Denník N

Luxusné internátne izby na Mlynoch: mesačne len za 325 eur

Keď som v januári odišla vďaka programu Erasmus+ študovať do zahraničia, ani som len netušila, aké radikálne zmeny ma budú po návrate do Mlynskej Doliny čakať. Chátrajúce „Átriaky“ začali chrliť ceny ako trojizbové byty v Starom meste. Ja, žiaľ, stále nerozumiem, za čo mám platiť.

Vysokoškolské mesto Ľ. Štúra tento rok upravilo cenník letného ubytovania. Ropa je drahšia, Bitcoin rastie. Mlyny predsa nemôžu zaostávať.

Slovenskí študenti tých možností nemajú až tak veľa. Ale ak sa predsa len nejaká vynorí, bola by ju škoda nevyužiť. Keď som zistila, že v rámci môjho štúdia na Slovensku môžem stráviť semester v zahraničí, neváhala som ani sekundu. Žiaľ, nevedela som, že touto možnosťou, ktorú mi moja univerzita ponúkla, ma zároveň sama pripraví o zvýhodnené ubytovanie počas nasledujúceho leta. Na webovej stránke Univerzity Komenského je uvedené: „Zvýhodnená cena za ubytovanie platí len pre denných študentov, ktorí sú ubytovaní do 30.06.2018.“ A keďže som chtiac-nechtiac svoje dočasné bydlisko musela na pár mesiacov zmeniť, od januára som sa stala denným študentom, neubytovaným na internátoch Univerzity Komenského, čím som okamžite stratila nárok na zvýhodnenú cenu pre študentov.

Pozrime sa teda na cenník, ktorý je platný pre mňa a x ďalších záujemcov o ubytovanie na týchto, súdiac podľa ceny, luxusných internátoch. Vychádzajme z predpokladu, že bežný študent ako ja nemá nadštandardné príjmy, preto siahne po najlacnejšej možnosti. Podľa cenníka letného ubytovania je cena za noc na najlacnejšej izbe nerekonštruovaných Átriových domkoch 3,50 eur, čo je na prvý pohľad smiešny poplatok.

Smiešny asi naozaj len na prvý pohľad. Ak by sme sa však rozhodli ubytovať na celý júl – 31 nocí, cena za mesiac by sa nám vyšplhala na 108,50 eur, čo sa tiež zdá byť v poriadku, dokiaľ si neuvedomíme, že sa o tú maličkú izbičku budeme deliť ešte s ďalšími dvomi. Celkový mesačný poplatok za túto nerekonštruovanú izbu o výmere ani nie 20m², tak rázom vyskočil na 325,50 eur. Predstavme si, že by sme takéto izby mali tri. Za jeden mesiac by sme za ne spolu zaplatili 976,5 eur, čo je suma, za ktorú by sme si mohli dovoliť aj trojizbový byt podobných rozmerov v centre Bratislavy. Niečo mi tu ale nesedí.

Nedokážem si spomenúť, čo konkrétne by na tých izbách malo takú hodnotu. Prehnitý nábytok? Spoločné balkóny? Rozbité sociálne zariadenia, ktoré sú spoločné pre celú chodbu? Či storočné okná, ktoré už dávno zabudli na svoj účel?

50 miliónov na internáty, 20 miliónov na internáty a ďalšie sľuby…
Neviem, či sa mi chce plakať alebo skôr smiať, ale usúďte sami, že niečo tu asi nie je v poriadku. No ten, kto si chce počas tohto leta naplniť vrecká vďaka mne a mojim ďalším kamarátom na Mlynoch, má rozhodne chytrý plán.

 

Všetky použité fotografie sú verejne dostupné na sociálnej sieti Facebook v skupine Mladosť ~ Šturak ~ Átriaky ~ Manželáky.

Teraz najčítanejšie

Patrícia Voľanská

Študentka politológie na Univerzite Komenského. Predsedám Študentskej časti Akademického senátu FiF UK. Vyštudovala som žurnalistiku. Som presvedčená, že aj Slovensko môže byť raz dobré a kvalitné miesto na život. Ak tento štát budú viesť schopní a ochotní ľudia. :)