume, čo všetko s tebou túžim robiť…“ šepol tajomne, s ústami takmer na jej perách, obtierajúc sa o ňu horúcou pokožkou, „… čo všetko robia manželia so svojimi ženami… a milenkami… Chceš vedieť, prečo ťa neobjímam…? Prečo ťa nebozkávam? Pretože, ak to urobím, drahá, nebude cesty späť…“

Rebelka je skrátka príbeh o bojovnej žene, ktorá vie používať zbrane. O žene, ktorej pýcha jej skomplikuje život, o žene, ktorá sa dá zmanipulovať kráľovnou Barborou Celjskou – manželkou kráľa Žigmunda, o žene, po ktorej vášnivo túži odmietnutý Vavrinec, o žene, ktorá sa musí naučiť pokore a o žene, ktorá sa hrnie na záchranu nielen kráľa, ale aj svojho muža.

Keď sa ti život rozbije na márne kúsky a ty vieš, že už nikdy nebude nič také, ako si poznala, môžeš strčiť hlavu do piesku, vyplakať sa a tváriť sa, že sa nič nedeje, klamúc sám seba, alebo sa tomu odvážne postavíš čelom a začneš odznova…

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie