Denník N

Ako mi výlet na Bahamy ukázal za čo môžem byť EÚ vďačná

Nie je to len eurozóna a Schengen bez pasov čo nám EÚ priniesla.

Počas pobytu na krásnom ostrove New Providence som si prekvapivo často uvedomovala, čo všetko nám EÚ garantuje a ako nám robí život príjemnejším. Holt, človek si často uvedomí čo má doma, až keď vycestuje tam, kde to garantované nemá. Čo ma to teda prekvapilo:

1. Roaming

Ihneď po prílete mi prišla SMSka s cenami za využívanie mobilných dát na Bahamách – 10 eur/MB. Áno, desať eur za megabajt. To je asi minúta na Facebooku alebo 5 sekúnd na Instagrame! Zlatá EÚ, kde môžem využívať dáta z môjho domáceho programu a ak ich vyčerpám platím za dáta ako doma. Takto som bola odkázaná na hladanie WiFi hotspotov. 

2. Ambasáda

Druhou SMSkou, ktorá ma na Bahamách privítala bola obligatórna informácia o najbližšej Slovenskej ambasáde. “V prípade nevyhnutnej potreby na Bahamách môžete kontaktovať Veľvyslanectvo SR v meste Havana (Kuba).” Kuba? To fakt? Nielen že je to iný ostrov, ale aj iná krajina!
Našťastie nemusím panikáriť, lebo vďaka EÚ sa môžem v krajine, kde nie je zastúpenie mojej krajiny obrátiť na zastupiteľstvo ktoréhokoľvek EÚ štátu. A priamo v Nassau, na ostrove kde som plánovala dovolenkovať je 10 konzulátov iných EÚ krajín. Našťastie som služby ambasády nepotrebovala, ale dobre vedieť že v prípade potreby sa nemusím hrabať na Kubu.

3. Poplatky za výber z bankomatu v zahraničí

To, že na Bahamách si musím zaobstarať miestnu menu mi bolo jasné. Čo ma ale prekvapilo, bol extra poplatok ktorý si miestna banka zaúčtovala – 5 dolárov za výber. Moja domáca banka mi neúčtovala nič, no First Carribean si stiahla päť dolárov. Už som zabudla aké to je platiť poplatky za každý výber hotovosti. Nuž, na dobré sa ľahko zvyká. Mimo toho sa mi Bahamské doláre veľmi páčili – najmä ananás na 5 centovke. 

4. Voda

V rámci prípravy pred dovolenkou som si zisťovala info o Bahamách a prekvapilo ma, že voda čo tam bežne tečie z vodovodu nie je pitná. A nie len tak že nie je chutná, ale môže spôsobiť takzvanú cestovateľskú hnačku. Čiže celú dovolenku som si dávala sakra pozor aby som v sprche neotvorila ústa a pri čistení zubov ani náhodou neprehltla. Toto v EÚ nehrozí, kedže vďaka EÚ reguláciám je voda z vodovodu pitná v celej EÚ. 

5. Ovzdušie

Prístav v Nassau má okrem iného takú atrakciu, že v ňom prakticky stále kotvia nejaké luxusné výletné lode. Keď sme išli okolo tohto prístavu, kotvili tam až štyri. Čo ma však zaujalo nebola ich veľkosť, ale hrozivo tmavý čierny dym valiaci sa z komína veselo vytvarovaného ako veľrybí chvost. Príčinou je, že tieto veľké výletné lode väčšinou spaľujú ťažké vykurovacie oleje – jedny z najšpinavších palív na svete. Pre porovnanie, spaľovanie ťažkých vykurovacích olejov na šírom mori produkuje 3500-krát vyššie emisie oxidov síry než spaľovacie motory cestných vozidiel.
Pohľad na takto dymiaci komín sa nám však v EÚ nenaskytne a lode tu musia “prepínať” z ťažkého vykurovacieho oleja na ľahký olej. 

6. Info o cenách

Z EÚ som navyknutá na to, že keď vidím sumu na cenovke, tak je to suma finálna. Na Bahamách ma však prekvapili dodatky v cenníkoch že ku cene treba prirátat DPH a takzvaný poplatok za servis. Takže ak nie ste zdatný počítač hlavový, tak tu treba vytiahnuť kalkulačku na smartfóne a k cenám si prirátať 7,5% DPH a 15% Service Fee. Zlatá EÚ s našimi cenovkami s finálnou sumou.

Bonus: elektrina

V prvej časti dovolenky na Bahamách sme boli ubytovaní u miestnej rodinky cez AirBnB. Pri úvodných inštrukciách majiteľka medzi rečou spomenula, že na Bahamách sú vysoké ceny elektriny. To ma zaujalo, preto som si (pri najbližšom WiFi hotspote) vyhľadala info ako je elektrina na Bahamách vyrábaná. Absolútny šok – ťažký vykurovací olej! Na krásnom tropickom ostrove, ako predurčenom pre fotovoltaiku!
Našťastie nielen EÚ, ale aj Bahamy podpísali a dokonca už aj ratifikovali Parížsku Dohodu, a napriek tomu že, ako miestne médiá tvrdia, sú z globálneho hľadiska málo významným producentom skleníkových plynov, snahy sú aby ukázali velkým krajinám, že aj oni sa snažia, a navrhujú zastaviť spaľovanie tohto špinavého oleja v štátnej elektrárni, zreformovať nakladanie s odpadmi a nielen znížiť, ale úplne eliminovať dovozné poplatky na hybridné a elektrické vozidlá. Držím palce aby im to vyšlo! 

PS: Napriek týmto mojim pozorovaniam som bola milo prekvapená akí priatelskí sú miestni Bahamčania, voda v oceáne je nádherne čistá a piesok je mäkký ako múka. New Providence je nádherný ostrov, kde aj cesta autobusom je zážitkom.

Teraz najčítanejšie

Miroslava Vermeiren

Environmentálna aktivistka a elektromobilistka bojujúca za ochranu klímy a zníženie množstva odpadov. Elektromobilitu považujem za dôležitý nástroj na dosiahnutie zníženia emisií z dopravy a nevyhnutný na plnenie environmentálnych záväzkov.