Denník N

Prečo ani vzdelaní ľudia nedokážu diskutovať o potratoch (podcast)

Ako umožniť rozhovor a lepšiu diskusiu medzi konzervatívnym a liberálnym svetom, novinárka z Aktualít Iva Mrvová a bývalý kňaz Miro Kocúr

27. máj 2018 – Tradičné čítania tu

 

Vypočujte si kľúčové úseky z rozhovoru vo forme podcastu:

 

 


Iva Mrvová /novinárka/

“Čo sú negatíva, ale to mám pocit, že je všeobecne v našom verejnom diskurze, že sa nepočúvame, a radšej hovoríme, ako počúvame toho druhého. A bola to aj taká súťaž krásy.” 

Miro Kocúr  /teológ/

“Ja som rád, že tí ľudia sa rozprávajú, zároveň mám taký pocit, že v tej diskusii ani nejde o to, aby sa navzájom počúvali. Ja som vyrastal v roku '89 a zbieral som podpisy pre vznik KDH, zároveň, po tých rokoch sa mi zdá, že vývoj nenastal... A zmierujem sa s tým, že som liberál."

Pokračovať v debate ste vítaní na Facebooku:

Nenechali ste si uniknúť seriál komentárovliturgickým čítaniam. Používame v ňom tradične na mieru vypočítané úryvky z Biblie pre aktuálny deň a hovorovo ich tlmočíme pre každého, kto nesrší práve fundovanou teológiou a azda by sa aj rád trochu vyznal. Môžu to byť kľúče k súkromným alebo celospoločenským problémom, aj ak znejú značne zákulisne, lebo nie sú bežne dostupné nezainteresovaným alebo majú chronicky nepríťažlivú reputáciu. Touto iniciatívou oprašujeme tisíceročné texty, aby sme zistili, čo v nich toľkí pred nami videli, vidieť mohli alebo vidieť chceli. Keď aj rozprávame rovnakou formou ako naši oponenti, či predkovia, hovoríme niečo úplne iné. Tak sa stáva štýl komunikácie vo všetkých sférach základom nesprávneho spracovania informácií. A neživiť nedorozumenia je predsa prvým predpokladom skutočných riešení.

Autori 
Mária Bruneau, pôvodne servisná manažérka v IBM, má tri deti (jedno s Downovým syndrómom), píše, žije vo východnom Francúzsku. 
Michal Patarák, psychiater vo Fakultnej nemocnici F.D.Roosevelta, má tri deti, píše, prednáša, žije na strednom Slovensku.
Pišta Vandal Chrappa, muzikant, spisovateľ a moderátor v Slovenskom rozhlase, má jednu dcérku, žije v Jure. 
Verona Šikulová, spisovateľka, pracuje v Malokarpatskej knižnici v Pezinku, má dve deti, píše, moderuje, žije v Malých Karpatoch. A ako bonus komentáre hostí z alebo mimo fachu.

Teraz najčítanejšie

Prepočuli sme Božie slovo

Seriál aktuálneho, domácky tlmočeného Božieho slova a spoločenských tém s ním súvisiacich: jedna epizóda mesačne. Ponúkame rôzne uhly pohľadu. Keď rozprávame rovnakou formou ako naši oponenti či predkovia, hovoríme niečo úplne iné. Tak sa stáva štýl komunikácie príčinou nesprávneho spracovania informácií. Touto iniciatívou podporujeme vzájomnú interpretáciu. Naším úmyslom je neživiť nedorozumenia, a preto dešifrovať, debatovať a porozumieť si.